Obecnie 190 forumowiczów jest online
Obecnie 190 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Optymalizacja kampanii - kiedy zacząć, jak wykluczać i jak dopasować?

Nowicjusz ✭ ✭

Witam na forum Emotikon: Szczęśliwy

Mam parę pytań dotyczących optymalizacji kampanii:

1) Mam słowo kluczowe którego cpc jest mniejsze niż szacunkowa stawka za górę strony. Czy zawsze „dociągacie do tej kwoty”?

2) Kiedy zaczynacie optymalizować kampanie? Kampania „chodzi” od 2 dni, kiedy zaczynacie wyłączać nieefektywne reklamy, modyfikować stawki cpc? Po 7 dniach? Czy od razu po 2-3 dniach.

3) Mam taką sytuację, że jest słowo kluczowe za którego stawka za górę strony wynosi 3,50 zł. Sprawdzam w Google to hasło i…nie ma żadnej reklamy. Jak to wytłumaczyć?

4) Przejąłem konto po kimś innym i.. jest taka sytuacja, że stara kampania była prowadzona „na odwal” – słowa kluczowe w dopasawaniach przybliżonych, ciagle ten sam tekst reklam (niedopasowane do słowa kluczowego). I wyniki były…lepsze niż mam teraz (jestem rozliczany z czasu przebywania na stronie oraz z ilości strona na sesje). A stosuje tylko dopasowanie do wyrażenia + ścisłe + w niektórych hasła modyfikatory. O co tutaj chodzi J? Też mieliście taką sytuację?

5) Wykluczanie – jakie dopasowanie stosujecie? Przybliżone – boje się, że mi „zje” za dużo haseł. Dopasowane do wyrażenia?

Z góry dziękuję!

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr S
maja 2016

Dot.: Optymalizacja kampanii - kiedy zacząć, jak wykluczać i jak dopas

Wschodząca Gwiazda
Cześć Piotr!

Ad.1
Czasami wartość szacunkowej stawki za górę strony odbiega od ego co jest faktycznie potrzebne by być na górze - stąd nazwa szacunkowa Emotikon: Szczęśliwy
Jeżeli zależy Ci na dobrej ekspozycji reklam i chcesz by były one wyświetlane na górze strony to patrz na rzeczywiste wyniki, czyli średnią pozycję reklam i odpowiednio zmieniaj stawkę

Ad. 2
Żeby móc optymalizować kampanię potrzebne są dane. Czasem dostateczna ilość danych jest już po pierwszym dniu działania kampanii, a czasem trzeba czekać kilka dni lub tygodni. Zależy od budżetu, słów i ustawień kierowania.
Na pewno nie warto podejmować decyzji w oparciu o kilkanaście wyświetleń czy kliknięć.
Ale warto od początku śledzić na bieżąco raport wyszukiwanych haseł by reagować szybko gdy zobaczymy bezsensowne frazy na tej liście, które miały kliknięcia.

Ad. 3
Tak jak pisałem wcześniej, szacunkowa stawka jest tylko szacunkową. Czasem wystarczy zaoferować dużo mniej niż szacunkowa stawka by być na górze strony, a zależy to przede wszystkim od jakości. To, że dla danej frazy nie wyświetlają się reklamy nie oznacza od razu, że stawka powinna wynieść 1 gr.
Być może jest to fraza, która w przeszłości nie powodowała zbyt wielu kliknięć u innych reklamodawców stąd trzeba odpowiednio dużo zaoferować by reklama się wyświetlała na górze strony. Jeżeli Twoja reklama będzie klikana zauważysz szybko, że ta stawka zmaleje i będziesz płacić za kliknięcia dużo mniej.

Ad.4
Prześledź raporty wyszukiwanych haseł. Być może wcześniej były kliknięcia na słowa, których teraz nie uwzględniasz w kampaniach.
Poza tym im reklama bardziej dopasowana do szukanej frazy tym jest teoretycznie chętniej klikana. Może być jednak tak, że sama strona nie odpowiada na potrzeby internautów więc możesz mieć wyższy CTR i wyższe wyniki jakości jednak współczynnik odrzuceń i czas trwania sesji będzie gorszy.
Popatrz uważnie na strony docelowe, czy na pewno są one dobrze dobrane do słów kluczowych i reklam.

