Obecnie 284 forumowiczów jest online
Obecnie 284 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Płeć w AdWords a płeć w Analytics

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Cześć wszystkim,

testuję personalizację reklam na kilku kontach i mam jeden problem, który się wszędzie pojawia.

Robię np. 3 grupy reklam w AdWords - na mężczyzn, na kobiety i na nieznanych. Wiadomo - do pierwszej grupy dedykowany przekaz, do drugiej grupy dedykowany przekaz, a do trzeciej neutralny. I wszystko niby ok, ale to jest zawężenie kierowania wg. AdWords, a potem weryfikuję to nakładając na wyniki segmenty w Analytics i okazuje się, że np. w pierwszej grupie miałem ruch owszem w 70% od mężczyzn, 20% to nieznane (jeszcze ok), ale 10% to były jednak kobiety i to już nie jest ok, bo może zaniżać CTR i CR. Zwłaszcza jeżeli robimy mocną personalizację, czyli na przykład "Zmieścisz nasz produkt do torebki", bo widząc coś takiego facet raczej podziękuje.

Moje pytanie, czy macie pomysł jak sobie z tym poradzić oprócz robienia takiej delikatnej personalizacji? Ewentualnie może macie jakieś źródła, które mówią że w takim wypadku warto zawierzyć ograniczeniom płci w AdWords, a nie danym z Analytics? I skąd w ogóle może brać się ta rozbieżność?

Pozdrawiam!

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Damian
sierpień

Wschodząca Gwiazda

Różnica bierze się, że AdWords kieruje na cookies, a więc jeżeli wcześniej zalogował się Pan na komputerze, a później kobieta, to reklama się wyświetliła (cookies mężczyzny) ale system Analytics odnotował, że odbiorcą reklamy była jednak kobieta. Oczywiście to jeden z przykładów, ale mam nadzieję, że zrozumiałeś zasadę. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Cześć Damian Emotikon: Szczęśliwy

Personalizację lepiej traktować orientacyjnie. Tak to właśnie działa, że jeśli wybierasz mężczyzn to po prostu znaczna większość to będą mężczyźni. Metodologia pomiarów demograficznych jest taka, że nie da się aktualnie przyporządkować użytkowników ze 100%-ową pewnością płciową czy wiekową. Dlatego tworzenie płciowo/wiekowo personalizowanych reklam tekstowych częściowo trafi do płci przeciwnej. Z tej właśnie przyczyny osobiście raczej tworzę teksty personalizacyjnie uniwersalne.

________
Booguś
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Damian
sierpień

Wschodząca Gwiazda

Różnica bierze się, że AdWords kieruje na cookies, a więc jeżeli wcześniej zalogował się Pan na komputerze, a później kobieta, to reklama się wyświetliła (cookies mężczyzny) ale system Analytics odnotował, że odbiorcą reklamy była jednak kobieta. Oczywiście to jeden z przykładów, ale mam nadzieję, że zrozumiałeś zasadę. 

Nowicjusz ✭

To miałoby sens, więc wstępnie wielkie dzięki za podpowiedź, ale wciąż jakoś nie mogę uwierzyć, że Analytics jest w stanie po jednej sesji (jednorazowo z kompa korzysta kobieta w Twoim przykładzie) zakategoryzować, że akurat ta jedna sesja pochodzi od kobiety. Bo rozumiem, że jak znowu siądzie do kompa mężczyzna, to Analytics znowu będzie wiedział, że te sesje pochodzą od mężczyzny... Jeśli tak to działa, to Analytics jest naprawdę pro.