Obecnie 280 forumowiczów jest online
Obecnie 280 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Poprawa wskaźnika - doświadczenie strony docelowej

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam,

Mam aktualnie wskaźnik "doświadczenie strony docelowej" poniżej średniej dla najistotniejszej frazy w kampanii.

Fraza ta jest w postaci "słowo kluczowe warszawa", reklamy kierują na stronę główną.

Na stronie głównej:
- fraza "słowo kluczowe warszawa" jest w TITLE
- fraza "słowo kluczowe" występuje w nagłówku H3 i w tekście
- wyraz "warszawa" występuje w odmianie "warszawy"
- ilość tekstów to 3tys znaków

Witryna jest responsywna, oparta na Wordpressie z nowoczesnym szablonem, posiada kilkanaście podstron. 

Parametry dla najważniejszej frazy:
- CTR: 10%
- współczynnik odrzuceń: 15%,
- ilość stron/odwiedziny: 4.

Działania które wg mnie można by zrobić są następujące:
- umieszczenie frazy "słowo kluczowe warszawa" w tekście strony w nagłówku H1 i przynajmniej raz w tekście strony (choć mam trochę wątpliwości, bo to trochę sztuczna konstrukcja)
- ewentualnie zastąpienie wyrazy "Warszawy" na "Warszawa"
- aktualnie w Google jest jeszcze zaindeksowana wersja robocza strony, na której są takie same teksty - planuję ją usunąć z Google.

Poza tym nie mam za bardzo pomysłów.

Przy okazji - czy ktoś mógłbym nie poratować jakimś poradnikiem dotyczącym sposobów poprawy wskaźnika "Doświadczenie strony docelowej", może być w języku angielskim.

Pozdrawiam,
Michał

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
maja 2016

Dot.: Poprawa wskaźnika - doświadczenie strony docelowej

Najlepszy Współtwórca

Nie ze wszystkimi tezami się zgodzę. Cytat z wypowiedzi zawiera informację o czasie pobytu i zachowaniu użytkownika na stronie. W tym momencie nie ma jednolitego dla wszystkich stron sposobu na pozyskanie tych danych w związku z tym nie może to być miarodajny czynnik.  Poza tym np zbyt długi czas może świadczyć o tym ze użytkownik błądzi i nie może znaleźć pożądanych informacji lub wykonać danej akcji. Dokumentacja też nie zawiera takich wskazówek.

Oczywiście efektem dobrej strony i dobrej kampanii będzie dobre (zgodne z oczekiwaniami) zachowanie użytkowników ale nie odwrotnie.

Pozostałe czynniki składające się na doświadczenie strony docelowej:
- Relewantność czyli trafność treści - nie znaczy, że naszpikowana słowami kluczowymi - trafna w stosunku do zapytania, słowa kluczowego i reklamy która zapowiada tę treść (treść to też prawidłowo opisane grafiki)
- Oryginalność (treść) - nacisk na oryginalność w odniesieniu do innych podstron witryny i innych witryn w internecie

- Czas ładowania witryny -  silny czynnik, w wielu przypadkach można dużo poprawić (optymalizacja i kompresja)

- Nawigacja - przejrzysta, zrozumiała i intuicyjna  (zrozumiała dla człowieka i bota)  stosowanie się do standardów nawigacji na stronie - zero znaków zapytania w głowie odwiedzającego, linki do ważnych informacji np polityka prywatności, kontakt, regulamin. Jeśli menu jet jakąś animacją dobrze jest powtórzyć je w stopce w postaci tekstowych odnośników.

Może inna z podstrona będzie trafniejsza dla tego zapytania, może trzeba taką przygotować. Nie zawsze albo nawet mało kiedy strona główna jest dobrym LP. 

Na stronie głównej zazwyczaj treść jest bardziej ogólna, fragmentarycznie dotyczy wielu tematów i przez to się rozmywa. Same nagłówki  Hx nie zawsze wystarczą, jeśli dotyczą wielu tematów (kilka bloków tekstu przy większych stronach). To przestrzeń do testów.

Ważny czynnik WJ to dostępność strony dla urządzeń mobilnych. Responsywność jest ok ale zobacz jak to wygląda w praktyce czy nawigacja i sama strona jest czytelna i możliwa do używania palcem. Czas ładowania już wykryłeś, że jest kiepski, więc masz nad czym pracować. Jeśli jest problem z urządzeniami mobilnymi (smartfonami) warto rozważyć / przetestować wstrzymanie kampanii dla tych urządzeń (dostosowanie stawki -100%). Wtedy ta składowa nie będzie brana pod uwagę i może poprawić ocenę strony docelowej (łączną) i w efekcie WJ o ile inne parametry są lepsze od tego wykluczonego.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda

Też chętnie przyjmę taki poradnikEmotikon: Szczęśliwy Strasznie ciężki ten wskaźnik do ogarnięcia jest.

A jak u Ciebie z szybkością strony? Sprawdzałeś w http://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ ? Bo to też jeden z czynników wpływających.

