Obecnie 273 forumowiczów jest online
Obecnie 273 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem z konwersją, duże koszty za pierwszą pozycję.

Student ✭

Witajcie,

Od dłuższego czasu borykam się z problemem braku konwersji.Na samym początku przygody z adwords robiłem reklamy na produkty powszechne i że tak powiem "jakoś to hulało" raz lepiej, raz gorzej, ale koszty reklamy mniej więcej się spinały.

Postanowiłem zmienić strategię i zacząć reklamować droższe produkty, aby wycisnąć jak najwięcej ze sprzedaży, ale niestety przy budżecie na poziomie 30 PLN/dzień ciężko podjąć walkę.

Reklamy są tylko klikane i na tym w zasadzie się kończy, klient wejdzie obejrzy i wyjdzie.

Co również ważne, konkurencja potrafi zaproponować za pierwsze pozycje od 4 do 7 PLN, co przy moim budżecie dziennym jest nieosiągalne.

Pytanie, jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii, dodam, że przygodę z adwords zacząłem dość niedawno i jestem po prostu ciekawy, czy naszą firmę stać na taką reklamę czy w przypadku sklepów internetowych budżet dzienny faktycznie potrafi być 10 razy większy niż nasz obecny?

AL

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Problem z konwersją, duże koszty za pierwszą pozycję.

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

W przypadku sklepów internetowych budżet dzienny potrafi być nie tylko 10, ale i więcej razy większy. Ograniczanie budżetem kampanii, która przynosi zyski to jest po prostu oddawanie klientów konkurencji.

Klient wejdzie, obejrzy i wyjdzie? Dlaczego nie ścigasz go remarketingiem? Czy analizujesz raport dotyczący konwersji wspomaganych? Może część wchodzących na sklep składa zamówienia telefoniczne i klienci tylko uciekają Ci ze statystyk, a nie rezygnują z zakupu... - przy droższych produktach jest to zjawisko występujące częściej niż przy tanich. Sprawdziłeś, jak wyglądają Wasze ceny na tle reklamującej się obok konkurencji? Promuj przede wszystkim te drogie produkty, na które cena Was nie przekreśla...

Zadaj sobie powyższe pytania (ale też inne, które nasuną Ci się przy tej okazji) i jeszcze raz podejdź do tematu tej kampanii.

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭
Remarketing w moim przypadku odpada(sklep medyczny)
Konwersje wspomagane - mam tą możliwość, że nadzoruje sprzedaż i widzę, że reklamowane kategorie/produkty nie sprzedają się
Ceny - na bieżąco śledzę konkurencję i nasze ceny są bardzo zbliżone a nawet niższe
Dodam jeszcze - treść reklam,jakość słów kluczowych, codzienna analiza reklam pod względem jakości,pozycji oraz wszelkiego rodzaju rozszerzenia są obecne.

Harmonogram również został zmieniony pod względem raportu pory dnia, a wyświetlania na smartfonach wyłączone(strona nie jest responsywna)

Pomimo tego sprzedaż jak i pozycja reklam (ok 3-4poz) dają dużo do życzenia.

Dlatego zastanawiam się czy po prostu tutaj nie chodzi o kasę i nasze możliwości finansowe,chociaż z drugiej strony pierwsza pozycja reklam nie zawsze przelicza się na Konwersje.

I jeszcze jedno, przez to że zwiększyłem Cpc na takie aby być bardziej widocznym, budżet wyczerpuje się bardzo szybko.

Wschodząca Gwiazda
Sklep medyczny, ale jakiego rodzaju produkty? Co to znaczy droższe?

Każdy sklep, a zwłaszcza branża rządzi się własnymi prawami. Spójrz np. na ten raport: https://www.thinkwithgoogle.com/articles/how-hospital-administrators-research-online.html

Nie wiem do końca kto jest waszą grupą docelową, ale może okazać się, że np. poprzez wyszukiwarkę wasz odbiorca analizuje oferty, a ostatecznie kontaktuje się z Wami telefonicznie i kupuje produkt - jak to zresztą zasugerował Marek.

Druga spawa to prawidłowe mierzenie konwersji, celów.

Nie zawsze chodzi o budżet, a prawidłowe określenie grupy docelowej i strategii dotarcia do niej. Czy frazy jakie używacie nie są za ogólne? Może generujesz zbyt duży i niepotrzebny zasięg?

