Obecnie 221 forumowiczów jest online
Obecnie 221 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Spadek wyświetleń i klinięć kampanii nawiązującej do nazwy marki

Nowicjusz ✭

Witam wszystkich,

po redesignie strony zauważyłam spadek ilości wyświetleń i kliknięć w kampanii związanej z nazwą przedsiębiorstwa. W związku z tym, że nazwa sklepu jest bardzo popularna, ogromna ilość wyszukań następuje właśnie po nazwie całościowej lub częściowej firmy.

Przed redesignem kampania ta przynosiła największe zyski (CTR na poziomie ok 25%, ROI za okres ostatnich 6 mies = ok 3500%). Po redesignie wyniki spadły (od 6 marca CTR ok 18%, ROI ok 180%). Wiem, że jest to krótki czas, aby przedstawiać wyniki finansowe, ale jednak zauważyłam spadek zarówno w wyświetleniach jak i klikach. Co do pozycji reklam - nie zmieniły się, nadal na pierwszej pozycji, stawki minimalnie wyższe przy niektórych tylko słowach kluczowych, ale jakość spadła z 9/10 czy 10/10 na 6/10. Przekierowania na linki zostały zrobione - działają poprawnie (przetestowane).

Reklamy prowadzą do strony głównej sklepu, która uległa po redesignie sporym zmianom (największa zmiana, polega na mniejszej ilości tekstu w porównaniu ze starą wersją strony sklepu) - czy to może mieć wpływ na jakość słów kluczowych? Zaznaczę, że oczywiście słowa kluczowe i reklamy są powiązane ze stroną główną (w gruncie rzeczy innej opcji nie ma, gdyż słowa kluczowe są związane z nazwą marki, która pada niejednokrotnie na stronie głównej).

Co jeszcze mogło wpłynąć na spadek?

Z góry dziękuję za pomoc!

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Spadek wyświetleń i klinięć kampanii nawiązującej do nazwy marki

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

a pamiętasz jakie wyniki podawane były przy poprzedniej wersji po najechaniu na dymek przy słowach kluczowych?

możliwe, że jedynym elementem (jak sama piszesz) który się zmienił to sama strona - i ona może mieć duży wpływ na Wynik jakości itp.

Czy nie zmienialiście tekstów reklam? Bo CTR powinien być na tym samym poziomie. ROI już nie koniecznie, ponieważ np. utrudniliście mocno zakupy w sklepie... czy masz może ścieżki konwersji? Czy Klienci nie uciekają gdzieś po drodze?

Edytowane:

Napisałaś, że sprawdzaliście adresy docelowe. Czy sprawdzaliście z parametrem gclid? Napisałaś, że reklamy prowadzą do strony głównej (w przypadku brandu) i tu gclid powinien zawsze zadziałać, ale na kolejnych podstronach może być problem...

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Szczerze, nie pamiętam konkretnych informacji ze statusu, wiem, że zawsze reklamy były wyświetlane na każde słowo (teraz też są) i wyniki jakości wynosiły 9/10 lub 10/10, rzadko kiedy 8/10. Teraz dla wszystkich słów wynik to 6/10.

Teksty reklam nie były zmieniane, dodałam kilka nowych (jako kolejną wersję do testowania z tych najlepiej funkcjonujących).

Co do ścieżek - niestety analytisca podpięliśmy do nowej wersji raptem tydzień temu, więc ilość danych jest znikoma (w ścieżkach mam tylko 10 konwersji przypisanych do tej kampanii).

Proces zakupowy - może być rzeczywiście utrudniony dla stałych klientów, gdyż znacznie różni się od poprzedniego (ale finalnie miał właśnie ułatwić 'życie' klientom Emotikon: Mrugający)

Patrząc na dane z AdWords wygląda to trochę tak: ludzie widzą reklamy tak często jak przed redesignem, ale już nas nie lubią i omijają nasze reklamy... :/

Najlepszy Współtwórca
czy te nowe reklamy mają ten niższy CTR, czy również stare?
Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca
Karolina, byc moze przez gorszy QS masz slabszy AdRank i Twoja reklama wyswietla sie nizej? Stad moze mniej klikniec? Monitorowalas pozycje?

Nowicjusz ✭
Reklamy - porównywalne wyniki (i stare i nowe mają niższy CTR).
Pozycje reklam - taki sam poziom jak przed redesignem: 1.1 - 1.4.

Zauważyłam, że jakakolwiek zmiana na stronie głównej powoduje automatycznie spadek ilości wyświetleń reklam. Czy AdWords zachowuje się w kwestii treści znajdujących się na lp podobnie jak algorytm wyników organicznych? Bo to tak wygląda - wprowadziliśmy w piątek zmiany na stronie głównej (do której kierują brandowe reklamy), dodaliśmy m.in kilka linków wewnętrznych i znów 'dziura' w wynikach. Sprawia to wrażenie, że AdWords musi 'przetrawić' te zmiany i dopiero wtedy wyniki zaczynają być lepsze. Chyba, że jest to jakaś AdWordsowa oczywistość, o której (ze względu na pierwszy redesign klienta) nie miałam wcześniej pojęcia?