Obecnie 227 forumowiczów jest online
Obecnie 227 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Konwersje i mierzenie jakości w koncie

Pracownik Google

Witajcie,

 

czy zastanawialiście się kiedyś nad skutecznością reklam Google Adwords? Jeżeli nie, ten artykuł jest dla Was.

 

W koncie AdWords istnieje możliwość mierzenia skuteczności reklam poprzez konwersje, czyli konkretne działanie użytkownika na stronie.

 

Wielu reklamodawców uważa, że konwersje są dobre jedynie dla sklepów internetowych, które oferują sprzedaż produktów online. Nic bardziej mylnego!

Konwersją w koncie może być cokolwiek. Dla zdecydowanej większości naszych klientów będzie to rejestrowanie wejścia na konkretną podstronę, a dokładniej podstronę kontaktu.

Podczas rozmów z reklamodawcami często pytam o metodę kontaktu z nimi ich potencjalnych klientów, odpowiedź w 100% jest taka sama - telefon!

 

Dochodzimy do prostej konkluzji:

jeżeli klienci kontaktują się z nami telefonicznie -> muszą znaleźć kontakt do nas

jeżeli muszą znaleźć kontakt do nas -> muszą wejść na odpowiednią podstronę

jeżelimuszą wejść na odpowiednią podstronę -> musi być ona dla nas istotna.

 

Teraz wystarczy tylko teorię zmienić w praktykę czyli utworzyć konwersję w koncie.
Nie ma nic prostszego:

 

1. W koncie AdWords klikamy zakładkę Narzędzia i Analiza (w nowych kontach zakładka Narzędzia) i wybieramy Konwersje2. Następnie wybieramy guzik +Konwesja3. Wystarczy utworzyć nazwę danej konwersji (np. kontakt), źródłem niech będzie strona internetowa, na końcu tego kroku należy zapisać4. W zakładce ustawienia wybieramy kategorię konwersji (wyświetl stronę kluczową), w oknie konwersji wybieramy odpowiednią liczbę dni, standardowo jest to 30 dni, możemy jednak zwiększyć ten okres; następne ustawienia oraz ustawienia zaawansowana, są one ustawione domyślnie, nie ma zatem konieczności ich zmiany, chyba, że czujecie taką potrzebę, najlepiej zatem zapisać i kontynuować5. Ostatnim krokiem jest określenie kto dokonuje zmian w kodzie strony, z praktyki wiem, że najlepiej zaznaczyć ktoś inny, mamy wtedy możliwość przesłania kodu mailem. Nawet jeżeli sami dokonujemy zmian warto wybrać tę właśnie opcje (o wiele łatwiej znaleźć i skopiować kod z maila niż z konta AdWords) potem wystarczy nacisnąć guzik Gotowe i faktycznie jest gotowe.

 

To wszystko, teraz wystarczy wkleić kod na odpowiednią podstronę i obserwować skuteczność reklam i naszego konta AdWords.

 

System automatycznie będzie aktualizował dane.

 

Łatwe, wygodne i praktyczne, to główne zalety stosowania konwersji, zachęcam wszystkich do ich stosowania, szczególnie w okresie przedświątecznym, który dla wielu reklamodawców jest kluczowym okresem w roku.

 

Wielu sukcesów z Google AdWords

 

Pozdrawiam

 

Michał Kwiatkowski

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Konwersje i mierzenie jakości w koncie

Wschodząca Gwiazda
Dorzucę się do artykułu z kilkoma uwagami bo często spotykam się z tym, że właściciele witryn nie potrafią określić konwersji czyli celu, który będzie dla nas wyznacznikiem efektywności prowadzonych działań. I dokładnie tak jak napisałeś, nie muszą to być tylko zakupy w sklepie. Witryny są różne i mogą mieć różne cele zależnie od strony biznesowej.

Dlatego poniżej kilka przykładów tego co można łatwo mierzyć i co może być dla właściciela strony istotne przy prowadzonej kampanii (w ramach ustawień nie tylko w Adwords, ale również w Analytics):

1. Wypełniony formularz
2. Dokonany zakup na stronie/sklepie
3. Odwiedzenie danej sekcji/strony w witrynie
4. Czas spędzony w witrynie, np celem mogą być użytkownicy, którzy spędzają na stronie powyżej 60 sekund (użytkownik zaangażowany) - wyznacznik i podstawa skierowania do nich kampanii remarketingowej
5. Połączenie telefoniczne - czasem zamieszcza się w reklamach dedykowany nr telefony, żeby zweryfikować czy połączenie jest z reklamy czy ze strony.
6. Ruch pochodzący z danej lokalizacji/regionu
7. Pobranie aplikacji mobilnej
8. Osiągniecie założonego ruchu na stronie, itp.