Obecnie 238 forumowiczów jest online
Obecnie 238 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zagadka - jak zwiększyć CTR jeśli hasła są rzadko wyszukiwane

[ Edytowane ]
Magister ✭

Witam,

Mam pewien problem.
Prowadzę kampanie reklamującą odchudzanie i dietetyka. 
Słowa kluczowe mam dobrane dobrze, większość ma wynik jakości na poziomie 7+/10
Problem w tym, że kampania jest kierowana regionalnie, konkretnie na jedno duże miasto w Polsce, przez co nie wykorzystuje nawet całego budżetu na dzień. 

Obecnie CTR mam na poziomie 2%.

Klientowi zależy na wzroście liczby wyświetleń przy niezmiennym lub lepszym CTR

i teraz dwa przypadki:

Jeśli dodam słowa bardziej ogólne, spadnie mi CTR, tego nie chce (w tym momencie już korzystam z "odchudzanie" i "dieta" a daje to marne wyniki)

Jeśli chce podnieść CTR, muszę zostawić tylko te słowa z wysokim QS, ale spowoduje to jeszcze mniej wyświetleń.

Teksty reklam - tu występuje ten problem, że nie mam pełnej dowolności. Muszę trzymać się w pewnym ramach. Mogę zmieniać Call-to-action, mogę dodawać nazwę miasta lub telefon i już.Próbuję ze znakami zapytania z KIT'em ale nie przynosi to wielkich zmian. 
 Pat? 

Ten popularny wątek został przeniesiony z poprzedniego Forum pomocy AdWords.

Dot.: Zagadka - jak zwiększyć CTR jeśli hasła są żadko wyszukiwane

Magister ✭

Użytkownik Paweł Warżała odpowiedział:

Witaj,

szczerze, to problemu niewykorzystania całego budżetu powinieneś dopatrywać się raczej gdzie indziej. Patrząc na CTR jaki udaje się Tobie uzyskać, popracowałbym zdecydowanie nad poprawą właśnie tej wartości. W branży dietetycznej, kierowanej do tego na miasto spokojnie możesz uzyskać CTR na poziomie od 4% do 8% dla słowa kluczowego, a co za tym idze zwiększyć wykorzystanie budżetu dziennego.

Jeżeli tak bardzo ważne dla klienta jest zwiększenie liczby wyświetleń (wnioskuję, że chce kreować swoją markę i bardziej zależy mu na wyświetleniach), zdecydowanie doradzałbym rozpoczęcie kampanii w sieci reklamowej Google.

Ale wracając do Twojego problemu. Jak w takim razie efektywnie poprawić CTR w sieci wyszukiwania? Kilka dobrych praktyk, które w miarę szybko powinny przynieść efekt:
- zastosować rozszerzenie lokalizacji
- zastosować rozszerzenie linków witryny
- można też popróbować ze zwiększeniem stawki za kliknięcie dla danego słowa, aby reklama wyświetłała się wyżej
- większa dywersyfikacja słów kluczowych (podobne słowa kluczowe przenieść do nowych grup reklam i stworzyć dla nich doprecyzowane teksty reklam)
- usunąć z kampanii słowa kluczowe powodujące niewiele kliknięć z niskim wynikiem jakości
- zdefiniować wykluczające słowa kluczowe
- liczby w tekstach reklam bardzo przykuwają uwagę odbiorcy

Fakt, założenia klienta rzeczywiście mogą wydawać się trochę śmieszne, jednak w dalszym ciągu jestem przekonany, że możesz poprawić CTR i pozycję reklamy, nawet przy mniejszym maksymalnym CPC. To, że słowa kluczowe mają wynik jakości od 7 do 10 wcale a wcale nie oznacza, że reklama nie może wyświetlać się wyżej przy tej samej stawce. Pamiętaj, że na wynik jakości składają się trzy główne zmienne (przewidywany ctr, doświadczenie strony docelowej, trafność reklamy). Znane są przypadki słów kluczowych, które miały wynik jakości 7-10/10 pomimo, że któryś z wcześniej wskazanych atrybutów był na poziomie "przeciętny" albo "poniżej średniej". Zawsze można coś poprawić w kampanii, a jak nie w kampanii, to w odpowiedni sposób zoptymalizować landing page reklamy (Dobra rada: Google ceni sobie, jeżeli teksty reklamy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości).

Tak na szybko, co mi jeszcze przychodzi do głowy:
Czy korzystasz z narzędzia "szczegółowe informacje o słowach kluczowych", aby sprawdzić jakie słowa rzeczywiście powodują wyświetlenie Twoich reklam?
Czy śledzisz "dopasowanie zapytania" w raporcie AdWords w Google Analytics w celu wykluczenia niechcianych słów kluczowych? 
Czy skonfigurowałeś konwersje (chociażby dla formularza kontaktowego) dla kampanii i czy śledzisz, które słowa kluczowe powodują największą ilość konwersji? 

Wszystko to na pewno pomoże Tobie w uzyskaniu lepszego CTR, a przede wszystkim zwiększy ilość kliknięć.

Na pewno kwestią wymagającą zastanowienia jest to, czy opłaca się to robić dla klienta, który płaci 150 złotych (aż strach pomyśleć jaką prowizję jest gotów zapłacić Twojej osobie). I tak i nie. Wszystko zależy od Twojej determinacji. Najważniejsze w tym wszystkim jest edukowanie klienta. Pokazanie, że chcąc iść na przód musi otworzyć swój umysł. Nie raz pytam ludzi, czy chcą się reklamować w internecie, czy chcą się rozwijać. Bo wbrew pozorom są to zupełnie dwa różne podejścia Emotikon: SzczęśliwyZ tych 150 złotych w pewnym momencie może zrobić się 250, 500, 1500, (..) n złotych. Wszystko zależy od tego jak wychowasz sobie klienta. 

Pozdrawiam.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

No proszę, mój temat tu trafił. Wszystkie tak zostaną przeniesione? Btw, od tamtego czasu CTRy są 10%+ Emotikon: Szczęśliwy

Magister ✭

To świetnie, że wyniki są jeszcze lepszeEmotikon: Szczęśliwy

Na nową platformę przenieśliśmy tylko kilka wybranych postów z poszczególnych kategorii.

Pozdrawiam,

Karolina

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Ale mogli byście też zmienić emotikony - wybacz, ale dla mnie ten uśmiech wydaje się być conajmniej z pogranicza kuriozum i grozy