I kolejne pytanie jak wygląda sam sklep? Jeśli strona nie zatrzymuje użytkownika to może tam tkwi problem?

Student ✭
Paulino,

"Sklep medyczny, ale jakiego rodzaju produkty? Co to znaczy droższe?" - wyposażenie gabinetów medycznych, wkładki ortopedyczne,ortezy, stabilizatory, kule inwalidzkie, ciśnieniomierze, inhalatory itp.
Droższe tzn. Łóżka szpitalne, rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie elektryczne.
Przez takie produkty nie mogę korzystać z remarketingu

"Nie wiem do końca kto jest waszą grupą docelową, ale może okazać się, że np. poprzez wyszukiwarkę wasz odbiorca analizuje oferty, a ostatecznie kontaktuje się z Wami telefonicznie i kupuje produkt - jak to zresztą zasugerował Marek."

Naszą grupą docelową są osoby, które potrzebują rehabilitacji, chore, starsze, opiekunowie, szpitale, hospicja...
Tak jak pisałem wcześniej, mam nadzór nad sprzedażą.Nie odnotowaliśmy sprzedaży telefonicznej ani zwiększonej liczby zapytań.

"Czy frazy jakie używacie nie są za ogólne? Może generujesz zbyt duży i niepotrzebny zasięg?"

Słowa kluczowe generalnie odpowiadają temu jaki cel na reklama np. wózki rehabilitacyjne warszawa, łóżka szpitalne ceny ....i w większości pokrywają się z wyszukiwanymi hasłami.

"I kolejne pytanie jak wygląda sam sklep? Jeśli strona nie zatrzymuje użytkownika to może tam tkwi problem?"

Platforma na pewno nadaje się do wymiany(jesteśmy na etapie zmiany), ale nie jest też tak, że nie da się normalnie złożyć zamówienia.

A co masz dokładnie na myśli mówiąc "nie zatrzymuje" ?

Wschodząca Gwiazda
Arkadiusz po pierwsze to radziłbym Ci się przerzucić na Google Merchant, bo tam uzyskasz tańsze kliknięcia. Po drugie Paulina ma rację, że nie wiemy jak Twój sklep jest zrobiony. Samo ściągnięcie do sklepu potencjalnego klienta to dopiero początek. Musisz zbudować zaufanie, aby ktoś u ciebie zamówił. Odpowiedz sobie na pytania ( nam nie musisz ). 1. Czy sklep ma łatwą nawigację? 2. Czy jest przejrzysty ( kolorystyka)? 3. Czy dane kontaktowe są szybko dostępne? 4. Czy regulamin jest napisany w sposób zrozumiały? 5. Czy produkty odpowiednio wyeksponowane? ( dobre zdjęcia, opisy) 6. Czy zawsze ktoś odbiera telefony? 7. Czy szybko odpisujecie na maile ? itd. To wszystko ma wpływ na budowanie zaufania, co przekłada się na sprzedaż. Adaśko

Wschodząca Gwiazda
@Arkadiusz L, w odniesieniu do tego "nie zatrzymuje", czy np. analizowałeś na sklepie koszyk? Jaka ilość produktów jest dodawana do koszyka, a ile z tej części jest finalizowane zakupem? W moim przypadku bywało, że kampania kampania kierowała na sklep, frazy były dobrze dobrane bo było to widać po wyszukiwanych hasłach użytkowników, a na poziomie sklepu pojawiał się problem z błędami po stronie zakupu (nie były one raportowane więc nikt o nich nie wiedział).

Poza tym ustawiłeś w analytics cele aby śledzić ścieżki wielokanałowe? Dość wymijająco napisałeś jak chodzi o konwersje wspomagane. Odniosłeś się do działu sprzedaży, a nie raportów z Analytics.

Idąc dalej i bazując na crmie waszych klientów możesz na tej podstawie posegmentować sobie użytkowników w analytics, przygotować listy remarketingowe, potestować kampanię np. na YT bo z doświadczenia wiem, że produkty medyczne lubią się sprzedawać przez YT gdzie użytkownik ma możliwość zobaczenia takiego produktu i szybszego podjęcia decyzji.

Mamy za mało danych żeby stwierdzić gdzie tkwi problem, ale może te sugestie pomogą Ci w podjęciu decyzji co robić dalej. Przede wszystkim testuj. Metody prób i błędów pomogą Ci opracować taką strategię, że wreszcie sprzedaż ruszy.