Obecnie 215 forumowiczów jest online
Obecnie 215 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Obliczanie potrzebnego budżetu

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witajcie,

około dwóch miesięcy temu puściłem kampanie na wyszukiwarkę i na sieć reklamową (osobno). Od jakiegoś czasu wyświetla mi się komunikat, że kampanie są ograniczone przez budżet i wyświetla mi pewien sugerowany budżet.

Niestety nie ufam niektórym algorytmom Google i mam pytanie, czy macie jakieś sposoby by ręcznie obliczyć budżet jaki powinienem ustawić?

Dodam, że obliczony przez system sugerowany budżet ni jak ma się do kolumn pokazujących utratę wyświetleń przez budżet bądź przez symulator stawek dla słów kluczowych.

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Obliczanie potrzebnego budżetu

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Jacku kwestia budżetu zależy od wielu rzeczy, które będą tylko Tobie znane jak np. sezonowość. Ale biorąc pod uwagę utratę wyświetleń można mniej więcej oszacować ile Ci może brakować budżetu.

Natomiast przeanalizuj frazy, które Ci zabierają tego budżetu najwięcej i sprawdź czy ma to sens (czy masz z nich Klientów i czy jest to opłacalne). Czy czasem te frazy nie są zbyt kosztowne dla Ciebie i nie warto podjąć jakieś decyzje co do nich, czyli np. zmniejszyć CPC, zmienić dopasowanie, wstrzymać je itp.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
W przypadku gdy masz kampanie ograniczone budżetem zanim go zwiększysz masz jeszcze kilka innych możliwości.
1. Poprawić wyniki jakości by zmniejszyć koszty kliknięcia,
2. Ograniczyć wyświetlanie reklam harmonogramem do dni godzin z największą skutecznością,
3. Zrobić dostosowanie stawek ze względu na lokalizacje, urządzenia, harmonogram itp. by efektywniej wykorzystywać posiadany budżet,
4. Stopniowo obniżać stawki by z obecnego budżetu wycisnąć więcej interakcji.

Natomiast co do sugestii algorytmu Google to często sugerowany budżet jest wyolbrzymiony. Ale nawet jeśli zastosujesz sugerowany budżet i będzie on na wyrost to nie będzie wydawany.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
2-miesięczna kampania ma już dużą podstawę do optymalizacji. Jeśli masz ograniczony budżet miesięczny i jest potencjał na większy ruch, zalecam na początek uruchomienie kampanii na wybrane lokalizacje, oraz przeanalizowanie i zbudowanie mocnej listy wykluczających słów kluczowych, która pozytywnie wpłynie na CTR i tym samym QS. Harmonogramami zajmowałbym się na końcu, w momencie kiedy będziesz miał analizę kampanii na 24/7 dni w tygodniu. Wtedy będziesz miał dużą świadomość tego, na jakie godziny i dni powinieneś uruchamiać reklamę. W momencie gdy masz ograniczony budżet i wyczerpuje się on w 1/3 lub 2/3 dnia, statystyki pod optymalizację będą bardzo nieprecyzyjne i możesz sobić sobie tylko kuku Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Jeśli metoda wyświetlania ustawiona jest na standardową, a nie przyspieszoną wówczas budżet raczej nie kończy się w 2/3 dnia, ani tym bardziej w 1/3, tylko reklama jest wyświetlana równomiernie przez cały czas, tylko rzadziej niż teoretycznie mogła by się wyświetlać.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
To wszystko w teorii, a w praktyce jednak wygląda to całkowicie inaczej. Naprostsza sytuacja to taka, gdzie masz 30 zł na jedną kampanię, a CPC kosztuje cię np 3-4 zł. Nawet w standardowym trybie emisji wyczepie Ci budżet do 12:00 godziny.

Wschodząca Gwiazda
Niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Miewamy kampanie z jeszcze mniejszymi budżetami, gdzie na początku starcza na dosłownie kilka kliknięć/dzień i szybko pojawia się status "Ograniczenie z powodu budżetu".
Takie sytuacje, o których piszesz mogą się zdarzyć na samym początku po uruchomieniu kampanii, gdy system jeszcze nie wie, że będzie brakować środków i się dopiero uczy więc wyświetla reklamy tak często, jak to jest możliwe. Ale po kilku dniach, gdy pojawia się status kampanii "Ograniczenie z powodu budżetu" i mamy ustawioną metodę wyświetlania na standardową wówczas reklamy są wyświetlenia w miarę równomierne przez cały czas (przewidziany przez harmonogram).
Wystarczy sprawdzić raport "Pora dnia" na karcie "Wymiary" by się o tym przekonać - biorąc oczywiście do analizy przynajmniej kilka dni, a nie pojedynczy dzień.
Właśnie po to jest ustawienie metody wyświetlania, by system limitował wyświetlanie reklam i stąd też bierze się duża utrata w wyświetleniach z powodu budżetu.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Co prawda staram się na bieżąco optymalizować kampanię, ale widzę że umknęło mi kilka istotnych rzeczy, o których wspomnieliście. Zadziałam z nimi.

A jeśli po tych poprawkach budżet wciąż będzie ograniczony, co sugerujecie? Zastosować się do sugestii Google, aby nie umykały mi żadne potencjalnie kliknięcia, czy może polecacie samemu obliczyć zapotrzebowanie na budżet?

Wschodząca Gwiazda
Do czasu gdy nie zaczniesz mieć utraty wyświetleń z powodu pozycji możesz próbować obniżać stawki obserwując również bacznie ilość wyświetleń i kliknięć.
Natomiast gdy już bardziej stawek nie będzie można obniżać, a masz możliwość zwiększyć budżet to go zwiększ. Natomiast czy do poziomu sugerowanego przez Google, czy do poziomu jaki uważasz za najsłuszniejszy - to już Twoja indywidualna sprawa. Jeśli nawet zwiększysz go za dużo to tak jak napisałem - najwyżej nie będzie cały zużywany. Ale taka sytuacja jest najbardziej komfortowa do dalszej optymalizacji.
Tomasz Ciepłucha