Obecnie 313 forumowiczów jest online
Obecnie 313 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problemy z modyfikatorem

Student ✭ ✭ ✭

Cześć,

mam problem, który polega na tym, że hasła z modyfikatorem przybliżonego nie wyłapują wielu fraz. To ciekawe, zgłosiłem to do Google AdWords, podczas rozmowy poradzono mi, że dopasowanie szyków i odmian lp. lm. w modyfikatorze to teoria a z powodu wielu kont, konkurencji itd. należy nawet korzystając z tego dopasowania, dodawać szczegółowe słowa. Jakie są Wasze doświadczenia? Niezłe jaja, to rewolucyjna zmiana.

Konto zostało sprawdzone, błędów nie ma.

Jest:

+system +dachowy +jura

Nie wyłapuje:

jura system dachowy

ani

systemy dachowe jura

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Problemy z modyfikatorem

Wschodząca Gwiazda
Cześć.

Myślę, że w Twoim przypadku nie chodzi o nieprawidłowe działanie dopasowania przybliżonego z modyfikatorem tylko o małą popularność fraz.
Korzystając z planera słów kluczowych z opcji "Sprawdź prognozy liczby kliknięć i kosztów" planer dla tych słów kluczowych nie pokazuje żadnych danych i to zarówno dla słów w dopasowaniu ścisłym jak i przybliżonym.
Oznacza to, że nikt nie szuka takich fraz lub robi to znikoma ilość osób.

Nawet w wynikach organicznych Google nie ma w ogóle wyników dla frazy "system dachowy jura" (pisane razem z cudzysłowami).

Miałem kiedyś coś podobnego, jak klient chciał reklamować swoje usługi na słowa związane z nazwą konkretnej dzielnicy. Reklamy nie były wyświetlane dla fraz zawierających nazwę dzielnicy ani w dopasowaniu ścisłym, ani przybliżonym z modyfikatorem tylko do bardziej ogólnych fraz w dopasowaniu do wyrażenia bez nazwy dzielnicy.
I problemem było to, że nikt lub bardzo mało osób wpisywało takie konkretne zapytania.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Modyfikator nie powoduje "roszady" jakiej chyba byś chciał Emotikon: Szczęśliwy to miał być pomost między dopasowaniem przybliżonym, a do dopasowaniem do wyrażenia Emotikon: Szczęśliwy
W Twoim przypadku najlepiej zrobić 3 wersje z dopasowaniem do wyrażenia co zwiększy jakość pozyskanych klików Emotikon: Szczęśliwy
Więcej o modyfikatorze chodź trochę ciężkim językiem poczytasz tutaj:
https://support.google.com/adwords/answer/2497828

Pozdrawiam,
Łukasz

Wschodząca Gwiazda
Łukasz - teoretycznie dla słowa kluczowego +system +dachowy +jura reklama powinna się wyświetlić dla dowolnego zapytania zawierającego te trzy słowa w dowolnej kolejności z dodatkiem dowolnych innych słów w dowolnym miejscu, czyli między innymi dla haseł takich jak jura system dachowy, dachowy system jura, itp.
Więc tu autor wątku nie popełnił błędu w swoim założeniu, a problem leży w małej popularności fraz.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Możesz wstawić między podane słowa w frazie, ale nie możesz robić roszady Emotikon: Szczęśliwy nigdzie w pomocy nie wskazują, że mieszanie kolejności słów w danej frazie w tym typie dopasowania działa Emotikon: Szczęśliwy
Chyba, że jakiś artykuł przeoczyłem Emotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam,
Łukasz

Wschodząca Gwiazda

Łukasz - poniżej przykładowy raport z Analyticsa dot. wyszukiwanych haseł w AdWords z wyfiltrowanym tylko jednym słowem kluczowym z AdWords: +pizzeria +nocna +wrocław

Myślę, że to powinno rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości Emotikon: Szczęśliwy

Wyszukiwane słowa w AdWords   Google Analytics.png

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Widzisz Tomku,
Pomoc swoje, a życie swoje Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Faktycznie pomoc mogłaby być czasem bardziej pomocna - w szczególności przydałoby się więcej różnorodnych przykładów.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Noi właśnie to tak nie jest moi drodzy, to wiedziałem, mam grupy, które tak wchodzą w różnym szyku itd. ale niektóre grupy na konkurencyjne frazy tak nie działają i jest to oficjalne stanowisko Google. Powiem więcej, często modyfikator nie wyłapuje nawet liczby mnogiej przy dodaniu np. pojedynczej. Sprawdzała to Warszawa i Irlandia, mit dopasowania obalony. Od tej pory dodaję różne kombinacje.

