Obecnie 191 forumowiczów jest online
Obecnie 191 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dzielenie grup reklam wedlug typu dopasowania vs wiele dopasowan

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Hej,

Probóję zrozumieć jakie są wady i zalety tworzenia kampanii według:

1) Grup reklam podzielonych na tematy i typ dopasowania 

vs

2) Grup reklam podzielonych na tematy i trzymanie wielu typów dopasowania w pojednczych grupach

Czy moglibyście podzielić się doświadczeniem i wskazówkami na ten temat?

Z góry wielkie dzięki!

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”
Odpowiedź eksperta 2verified_user

Najlepszy Współtwórca

Wadą jest czas jaki trzeba na to poświęcić.

Zalety - wysoki wynik jakości (czyli niższe stawki CPC), bo masz powiązane słowa kluczowe z zapytaniami internautów i tekstami reklamowymi.

Próbując zrozumieć wady i zalety tworzenia pogrupowanych kampanii czy już wiesz jak działają dopasowania słów kluczowych? To bardzo istotne, ponieważ możliwe, że pomogło by Ci zrozumieć dlaczego w ogóle warto dzielić kampanie na grupy reklam.

Natomiast samych schematów działania jest bardzo wiele. 

Na pewno należysłowa kluczowe o podobnym znaczeniu, budowie wrzucać do jednej grupy reklam. Rodzaje dopasowań według uznania, ale bardzo dobre frazy w konkretnych dopasowaniach można później wydzielać do nowych grup reklam (dobrą praktyką jest to, by te najlepsze frazy zostawiać, a te gorsze wrzucać do nowej grupy reklam). 

Wszystko zależy od tego jakie masz środki i jak dużo czasu.

Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

Hej Krzysztof

1 Grupy reklam podzielone na tematy i typ dopasowania

zalety: największa kontrola słów kluczowych, łatwo możesz wykluczyć niedziałające kombinacje, tworząc grupę z dopasowaniem przybliżonym nie zaburzasz statystyk skuteczności innych grup

wady: dane z poszczególnych grup będą dużo skromniejsze przez co może być Ci trudniej ocenić skuteczność optymalizacji, trudność w porównywaniu skuteczności różnych wariantów reklam, kilka razy więcej pracy przy wykluczaniu słów

2 Grup reklam podzielonych na tematy i trzymanie wielu typów dopasowania w pojednczych grupach

zalety: większy ruch w jednej grupie, więcej danych, łatwiej szukać trendów co działa a co nie, łatwiej porównywać skuteczność treści reklam, mniej pracy

wady: ogólna rentowność grupy może być niższa, bo składa się ze skuteczności wielu słów kluczowych, niektóre słowa kluczowe mogą być gorzej dopasowane do treści reklam

Generalnie polecam pierwsze rozwiązanie, o ile, jak wspomniał Dominik, masz na to czas i pieniądze, powinno zapewnić Ci lepszą analizę i skuteczność kampanii.

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Serdecznie dziękuję za tak szczegółowe odpowiedzi!

To forum jednak rządzi :-)

@dominik:

Myślę, że mam już dobre rozeznanie jak działają dopasowania.

I dzięle grupy tak:

Nazwa produktu - niebieski

Nazwa produktu - czerwony

Nazwa produktu - koszt

Nazwa produktu - koszt - instalacji

itp.

Prawie nigdy nie mam tak, że jakaś grupa reklam ma słowo kluczowe, które nie pasuje w 100% do nazwy tej grupy. Zawsze po wykonaniu raportu wyszukiwan i dodaniu nowych słów kluczowych od razu tworzę nowe grupy reklam, w którch reklamy ściśle pasują do tych słów kluczowych. 

Przykładowe słowa kluczowe wewnątrz grupy reklam:

"Nazwa produktu niebieski"

"niebieski nazwa produktu"

[Nazwa produktu niebieski]

+Nazwa +produktu +niebieski

- Tak wygląda jakieś 90% moich grup i reklamy są bardzo ściśle dopasowane (nagłowek zawsze ze slowem kluczowym + slowo kluczowe zawsze w opisie reklamy + wyswietlanym URL).

Można powiedzieć, że jestem w tym zakresie trochę pedantyczny Emotikon: Szczęśliwy

@Łukasz:

Dopasowania przybliżonego nie używam wcale. Nie mam nawet jednego takiego slowa kluczowego.

I tu jeszcze pozwolę sobie dopytać:

Czy w takich konfiguracjach wciąż byłby sens podzielić to jeszcze na dopasowania?

Będę jeszcze z tego jakieś profity?

Dzięki.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

idź tą drogą Emotikon: Szczęśliwy  

co do podziału na dopasowania musisz sam przekalkulować czy to ma sens, a dokładnie na poziomie reklam wybierz Segment >> Słowo kluczowe / miejsce docelowe i to Ci może podpowie jakie słowa kluczowe / dopasowania najlepiej się sprawują pod względem konwersji itp.