Kiedyś próbowałem dostać jakieś wskazówki odnośnie tego wskaźnika z supportu, otrzymałem takiego maila:

wiadomo, że artykuł pomocy z którym się Pan zapoznał ( zakładam, że to był ten - https://support.google.com/adwords/answer/2404197?hl=pl ) dostarcza sporo informacji, ale bardziej na poziomie ogólnym. Wiadomo, że strona jakieś ogólne standardy przejrzystości, czytelności, prostej nawigacji musi spełniać, ale koniec końców, tak naprawdę jakość strony docelowej, jest to rzecz wbrew pozorom dość subiektywna. Choć wg mnie, czy Pana strona wydaje się atrakcyjna, to użytkownicy są najważniejsi. To ich zachowanie na stronie ( klikanie, przechodzenie na inne zakładki, etc) oraz przede wszystkim czas spędzony na witrynie jest brany pod uwagę w ocenie strony przez Adwords. Starając się zachować obiektywizm w ocenie strony i ocenić ją z perspektywy klienta myślę, że strona dla młodego człowieka jest w miarę porządku, ale dla starszej ( niezbyt zaawansowanego użytkownika internetu) cały design może się wydać trochę zbyt nowoczesny, przytłaczający i co za tym idzie, taka osoba może szybko uciec z serwisu, co z kolei jest wyłapywane przez Adwords i obniża ocenę. Podsumowując, jeśli strona spełnia od strony technicznej wiekszość wymogów ( min czas ładowania strony, przejrzysty interfejs) i nie planujemy totalnej zmiany designu, to trzeba się liczyć z tym, że nie każdemu strona się spodoba i akurat w tym kryterium, strona może mieć wyniki poniżej średniej.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Maciek dzięki za wskazówkę z PageSpeed Insights, faktycznie jest sporo do poprawienia. Wskaźnik "na komórki" mam 35/100 a na komputery 43/100. Jest co poprawiać. Choć sprawdziłem teraz stronę na której mam wyniki jakości dla wszystkich fraz 8/10 lub lepsze i wskaźniki są jeszcze gorsze.

Sprawdzę jeszcze czas spędzany przez użytkowników na witrynie, w szczególności w porównaniu do innych źródeł ruchu, bo mam pewne podejrzenie... ;-)

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Średnią długość odwiedzin z Adwords mam 230 sekund, więc chyba nie najgorzej...

Student ✭ ✭

Sprawdź za pomocą Keyword Tool proponowane słowa kluczowe po podaniu tylko i wyłącznie strony głównej, teoretycznie powinno wyrzucić Ci "najbardziej dopasowane" słowo kluczowe związane ze stroną (czasem jest całkiem inne niż planowane słowa kluczowe).

Jeśli słowa się zgadzają to nie wiem co może być problemem, a jeśli nie to trzeba przysiąść na stronie głównej i spędzić trochę czasu nad edycją znacznika tytułowego, opisowego, słów kluczowych, gęstością słów kluczowych, nagłówkami, ilością tekstu do kodu itd...

Daj znać czy coś pomogło 

Roman Rozenberger
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
maja 2016

Najlepszy Współtwórca

Nie ze wszystkimi tezami się zgodzę. Cytat z wypowiedzi zawiera informację o czasie pobytu i zachowaniu użytkownika na stronie. W tym momencie nie ma jednolitego dla wszystkich stron sposobu na pozyskanie tych danych w związku z tym nie może to być miarodajny czynnik.  Poza tym np zbyt długi czas może świadczyć o tym ze użytkownik błądzi i nie może znaleźć pożądanych informacji lub wykonać danej akcji. Dokumentacja też nie zawiera takich wskazówek.

Oczywiście efektem dobrej strony i dobrej kampanii będzie dobre (zgodne z oczekiwaniami) zachowanie użytkowników ale nie odwrotnie.

Pozostałe czynniki składające się na doświadczenie strony docelowej:
- Relewantność czyli trafność treści - nie znaczy, że naszpikowana słowami kluczowymi - trafna w stosunku do zapytania, słowa kluczowego i reklamy która zapowiada tę treść (treść to też prawidłowo opisane grafiki)
- Oryginalność (treść) - nacisk na oryginalność w odniesieniu do innych podstron witryny i innych witryn w internecie

- Czas ładowania witryny -  silny czynnik, w wielu przypadkach można dużo poprawić (optymalizacja i kompresja)

- Nawigacja - przejrzysta, zrozumiała i intuicyjna  (zrozumiała dla człowieka i bota)  stosowanie się do standardów nawigacji na stronie - zero znaków zapytania w głowie odwiedzającego, linki do ważnych informacji np polityka prywatności, kontakt, regulamin. Jeśli menu jet jakąś animacją dobrze jest powtórzyć je w stopce w postaci tekstowych odnośników.

Może inna z podstrona będzie trafniejsza dla tego zapytania, może trzeba taką przygotować. Nie zawsze albo nawet mało kiedy strona główna jest dobrym LP. 

