Obecnie 173 forumowiczów jest online
Obecnie 173 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Ograniczenie wyklikiwania reklamy

Student ✭ ✭

Ustawiłem w kampaniach wykluczenie na 30 dni tych którzy byli na stronie. Wolałbym tylko tych którzy nie zrealizowali konwersji jaką jest kliknięcie choćby w 1 link wychodzący (bo tak zachowują się klikacze). Jak sprecyzować taką listę.

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: AD-Net
marzec

Najlepszy Współtwórca

Odnośnie modelu atrybucji

1. Zbadaj w GA ile sesji i jakie scenariusze źródeł prowadzą do konwersji.

2. Zbadaj ścieżki w AdWords

Jeśli więcej niż jedno źródło prowadzi do konwersji, lub więcej niż jedno kliknięcie prowadzi do konwersji, czyli masz konwersje wspomagane, Twoje konto AdWords powinno o tym wiedzieć. Powinieneś zliczać i przyznawać konwersje do wszystkich interakcji AdWords przed konwersją.

Użyj pomiaru konwersji za pomocą kodu AdWords a w konfiguracji konwersji ustaw model inny niż ostatnie lub pierwsze kliknięcie. Dzięki temu:

- jeśli konwersja nastąpi dzięki kilku kliknięciom zliczysz ułamkowe konwersje dla poszczególnych kliknięć i w rezultacie podczas optymalizacji nie odsiejesz kliknięć prowadzących do konwersji pośrednio,

- jeśli konwersja nastąpiła po sesji z innego źródła a AdWords ją wspomagał nie odziejesz tego wspomagania.

Wybór konkretnego modelu zależy od tego, które interakcje są najbardziej istotne. Przy dużej ilości konwersji najlepszym rozwiązaniem jest model na podstawie danych.

Więcej o modelach i wyborze:
https://support.google.com/adwords/answer/7002714?hl=pl

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Profesjonalista ✭

Jeśli chcesz kierować reklamy tylko do tych, którzy nie dokonali konwersji. To możesz wykluczyć tylko tych, którzy dokonali konwersji. 

Wykluczając dodatkowo "wszyscy- 30 dni", to reklamy będą kierowane do wszystkich użytkowników, którzy byli na Twojej stronie powyżej 30 dni wstecz.

Jeśli w GA masz przygotowany Cel z kliknięciem w link wychodzący, to możesz spokojnie taką listę przygotować w GA. Jeśli masz połączone GA z AdWords, to taka lista od razu pojawi Ci się w AdWords.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Najlepszy Współtwórca

Wykluczenie tych, którzy zrealizowali cel ograniczy ale tylko częściowo koszty "niewłaściwego" ruchu.

Poprawna definicja konwersji, dobranie modelu atrybucji (po zbadaniu ścieżek wielokanałowych) i strategii ustalania stawek powinno znacząco poprawić sytuację.

Dodatkowo zbadaj jak zachowują się ci którzy realizują konwersję i utwórz listy o podobnym zachownaniu lecz bez konwersji (jak porzucony koszyk w sklepie).

Utwórz listy konwertujących. Możesz ich użyć na kilka sposobów:

- wykluczać jeśli nie są już pożądani,

- kierować jeśli jednak masz dla nich jakiś cel,

- kierować na podobnych (lista utworzona automatycznie).

Dobranie strategii ustalania stawek (np CPA, lub maksymalizacja konwersji), przy trafnie określonej i poprawnie ustawionej konwersji potrafi zrobić dużo więcej niż tropienie i wykluczanie niechcianych.

Pytaj o to co nie jest jasne.

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Hej @Lech Krupa,

Moglbys wytlumaczyc jak powinien wygladac proces dobierania modelu atrybucji na podstawie sciezek wielokanałowych.

Bylbym wdzieczny jesli znalazbys chwile aby pomoc mi zrozumiec te metodolgie.

Z gory dzieki.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Student ✭ ✭

właśnie odwrotnie, wykluczyłem tych którzy:

byli na stronie poniżej 11 sek i nie kliknęli w żaden link bo to na 100% klikacze,

od 3 dni mam takie ustawienie i ... % odrzuceń spadł z ponad 30% do 10-12%.

Jestem pewien google nie wyłapuje wszystkich "złych klików"

Wszechwiedzący ✭

Wedlug mojej opini wspolczynnik odrzucen na poziomie 10-12% jest zdecydowanie za niski.

Nawet 30% wydaje sie podejzane.

