Obecnie 297 forumowiczów jest online
Obecnie 297 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Po co dodawac slowa kluczowe z bledami?

[ Edytowane ]
Magister ✭

Hej,

Tak sie zastanawiam:

Po co właściwie dodawać słowa kluczowe z błędami (przekręcone lub brakujące litery, błąd ortograficzny itp.)?

W sumie dosyć sporo razy to widziałem w kampaniach brandowych i sam też mam to na kilku kontach (prehistoryczne pozostałości). 

Nie bardzo potrafię znaleźć wytłumaczenie po co to trzymać?

Z góry dzięki

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Hej Emotikon: Szczęśliwy

To słuszna uwaga, bo zwykle prawidłowo wpisane słowa kluczowe i tak wystarczają aby system wyświetlił reklamę w reakcji na wyszukiwanie z błędem. Często takie słowa kluczowe pojawiają się w kampaniach nie od początku, a po jakimś czasie ponieważ zostały znalezione w "Wyszukiwanych hasłach".

Według mnie to może mieć uzasadnienie wtedy gdy stosujesz oddzielne podejście do każdej frazy z osobna. Bo może okazać się, że jakiś błąd w pisowni jest na tyle często powtarzany, że warto wobec takiego słowa kluczowego zastosować oddzielną strategię niż do wersji bez buendó. 

________
Booguś

Magister ✭

Siemanko Boogus,

Tylko jaka strategie mozna by zastosowac?

O ile dobrze to wszystko rozumiem to oddzielna grupe reklam tworzy sie gdy jest potrzeba stworzenia innej reklamy.

Wiele razy widzialem i mam tez obecnie grupe reklam o nazwie bledy i sa tam te wszystkie slowa kluczwe z bledami.

Tylko co z tego skoro reklamy sa dokladnie takie same. 

Mozna by jeszcze pomyslec o innej stawce?

Ale w wiekszosci przypadkow brand chce byc na 1 miejscu. Tym bardziej nie widze tutaj zastosowania dla odmiennej stawki dla slowa kluczowego z bledem.

Moze to sa pozostalosci z czasow gdy AdWords nie rozroznial bledow?

Dzieki Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca

Nad dodaną frazą do kampanii masz większą kontrolę, czyli np. sterowanie stawką CPC - nie chodzi tu tylko o frazy brandowe.

Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

Tak jak pan Dominik powiedział

Najbardziej konkurencyjne frazy (pożyczki, ubezpieczenia), warto dodawać jako osobne słowa z błędami, bo z reguły mają dużo niższe stawki CPC co często pociąga za sobą niższe CPA

Wschodząca Gwiazda

Nie zgodzę się, że jej wydzielenie obniży koszty, bo "frazy bez błędów" domyślnie zgarniają "frazy z błędami" (są traktowane przez Google jako frazy frazeologicznie identyczne). Ranking "frazy z błędami" czy "frazy bez błędu" będzie taki sam w każdym przypadku, ponieważ warunki będą identyczne (reklama, dopasowanie, rozszerzenia itd)  więc końcowy CPC będzie identyczny. Nawet możemy obniżyć historyczną wartość "frazy bez błędów", która mogła osiągać lepszy CTR w przypadku, kiedy zgarniała ruch z błędnych słów kluczowych wpisywanych przez użytkownika wyszukiwarki. Pamiętajmy, że końcowy CPC to średnia kliknięć frazy kiedy wyskakiwała na słowa kluczowe poprawne i nie poprawne. Ps. ja osobiście nie preferuje wydzielania fraz z błędami, bo jest jeszcze jeden ważny powód. Kiepsko by to wyglądało przy KIT - Keyword Insert Tool, który daje fajne efekty :-)

Magister ✭

@Adam Grabowski:

Dokladnie to samo pomyslalem - bo dlaczego mialoby byc taniej?

No chyba, ze ktos dodaje osobne reklamy. Tez z bledami...

U mnie reklamy sa identyczne w grupach reklam "z bledami" i mysle, ze nie ma sensu tego trzymac....

Najlepszy Współtwórca

Łukasz S, Dominik jestem - bez panowania Emotikon: Mrugający

Ja często dodaje takie frazy z błędem, ale w obrębie tej samej grupy reklam i obserwuje je. Czy wydzielam? Rzadko. Tu bardziej chodzi o kontrolę nad CPC w obrębie danej grupy.

Natomiast jeśli stosujemy KITa, to zastanowiłbym się, czy nie stworzyć odrębnej grupy na frazy z błędami, żeby ich nie dodawać do grupy reklam z działającym KITem (z jasnych powodów).

Testować, testować i jeszcze raz testować.

Dominik Myślak