Screen Shot 06-07-17 at 06.50 PM.PNG

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Nie wiem czy wstrzeliłem się dokładnie w temat ale ok, mam mały problem na podobnym polu:

Kampania exact (grupy reklam dla każdego produktu) - słowa kluczowe tylko [] - bez wykluczających.

Kampania search (grupy reklam dla każdego produktu) - słowa kluczowe tylko we wszystkich dopasowaniach prócz [], natomiast jako słowa wykluczające w każdej grupie reklam właśnie dopasowania [].

Problem polega na tym że kampania exact działa i ma się dobrze po za oczywiście bardzo wąskim dopasowaniem co się wiąże z małym stosunkowo ruchem. Natomiast kampania search nie działa prawie cały czas komunikaty:

Twoja reklama nie jest wyświetlana słowo wykluczające [nazwa produktu] uniemożliwia wyświetlanie Twojej reklamy.

Dlaczego skoro słowo kluczowe +nazwa +produktu umożliwia inne wyświetlenie reklamy po za [nazwa produktu]

Mieliście może taki przypadek?

Może proponujecie jakieś rozwiązanie tak by reklamy z pozostałymi dopasowaniami się wyświetlały (chcę poszerzyć zasięg, natomiast obawiam się przepalenia budżetu Emotikon: Szczęśliwy ).

P.S.

Jeszcze zauważyłem że reklamy z dopasowaniami ogólnymi czasem się wyświetlają i są klikane (bardzo rzadko) natomiast prawie ciągle system informuje że nie są wyświetlane Emotikon: Szczęśliwy 

Najlepszy Współtwórca

czy na pewno dodałeś wykluczenie w dopasowaniu ścisłym?

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Dokładnie tak.

Kampania ma słowa kluczowe +nazwa +produktu, nazwa produktu, "nazwa produktu". 

Wykluczające słowa kluczowe: 

[nazwa produktu]

Taka kampania niestety prawie nie działa.

Podpowiedź Google:

"Aby rozwiązać ten problem, sprawdź wykluczające słowa kluczowe i usuń wszystkie, które zawierają wyrażenia z listy zwykłych słów kluczowych. Dzięki temu zwykłe słowa kluczowe będą powodowały wyświetlanie reklam."

ale ja nie chce by ta dana grupa reklam czy też kampania wyświetlała się na ścisłe frazy a tylko na inne dopasowania Emotikon: Szczęśliwy

Muszę poszerzyć zasięg i tym sposobem bym stopniowo może to osiągnął tak by rozróżnić ruch exact od pozostałego Emotikon: Szczęśliwy 

Najlepszy Współtwórca

wszystko zależy co to za produkt/produkty     może ludzie nie szukają ich w jakiś kombinacjach, tylko właśnie jako nazwa

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda

Podczas testowania/diagnostyki słów zawsze brane jest słowo tak, jakby było w dopasowaniu ścisłym, niezależnie od tego czy jest w ścisłym do wyrażenia, czy przybliżonym.

W związku z tym jeśli masz w kampanii słowo +jakieś +słowo i następnie w tej kampanii to samo słowo wykluczające w dopasowaniu ścisły wówczas zawsze otrzymasz taki komunikat, o którym piszesz.

Żeby sprawdzić, czy Twoje reklamy dla hasła +jakieś +słowo powodują wyświetlania reklam skorzystaj z narzędzia podglądu i diagnostyki reklam i wpisz frazę, która zawiera daną frazę + jeszcze coś.

Na przykład gdy mamy frazę +kursy +językowe (i wykluczające słowo [kursy językowe]) możemy wpisać tanie kursy językowe, kursy językowe Wrocław, itp. żeby sprawdzić, czy nastąpi wyświetlenie reklamy dla frazy +kursy +językowe.

Może po prostu masz zbyt niskie stawki (lub zbyt niski wynik jakości) i to jest powodem nie wyświetlania Twoich reklam dla tych słów.

Możesz spróbować sprawdzić jaka jest sugerowana stawka za wyświetlenie  na pierwszej stronie/na górze strony włączając odpowiednie kolumny z grupy atrybuty lub użyć automatycznej strategii "Wybrana lokalizacja na stronie wyszukiwania", by Google automatycznie zwiększał stawki do wysokości stawki za pierwszą stronę/za górę strony.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

OK. Reklamy nie wyświetlają się w jednej z grup reklam mimo dobrych stawek i wyniku jakości. Testuję na innej grupie reklam gdzie stawki rzeczywiście były za małe. Ogólnie temat rzeka. Dam znać co się dzieje... póki co dziękiEmotikon: Szczęśliwy