Obecnie 151 forumowiczów jest online
Obecnie 151 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Średnie statystyki kampanii wg. Google Analytics / e-commerce

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Jestem ciekaw jakie są wzorcowe wyniki typowej kampanii AdWords, nastawionej na pozyskiwanie nowych klientów do sklepu internetowego. Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że nawet sklepy w tej samej branży dość mocno się miedzy sobą różnią, nie mówiąć o kampaniach skierowanych na różne branże, ale ...

Myślę, że mimo wszystko można przyjąć jakieś graniczne wartości, których przekroczenie będzie sygnałem ostrzegawczym (tj. będą świadczyły o tym, żę kampania wymaga poprawek). Myślę, że skoro nastawiamy się na pozyskiwanie nowych klientów to kluczowymi metrykami będą: 

% nowych odwiedzin (min. 50%)

Współczynnik odrzuceń (max. 45%)

Strony/wizyta (min. 2)

Śr. czas trwania wizyty (min. 90 sekund)

Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie takich wartości, w większości przypadków, nie jest żadnym wyczynem. Chciałbym jednak poznać Wasze wartości graniczne? Będę też barzdo wdzięczny za linki do wszelkiego rodzaju: badań, raportów, zestawień - tj. do danych zebranych w większej skali. 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Średnie statystyki kampanii wg. Google Analytics / e-commerce

Magister ✭ ✭ ✭
Czekamy na Wasze opinie! Emotikon: Szczęśliwy
Zachęcam do dzielenia się doświadczeniami i pozdrawiam,
KarolinaP

Wschodząca Gwiazda

Parametry, które podałeś nie są do końca wykładnikiem dobrego marketingu w sklepach internetowych. Wszystko zależy od :

- jaki towar oferujesz (tani czy z wyższej półki);

- ilość produktów;

- zróżnicowanie produktów;

- źródła pozyskiwania potencjalnych klientów;

Tak naprawdę wykładnikiem dla Ciebie powinno być ilość konwersji (sprzedaży) oraz koszt konwersji w stosunku do marży.

Np. oferujesz drogi asortyment "laptopów z wyższej półki" powyżej 10 000 PLN i prawdopodobnie na frazę "laptopy" będziemy miał 80-90 % odrzuceń, bo po zobaczeniu cen .... nie muszę pisać. Ale z pozostałej reszty możesz wyłuskać ilość tam procent klientów i oni mogą generować choć małą ilość konwersji, ale o wysokiej wartości (z niezłą marżą). 

Jak zawsze przydaje się obliczanie ROI (zwrot z inwestycji). Dawno przestaliśmy patrzeć na wskaźniki podane przez Ciebie. Ale to są moje osobiste doświadczenia i moja osobista opinia. Oczywiście warto sprawdzać, czy np. na karcie dostawa jest dużo odrzuceń by ewentualnie sprawdzić, czy nasze koszta dostawy nie wystraszją potencjalnych klientów (porzucenia koszyka). Ale to już inna historia.

Tak na marginiesie pamiętaj, że taniej jest utrzymać klienta, niż pozyskać nowego (remarketng, marketing automation itp). 

Adaśko 

Wschodząca Gwiazda

Wiadomo, każdy ma swoje własne wskaźniki według, których analizuje i optymalizuje kampanie. Te podane przez Ciebie ja jak najbardziej biorę pod uwagę. 

Jako, że jest to sklep internetowy to:

współczynnik odrzuceń przyda sie zwłaszcza na tak strategicznych stronach jak płatności, kontakt (pomaga wykryć czy nie występują np. jakieś błędy na stronach, które uniemożliwiają dokończenie transakcji) oraz stronach produktowych aby sprawdzić czy dobrze kierujemy użytkownika do strony docelowej. Tu bym dała przedział 40% nawet te 50%. Ale zdecydowanie nie wiecej.

% nowych odwiedzin zazwyczaj przy sklepie jest największy wiec ja bym tu dała poziom nawet 70%. Zwłaszcza jeśli nastawiasz kampanię na pozyskiwanie nowych użytkowników. Wiadomo, że trzeba go obniżać i budować grupę stałych odbiorców bo oni sa dla Ciebie najbardziej wartościowi. Zasady są jednak takie, że 80 - 90% nowych użytkowników nie dokonuje zakupu za pierwszym razem.

Strony/wizyta myślę, że poziom jaki podałeś z mojej perspektywy jest ok. W weryfikacji tego pomaga już jednak sama strona. Jeśli ściagniesz użytkownika na stronę to już jeden sukces. Pamiętaj, że strona sprzedaje. Dodatki typu: podobne albo polecane produkty wzmacniają zaangażowanie użytkownika na stronie.

śr. czas trwania wizyty tu zdecydowanie 90 sek to min. Przy założeniu, że analizujemy "new visitor", bo returning visitors zwykle wykazują czas powyzej 2 minut.

To oczywiście tylko moje spostrzeżeniaEmotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Paulino, dziękuję za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dzięki za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy

Tylko w kwestii sprostowania, jak najbardziej zdaję sobie sprawę z tego, że szczególnie dla sklepów internetowych, ważniejsze są takie parametry jak ROI, Współczynnik konwersji czy generowany przez kampanię Przychód.

Jednak w tym temacie, chciałem się skupić na kwestiach technicznych czy wręcz przyziemnych, dotyczących jakości generowanego ruchu.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Podbijam temat. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś jeszcze mógł się wypowiedzieć i dorzucić swoje 3grEmotikon: Szczęśliwy