Byłem ciekawy czy też tak mieliście ale widocznie macie branże mniej problemowe. Byłem mega zdziwiony ale po rozmowach z Google dostałem zalecenia aby dla modyfikatora dodawać pojedyncze i mnogie oraz różny szyk.

Wschodząca Gwiazda
Algorytm nie jest doskonały, ale co do zasady przy używaniu słów z modyfikatorem standardowo dopasowywane są słowa w różnym szyku i nie jest to żaden mit.
Twój przykład, jaki podałeś na początku (+system +dachowy +jura), odnosi się do frazy, której prawdopodobnie nikt nie szuka, bo w ogóle nawet nie występuje w internecie taki zwrot - poza tym forum Emotikon: Szczęśliwy
W innych sytuacjach może być podobnie - stąd nam się wydaje, że algorytm nie działa, jak należy, ale to może wynikać po prostu z tego, że nikt takiej frazy nie szuka.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Frazy są szukane, podałem tylko przykłady, chodzi o inne całkiem słowa. Google potwierdziło, modyfikator nie wyłapuje przy wielu branżach szyku i liczb poj. i mnogiej, także niezłe odkrycie. Wprowadziliśmy zmiany i wzrost konwersji jest o 17% ze słów, które myśleliśmy, że modyfikator wyłapuje ale niestety były błędy. Ciekawy kejs. Wie może o tym 0,01% osób w Polsce z branży.

Wschodząca Gwiazda
To podaj proszę jakieś konkretne przykłady jakichś fraz, by można to było zweryfikować.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

To już jest zweryfikowane. Po wyjaśnieniach Google jest to już w sumie w miarę logiczne ale zaskakujące. To dzieje się tylko przy dużej konkurencji, gdzie "podciągnięcie" dopasowania frazy / zapytania w modyfikatorze nie może się odbyć, ponieważ zbyt wiele konkurentów ma dodane te hasła "bezpośrednio". Co ciekawe nie występuje to przy wszystkich hasłach, z reguły dotyczy to wskaźników jakości >8-10

Modyfikator nie wyłapuje poj. przy haśle np. +magazyny +warszawa i na odwrót. Szyku nie wyłapuje przy np. +marka +kody +rabatowe.

Sytuacja dotyczy kont z dużym budżetem, nielimitowanym. Wszystko sprawdzili w Google Irlandia i Polska. Mówili, że algorytm ma preferencje.

Wschodząca Gwiazda

Sprawdziłem i dla hasła +magazyny +warszawa w podglądzie i diagnostyce reklam dla wpisanego słowa magazyn warszawa (liczba poj.) i reklama się wyświetla.

test2.png

Podobnie z tym samym hasłem i szykiem przestawnym:

test.png

Więc chyba nie do końca jest tak, jak piszesz, że algorytm nie wyłapuje czegoś, tylko to jest kwestia rankingu reklamy.

Dla innego słowa może być zbyt niski ranking i dlatego się może wydawać, że algorytm nie wyłapuje czegoś.

Podsumowując, żeby nie ciągnąć wątku w nieskończoność, warto dodawać popularne słowa osobno w liczbie mnogiej i pojedynczej oraz stosować różny szyk słów, gdyż może być dla nich różna konkurencja i różne wyniki jakości, a przez to przy jednej stawce dla pewnych fraz reklama będzie się wyświetlać, a dla innych nie.

Ale to nie jest dowód na to, że algorytm ma jakieś "preferencje".

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

QSy w tym kejsie mają 7-8, ja powtarzam to co mówili w Google po sprawdzeniu, nie była to blondy z call center ale już technicy z Irlandii. Sami byli zdziwieni. Od tego czasu zawsze już z modyfikatorem daję rożne opcje. Google AdWords mnie zawiódł.