Obecnie 238 forumowiczów jest online
Obecnie 238 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Niski wyni jakości a wysoki ranking rekalmy

Student ✭ ✭

Ustawiłam na razie jedną grupę reklam ( na próbę) w której w dopasowaniu ścisłym i dopełniającym (+) zamieściłam słowa z jednego zakresu (praktycznie wszystkie mają 2 wspólne składniki) - jest ich 7 (4 ścisłe 2 dopełniające). Wynik jakości skakał mi przez weekend jak szalony- mimo, że nic nie zmieniam (wynik na początku był ok 7 do 8 teraz jest 4). Reklama wyświetlana jest dość rzadko więc nie spadł też jakoś bardzo CTR. Dziwne jest przy tym to, że reklamę pokazuje mi jako pozycja ok 2 a słowa kluczowe jako 10 lub 8 a kolumna o stawce pokazuje że stawka za pierwszą stronę jest za niska - (dochodzi nawet do 9zł wpisane mam ok 2)
Dlaczego każdy wynik jest inny i co mam w końcu poprawić? Podnosić cenę, poprawiać dobre reklamy czy podzielić jeszcze bardziej prawie takie same słowa kluczowe

Odpowiedź eksperta 3verified_user
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Klaudia W
września 2015

Dot.: Niski wyni jakości a wysoki ranking rekalmy

Najlepszy Współtwórca
Klaudio na twoim miejscu zastanowiłbym się, czy mam już odpowiednią ilość danych by dokonywać zmian. Na pewno sprawdziłbym na jakie frazy pokazywała się reklama, ponieważ modyfikator mógł spowodować jakieś wariacje na temat i reklama pokazuje się na "złe frazy".

Bądź jeśli nie masz jeszcze takich danych to sama wyklucz frazy, które mogą powodować wyświetlenia reklam, a nie są to dobre frazy dla Ciebie.

Dlaczego wspomniałem o ilości danych. Na początku kampania może tak reagować jak napisałaś. Mocno skacze zanim się ustabilizuje, ale podejmowałbym decyzję wtedy, gdy mam jakąś większą liczbę danych.

Jeśli przez weekend było bardzo dużo kliknięć i wyświetleń to zapewne próba jest odpowiednia. Jeśli była to niewielka liczba to wstrzymałbym się jeszcze, ale postarałbym się zapobiec wyświetleniu reklam na nieodpowiednie frazy - czyli szukaj wykluczeń.
Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

W kwestii reklam "z nagłówkiem dynamicznym" to rozumiem, że chodzi Ci o "Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce", skoro wspominasz o "linku śledzącym".

Linku śledzącego nie musisz wprowadzać. Reklamy dynamiczne działają w ten sposób, że tworzone są automatycznie na podstawie stron zaindeksowanych przez wyszukiwarkę Google w reklamowanej przez Ciebie domenie.
Reklamować możesz wszystkie strony w obrębie domeny lub tylko określone grupy podstron zdefiniowane na karcie "Automatyczne miejsca docelowe" poprzez dodanie "dynamicznych celów reklamy".
Nagłówek reklamy oraz strona docelowa dobierana jest automatycznie. Ty masz wpływ na teks reklamy.
W taki sposób zdefiniowane reklamy nie wyświetlają się od razu, gdyż Google musi najpierw dopasować strony do dynamicznych celów. Stopień tego dopasowania widnieje w kolumnie "Pokrycie witryny" na karcie "Automatyczne cele".

Przede wszystkim jednak powinnaś wziąć pod uwagę, że ten typ reklam lepiej się sprawdza w przypadku rozbudowanych witryn zawierających dużą ilość podstron.