Zdaje sie, ze sa tez jakies bledy na twojej stronie odnosnie implementecji Google Analytics i Tag Managera.

Poza tym jest tez kwestia tego ze ludzie po prostu klikaja reklamy nie czytajac ich.

Bardzo dobra metoda na odsiewanie niepotrzebnego ruchu jest sprawdzanie dla jakich zapytan twoje reklmy sie wyswietlaja.

Moim zdaniem to jest wazniejsze niz wykluczanie uzytkownikow na podstawie zachowan na stronie.

Powodzenia :-)

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Student ✭ ✭

Co tydzień przeglądam "wyszukiwane hasła" i sprawdzam czy dały konwersje.

Budżet od kilku dni wypełniam, koszt kliknięcia spadł i wg jest ok.

Działam w branży w której klienci nie wracają wcześniej niż po prawie 30 dniach.

Wszechwiedzący ✭

Ok, super.

Mimo wszystko sugeruje rzucic okiem na implementacje Tag Managera i Google Analytics. Google Tag Assistant wyswietla bledy. O ile oczywiscie mowimy o www.pozyczkibez.pl

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: AD-Net
marzec

Najlepszy Współtwórca

Odnośnie modelu atrybucji

1. Zbadaj w GA ile sesji i jakie scenariusze źródeł prowadzą do konwersji.

2. Zbadaj ścieżki w AdWords

Jeśli więcej niż jedno źródło prowadzi do konwersji, lub więcej niż jedno kliknięcie prowadzi do konwersji, czyli masz konwersje wspomagane, Twoje konto AdWords powinno o tym wiedzieć. Powinieneś zliczać i przyznawać konwersje do wszystkich interakcji AdWords przed konwersją.

Użyj pomiaru konwersji za pomocą kodu AdWords a w konfiguracji konwersji ustaw model inny niż ostatnie lub pierwsze kliknięcie. Dzięki temu:

- jeśli konwersja nastąpi dzięki kilku kliknięciom zliczysz ułamkowe konwersje dla poszczególnych kliknięć i w rezultacie podczas optymalizacji nie odsiejesz kliknięć prowadzących do konwersji pośrednio,

- jeśli konwersja nastąpiła po sesji z innego źródła a AdWords ją wspomagał nie odziejesz tego wspomagania.

Wybór konkretnego modelu zależy od tego, które interakcje są najbardziej istotne. Przy dużej ilości konwersji najlepszym rozwiązaniem jest model na podstawie danych.

Więcej o modelach i wyborze:
https://support.google.com/adwords/answer/7002714?hl=pl

Student ✭ ✭

Zmienilem ustawienia i wykluczylem z kampanii powracajacych uzytkownikow z czasem sesji ponizej 30sekund ktorzy nie skonwertowali (nie klikneli w zaden link wychodzacy zdefiniowany w celach). Okno ustawilem na 21 dni. Mysle ze tak wlasnie zachowuja sie klikacze. Macie inny pomysl?

Najlepszy Współtwórca

Jak mierzysz ten czas?

Wcześniej ustawałeś 11 sek, teraz miej niż 30.

Student ✭ ✭

wczesniej bylo ponizej 11sek

a czas mierzony byl dodatkowa linijka w kodzie ga:
setTimeout("ga('send','event','Profitable Engagement','time on page more than 11 seconds')",11111);

czy powinienem zmienic to na 30000 czy tez inaczej?

Najlepszy Współtwórca

Więc GA teraz liczy do 11 sek. Kolejna aktualizacja czasu to przejście na kolejną podstronę. Jeśli jednak użytkownik nie przejdzie dalej to czas zatrzyma się na 11 sekundach.

Można to rozwiązać na kilka sposobów. 

Np:

- zwiększyć interwał czasu w zdarzeniu,

- dodać kolejne zdarzenie lub zdarzenia - pomiar będzie dokładniejszy,

- dodatkowo mierzyć inne zachowania użytkowników a w szczególności konsumpcję treści (sprawdzić co widzieli a czego nie np czy przewijali stronę, jak głęboko lub ile czasu spędzili w określonej sekcji).

Student ✭ ✭

dodać:

setTimeout("ga('send','event','Profitable Engagement','time on page less than 30 seconds')",30001);

czy zamienić 11111 na 30001?

Najlepszy Współtwórca

Ja bym dodał kolejne zdarzenie. Ale sam czas to moim zdaniem za mało.

Wolałbym wiedzieć co robią i czy czytają stronę, czy tez tylko jest otwarta i leci czas ...