Ad. 5
Dopasowania w przypadku wykluczeń działają inaczej niż w przypadku kierowania.
Przede wszystkim nie są brane pod uwagę błędy, literówki i zbliżona odmiana - nawet przy dopasowaniu przybliżonym.
W związku z tym wykluczając słowo np. używane książki w dopasowaniu przybliżonym reklamy nie będą się pojawiać dla takich haseł jak:
używane książki
książki używane
używane tanie książki
itd.
czyli wystarczy, że w zapytaniu będą te dwie frazy w dowolnej kolejności w towarzystwie lub nie innych zwrotów, ale dla fraz:
uzywane książki
używane księżki
używana książka
tanie książki
książki antykwariat
reklamy dalej się wyświetlą, bo w naszym wykluczeniu mamy słowa używane książki, które muszą się znaleźć dokładnie w takiej formie w zapytaniu, by zadziałało wykluczenie.

Więc możesz śmiało korzystać z wykluczeń w dopasowaniu przybliżonym bez obawiania się, że Ci wszystko zablokują.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr S
maja 2016

Wschodząca Gwiazda
Cześć Piotr!

Ad.1
Czasami wartość szacunkowej stawki za górę strony odbiega od ego co jest faktycznie potrzebne by być na górze - stąd nazwa szacunkowa Emotikon: Szczęśliwy
Jeżeli zależy Ci na dobrej ekspozycji reklam i chcesz by były one wyświetlane na górze strony to patrz na rzeczywiste wyniki, czyli średnią pozycję reklam i odpowiednio zmieniaj stawkę

Ad. 2
Żeby móc optymalizować kampanię potrzebne są dane. Czasem dostateczna ilość danych jest już po pierwszym dniu działania kampanii, a czasem trzeba czekać kilka dni lub tygodni. Zależy od budżetu, słów i ustawień kierowania.
Na pewno nie warto podejmować decyzji w oparciu o kilkanaście wyświetleń czy kliknięć.
Ale warto od początku śledzić na bieżąco raport wyszukiwanych haseł by reagować szybko gdy zobaczymy bezsensowne frazy na tej liście, które miały kliknięcia.

Ad. 3
Tak jak pisałem wcześniej, szacunkowa stawka jest tylko szacunkową. Czasem wystarczy zaoferować dużo mniej niż szacunkowa stawka by być na górze strony, a zależy to przede wszystkim od jakości. To, że dla danej frazy nie wyświetlają się reklamy nie oznacza od razu, że stawka powinna wynieść 1 gr.
Być może jest to fraza, która w przeszłości nie powodowała zbyt wielu kliknięć u innych reklamodawców stąd trzeba odpowiednio dużo zaoferować by reklama się wyświetlała na górze strony. Jeżeli Twoja reklama będzie klikana zauważysz szybko, że ta stawka zmaleje i będziesz płacić za kliknięcia dużo mniej.

Ad.4
Prześledź raporty wyszukiwanych haseł. Być może wcześniej były kliknięcia na słowa, których teraz nie uwzględniasz w kampaniach.
Poza tym im reklama bardziej dopasowana do szukanej frazy tym jest teoretycznie chętniej klikana. Może być jednak tak, że sama strona nie odpowiada na potrzeby internautów więc możesz mieć wyższy CTR i wyższe wyniki jakości jednak współczynnik odrzuceń i czas trwania sesji będzie gorszy.
Popatrz uważnie na strony docelowe, czy na pewno są one dobrze dobrane do słów kluczowych i reklam.

Ad. 5
Dopasowania w przypadku wykluczeń działają inaczej niż w przypadku kierowania.
Przede wszystkim nie są brane pod uwagę błędy, literówki i zbliżona odmiana - nawet przy dopasowaniu przybliżonym.
W związku z tym wykluczając słowo np. używane książki w dopasowaniu przybliżonym reklamy nie będą się pojawiać dla takich haseł jak:
używane książki
książki używane
używane tanie książki
itd.
czyli wystarczy, że w zapytaniu będą te dwie frazy w dowolnej kolejności w towarzystwie lub nie innych zwrotów, ale dla fraz:
uzywane książki
używane księżki
używana książka
tanie książki
książki antykwariat
reklamy dalej się wyświetlą, bo w naszym wykluczeniu mamy słowa używane książki, które muszą się znaleźć dokładnie w takiej formie w zapytaniu, by zadziałało wykluczenie.

Więc możesz śmiało korzystać z wykluczeń w dopasowaniu przybliżonym bez obawiania się, że Ci wszystko zablokują.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Ukłony Tomaszu, dziękuję!