Jeżeli reklamujesz małą stronę zdecydowanie radzę Ci na razie zostawić DSA.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Student ✭ ✭
Dodam, e do reklamy dodane są 3 rozszerzenia- lokalizacji, połączeń oraz podstron
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Klaudio na twoim miejscu zastanowiłbym się, czy mam już odpowiednią ilość danych by dokonywać zmian. Na pewno sprawdziłbym na jakie frazy pokazywała się reklama, ponieważ modyfikator mógł spowodować jakieś wariacje na temat i reklama pokazuje się na "złe frazy".

Bądź jeśli nie masz jeszcze takich danych to sama wyklucz frazy, które mogą powodować wyświetlenia reklam, a nie są to dobre frazy dla Ciebie.

Dlaczego wspomniałem o ilości danych. Na początku kampania może tak reagować jak napisałaś. Mocno skacze zanim się ustabilizuje, ale podejmowałbym decyzję wtedy, gdy mam jakąś większą liczbę danych.

Jeśli przez weekend było bardzo dużo kliknięć i wyświetleń to zapewne próba jest odpowiednia. Jeśli była to niewielka liczba to wstrzymałbym się jeszcze, ale postarałbym się zapobiec wyświetleniu reklam na nieodpowiednie frazy - czyli szukaj wykluczeń.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭
Wykluczeń mam ponad 10. O to już zadbałam. Jestem świeżo po kursie ;p
Tylko nie lubię jak coś idzie źle i pokazuje że mam "niski wynik jakości" skoro ustawione jest wg mnie spoko. Kliknięcia przez weekend były tylko dwa. Poczekam, wiec jeszcze kilka dni Emotikon: Szczęśliwy Zobaczymy co się okaże.
Dziękuje za odp. Na razie czuję się spokojniejsza

Najlepszy Współtwórca
Dwa kliknięcia, a wyświetleń?
Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭
Wynik jakości na starcie nie oddaje nigdy rzeczywistości - jest to wynik szacowany na podstawie historii lub - gdy nie ma historii - wynik rzędu 7. Dopiero później Google na podstawie rzeczywistego dopasowania do wyświetlanych haseł poda prawidłowy wynik. Tak więc na dzień dzisiejszy poczekałbym jeszcze trochę i wówczas podejmował decyzje na podstawie wyświetlanego wyniku jakości.

Dwa kliknięcia to jest bardzo mało. Pozycje 8 i 10 dla słów kluczowych natomiast są zdecydowanie za niskie do walki o dobry CTR i poprawienie dzięki niemu wyniku jakości.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Tak jak napisał Marek, na początku wynik jakości jest szacowany, a dopiero gdy dane słowo powoduje wyświetlanie reklam, oceniany jest rzeczywisty wynik jakości i jeśli są jakieś problemy wówczas wynik ten drastycznie spada.

Popatrz na składowe wyniku jakości i zastanów się co możesz poprawić.
Jeżeli w danej grupie masz frazy dla których ocena trafności reklamy jest zarówno przeciętnie, jak i poniżej średniej możesz rozdzielić grupę na mniejsze by móc napisać trafniejsze reklamy pasujące do wszystkich fraz w grupie.

Poza tym bardzo istotną kwestią jest to, czy słowo kluczowe, reklama i strona docelowa na którą prowadzi reklama stanowią spójną całość.

Jeżeli chodzi o wysoką średnią pozycję reklamy i niskie pozycje dla konkretnych fraz (zapewne w dopasowaniu ścisłym) jest to spowodowane dużą liczbą wyświetleń reklamy dla fraz w dopasowaniu przybliżonym z modyfikatorem.

Twoje reklamy mogą wyszukiwać się na dużą ilość fraz, których nie uwzględniasz w wykluczeniach, dla których nie wyświetlają się reklamy konkurencji - stąd wysokie pozycje.

Jednak dla konkretnych zapytań - w dopasowaniu ścisłym - reklamy są już dużo niżej, bo jest większa konkurencja.

