Obecnie 280 forumowiczów jest online
Obecnie 280 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zasady pisania reklam

Student ✭ ✭ ✭

Cześć

Zastanawiałem się ostatnio czy zna ktoś może artykuły albo ma gdzieś spisane wytyczne sposobów jak pisać dobrze krótkie reklamy, takie jak w adwords? Większośc tego co znalazłem jest bardzo ogólnikowa a chodzi mi o np. takie zasady jak zostawianie ,,sierot" (jednoliterówek) na końcu linijki itd.

Wojtek

Odpowiedź eksperta 4verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Miyamoto M
stycznia 2016

Dot.: Zasady pisania reklam

Wschodząca Gwiazda

Szukam, choć nie do końca jest sens abym przytaczała badania z 2014 roku zwłaszcza, że jak chodzi o wygląd i możliwości budowania tekstowej reklamy to od tego czasu na polskim runku sporo się zmieniło.

Znalazłam za to z kwietnia 2015 roku bardzo fajny artykuł, który myślę, że pomoże (zwłaszcza, że zahacza też o pisanie każdego wyrazu z dużej litery).

http://www.wordstream.com/blog/ws/2015/04/21/adwords-ads

oraz coś z tego rokuEmotikon: Szczęśliwy https://www.youtube.com/watch?v=HPmzOxrMkvw

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Miyamoto M - moje trzy zasady pisania reklam : obietnica, wezwanie do działania i kropka na końcu "wiersz opisu 1" aby połączyć go z nagłówkiem. Reszta to twórczość ludowa :-). Kto co lubi. Adaśko

Student ✭ ✭ ✭
,,(...)i kropka na końcu "wiersz opisu 1" aby połączyć go z nagłówkiem." - jeśli dobrze rozumiem to chodzi o taki sposób pisania aby nagłówek i pierwszy wiersz opisu stanowiły jedno zdanie?

Wschodząca Gwiazda
tak :-). Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Z tą kropką na końcu pierwszego wiersza to już niestety nie to samo co kiedyś i nie zawsze to skutkuje doklejeniem pierwszego wiersza do nagłówka, gdy reklama wyświetla się nad wynikami organicznymi. Wszystko zależy od ilości użytych znaków i "kaprysu" algorytmu Emotikon: Szczęśliwy
Jak nagłówek i pierwszy wiersz są długie to szanse na ich połączenie są bardzo małe. I wówczas w nagłówku doklejana jest domena reklamowanej strony.
Dlatego z tego, co zauważyłem, to coraz częściej reklamodawcy umieszczają kropkę w gdzieś pośrodku pierwszego wiersza. Wówczas tylko część pierwszego wiersza jest doklejana do nagłówka, ale nawet i to rozwiązanie nie gwarantuje wydłużenia nagłówka. Ale przynajmniej zwiększamy tym szanse, że to w ogóle nastąpi Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
A czy np. Rozpoczynanie zdania w pierwszym wierszu i kończenie go w drugim jest uważane za złą praktykę? Czy nie ma to zabardzo znaczenia? Przykładowo

Nagłówek
Poczuj zniewalającą świeżość
balsamu do ciała x. Przekonaj się sam.

Wschodząca Gwiazda
Musisz pamiętać, że nie zawsze będą one złączone w reklamie ( na jednym poziomie) i może to wyglądać nie za dobrze. Ja osobiście wolę, aby 1 wiersz opisu i 2 wiersz opisu stanowiły odrębne twory marketingowe ( 1 wiersz obietnica a 2 wiersz wezwanie do działania ). Adaśko

Najlepszy Współtwórca
W obrębie grup reklam możesz utworzyć x reklam. Po to się to robi by ocenić skuteczność poszczególnych reklam.

Każda branża jest inna, a co ważniejsze Ty możesz mieć inne pozytywne wartości, które możesz przedstawić w reklamie.

Tworząc 5 różnych tekstów reklamowych starasz się w inny sposób dotrzeć do Klienta.

Pamiętaj, że reklama, która ma wysoki CTR wcale nie musi konwertować, więc musisz mieć co oceniać - dobrze jest mieć ustawione konwersje.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda

Z taką ilością znaków jaka jest udostępniona dla reklam czyli:

Nagłówek 25
1 wiersz (35)
2 wiersz (35)
url wyświetlany (35) - o nim też warto pamiętać

nie poszalejesz za bardzo. Dlatego to co napisał Dominik jest najlogiczniejszym rozwiązaniem.

1 reklama z polotem
1 reklama z konkretnym przekazem
1 reklama zawierająca cechy produktu/usługi
itd.

i testujesz.

Kiedyś napisałam artykuł o najczęściej popełnianych błędach podczas pisania reklam Adwords. Choć pochodzi z 2014 roku nadal jest aktualny wiec może Ci się przyda:

10 najczęściej popełnianych błędów podczas tworzenia reklam tekstowych Adwords

Student ✭ ✭ ✭
Dzięki Emotikon: Szczęśliwy a czy sposósb pisania każdego wyrazu z dużej litery w tekście reklamy nie jest odbierany źle przez google? Mogliby to podciągnąć pod losową kapitalizację liter?

Najlepszy Współtwórca
to jest akurat wyjątek od reguły - o dziwo nie mogę tego znaleźć teraz w zasadach, ale w reklamach AdWords możesz każdą pierwszą literę wyrazu napisać z dużej litery. Niektóre duże firmy unikają tego zabiegu ze względu na wizerunek.

Ty możesz testować, czyli utworzyć identyczne teksty co do treści, ale w jednym budujesz zdania po polsku (zgodnie z zasadami interpunkcji itp.), a w drugim każdy wyraz z dużej.

https://support.google.com/adwordspolicy/answer/6021546?hl=pl
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭
Własnie zastanawiałem się nad tym ponieważ u konkurencji widziałem takie reklamy jednak na stażu mówiono mi, że nie powinno się tworzyć takich reklam. Osobiście uważałem iż taki sposób pisania jest w niektórych przypadkach skuteczniejszy i bardziej ściąga uwagę.

Najlepszy Współtwórca
Nie wolno nadużywać wielkich liter. Ale już np. 3 literowe wyrazy można napisać z dużej litery bo system to uzna za skrót - ale należy z tym uważać.

Natomiast jak już pisałem wielkie litery na początku wyrazu to wyjątek od reguły.

I tak często są stosowane ze względu na wyróżnienie się reklamy, ale zanim ich użyjesz sprawdź czy konkurencja tego nie używa - bo wtedy pisanie reklamy "po polsku" wyróżni się bardziej Emotikon: Szczęśliwy wszystko zależy od branży i od samego Klienta - jak pisałem duże firmy mają swoje standardy i taki zabieg nie mieści się w takowych standardach.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Pisanie każdego wyrazu z dużej litery nie jest naruszeniem zasad. Nawet wykorzystując narzędzie KIT masz możliwość takiego sformułowania nagłówka, wiersza czy urla aby każdy wyraz zaczynał się z dużej litery. To pisanie wielkimi literami całego wyrazu jest naruszeniem zasad. Zresztą traktowane jest też ogólnie jako "krzyk" więc lepiej tego unikać w reklamach.

Były nawet badania pokazujące, że reklamy, w których każdy wyraz zaczynał się z dużej litery bardziej przyciągał uwagę. Ale to się zmienia.

Trzeba testować wszystko we własnym zakresie i analizować.

Student ✭ ✭ ✭
Mógłbym prosić o jakieś naprowadzenie na te badania? Teraz uznają, że ludzie się do takiej formy przyzwyczaili i już zaczynają gnorowac takie reklamy?