Na stronie głównej zazwyczaj treść jest bardziej ogólna, fragmentarycznie dotyczy wielu tematów i przez to się rozmywa. Same nagłówki  Hx nie zawsze wystarczą, jeśli dotyczą wielu tematów (kilka bloków tekstu przy większych stronach). To przestrzeń do testów.

Ważny czynnik WJ to dostępność strony dla urządzeń mobilnych. Responsywność jest ok ale zobacz jak to wygląda w praktyce czy nawigacja i sama strona jest czytelna i możliwa do używania palcem. Czas ładowania już wykryłeś, że jest kiepski, więc masz nad czym pracować. Jeśli jest problem z urządzeniami mobilnymi (smartfonami) warto rozważyć / przetestować wstrzymanie kampanii dla tych urządzeń (dostosowanie stawki -100%). Wtedy ta składowa nie będzie brana pod uwagę i może poprawić ocenę strony docelowej (łączną) i w efekcie WJ o ile inne parametry są lepsze od tego wykluczonego.

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Przesadna optymalizacja czysto "techniczna" niczemu nie służy.

Ludzie to nie roboty, a Google ocenia strony pod kątem ich przydatności i użyteczności.

W związku z tym nie ma większego znaczenia ile nagłówków h1, h2, itd. użyje się na stronie i jaka będzie gęstość upakowania słów kluczowych, tylko czy zamieszczone treści i informacje są przejrzyste i przydatne pod kątem tego co było w reklamie.

Ostatnio rozpoczęliśmy kampanię dla jednego z naszych klientów, którego strona wcześniej była pozycjonowana. Strona była napisana pod roboty, a nie pod ludzi. Po uruchomieniu kampanii wyniki jakości dla większości fraz były dość niskie i to głównie ze względu na stronę docelową, która miała ocenę poniżej średniej.

Po modyfikacji strony właśnie pod kątem użyteczności (duża, czytelna czcionka, nagłówki podkreślające zawartość treści, konkretne informacje dot. kosztów, zakresu działania) po kilku dniach prawie dla wszystkich fraz w kampanii wyniki jakości podskoczyły w górę.

Dodatkowo została zamieszczona polityka cookies oraz przy formularzu informacja w jaki sposób będą wykorzystywane dane z formularza.

Natomiast co do responsywności strony to właśnie uruchomiliśmy kampanię dla strony która bardzo szybko się ładuje i jest bardzo czytelna i łatwa w obsłudze również na urządzeniach mobilnych, ale szału nie ma jeśli chodzi o wynik jakości.

W teście PageSpeed Insights strona oceniona jest dla komórek na 75(szybkość) i 99 (wygoda użytkowników), a dla komputerów stacjonarnych na 89. Jedyne, co spowalnia stronę to użycie niestandardowych fontów z Google Fonts.

Dla 90% słów kluczowych QS=7 a doświadczenie strony docelowej oceniane jest jako przeciętne. Chociaż to dopiero początek i może się to zmieni.

Warto też zaznaczyć, że niektóre słowa kluczowe w kampanii w ogóle nie występują na stronie (ani razu) i też mają QS=7 i jakość strony docelowej przeciętnie. 

Wydaje mi się, że mobilność, szybkość działania i tego typu czynniki są brane pod uwagę, jednak najważniejsza jest właśnie treść strony i jej użyteczność w stosunku do reklam i słów kluczowych i na tym bym się skupił w pierwszej kolejności jeśli chodzi o optymalizację QS.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dzięki za wszystkie informacje, popracuję nad stroną, opiszę co zrobiłem i dam znać jakie były efekty.

Nowicjusz ✭ ✭
Z jedną rzeczą się nie zgodzę .. mianowicie kto niby ocenia i wyznacza QS, ludzie?
Druga rzecz którą zauważyłem u siebie w kampaniach to to, że może się to zmieniać nawet jeśli nic z tym nie zrobimy. Miałem kilka takich przypadków QS na poziomie 7 : wskaźniki przeciętne, a po jakimś czasie kiedy nagle skoczył CTR, QS poszło do 10 i wskaźniki poszły "ponad przeciętnie" Emotikon: Mrugający i jak to zatem rozumieć? Myślę że tak jak w przypadku QS ma tu dużo do powiedzenia konkurencja .. to jak wyglądają jej działania odbija się też na nas raz lepiej raz gorzej Emotikon: Mrugający

Najlepszy Współtwórca
QS nie jest wartością bezwzględną. Wyznaczany jest na tle konkurencji, dla tego nie ma znaczenia bezwzględny CTR lecz jego wartość i zmiana na tle konkurencji.
CTR jest najsilniejszym czynnikiem wpływającym na QS. Do niedawna przyjmowało się że jego waga to ok 70%.
Czasem nie zauważymy zmiany WJ po zmianie niektórych parametrów. Może być to spowodowane równoległą zmianą u konkurencji z zachowaniem proporcji, lub zaokrągleniem wartości WJ do liczb całkowitych.
Twoje obserwacje potwierdzają wpływ CTR na WJ i względność czynników.