Jeżeli strona istnieje już dłużej w sieci skorzystaj z raportu wyszukiwanych fraz w narzędziach Google dla webasterów. Tam możesz znaleźć wiele ciekawych pomysłów na nowe trafne frazy.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
@Marek B pozycja reklamy nie ma wpływu na WJ. CTR porównywany jest wobec adekwatnych pozycji.

Jedynie na co wpłynie pozycja to czas w jakim reklama uzyska próg wyświetleń po którym do obliczenia WJ będzie brany własny CTR a nie średni historyczny.

Magister ✭ ✭ ✭
@Lech dzięki za poprawkę mojego niewłaściwego sformułowania.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭ ✭

Coraz bardziej się gubię zamiast polepszać ;p
Wynik słów jest już ok 6, średnia pozycja wciąż pokazuje  7 lub 6, ale przy szczegółowym raporcie "klikniętych wyszykiwań" pozycje są 2 albo 3. więc nie wygląda źle. Z klikniętych wyszukiwań (9)  tylko 2 nietrafne- dodane już do wykluczających. Nadal jednak CTR jest na poziomie 1,3 - przy dwóch słowach,  0,8 przy reszcie... 
Będę te reklamy zmieniać w nieskończoność chyba ;p

Student ✭ ✭
Czy to możliwe, że na moje wyniki jakości wpływa "historia konta"? Na koncie prowadzone były kampanie innych stron, za czasów kiedy nikt się na tym nie znał i służyły do ćwiczeń. Jest dużo nieporządku "wstrzymanego"/ Czy taki historyczny CTR albo wynik jakości ma wpływ i jak mogę to ewentualnie zmienić?

Najlepszy Współtwórca
Oczywiście, że ma wpływ. Załóż nowe konto AdWords. Ściągnij sobie Edytor AdWords - http://www.google.pl/intl/pl/adwordseditor/ - dzięki niemu w łatwy sposób skopiujesz obecną kampanię (tylko tą jedną) i wkleisz na nowe konto AdWords.

Zacznij budowa historię od zera bo poprzednie kampanie mogą mocno wpływać na obecną kampanię. Niski CTR może być spowodowany niskimi pozycjami, ale czy na pewno prowadzisz kampanię tylko na sieć wyszukiwania? CTRy wyglądają jakby była uruchomiona również kampania na sieć reklamową.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭
Przy tej kampani na pewno tylko na wyszukiwania. Po kursie ustawiałam poprawki więc jeśli chodzi o "typowe" będy to raczej ich nie ma.
Co do skopiowania kampani- na tym koncie AdWords mam uzbieraną sporą kwotę do wykorzystania, więc raczej ciężko żebym ją przekopiowała

Najlepszy Współtwórca
Jak wyczerpiesz środki to dla testu możesz utworzyć nowe konto i przekopiować obecną kampanię. Sprawdzisz wtedy jak będą wyglądać wyniki jakości.

Natomiast może się okazać, że z czasem te parametry się poprawią na obecnym koncie - także możesz podjąć decyzję co robić po wyczerpaniu środków na obecnym koncie.

Spróbuj dla testu podnieść stawki za kliknięcie, by podniosły się pozycje. Sprawdź wtedy jak zachowują się użytkownicy, czy zmienił się CTR, a tym bardziej wynik jakości.
Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭
Kwoty do wykorzystania rzeczywiście nie da się po prostu przekopiować. Kwotę tę najprawdopodobniej będziesz musiała wydać przepłacając za kliknięcia. Dopilnuj jednak, aby to konto nie było już zasilane kolejnymi kwotami. Gdy się skończą pieniądze przenieś się na inne konto.

Alternatywnym rozwiązaniem jest staranie się o poprawienie historii konta. Zawalcz o jak najwyższy CTR - nawet kosztem płacenia wysokich stawek za kliknięcie przy dbaniu o jakość reklam - i utrzymuj taką kampanię przez kolejne miesiące. Obawiam się jednak, że tą strategią również wydasz "sporą kwotę" zanim osiągniesz poprawę wyniku jakości.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński