Obecnie 147 forumowiczów jest online
Obecnie 147 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dwie kampanie dla dwóch stron i wykluczające się słowa

Nowicjusz ✭ ✭

Prowadzę na jednym koncie dwie kampanię dla dwóch różnych produktów (=różne domeny). W obydwu kampaniach wykorzystuję podobne frazy (specyfika produktów:usługa i produkt - efekt dają taki sam) - stawiam na odpowiednią treść reklamy jasno mówiącą co jest po kliknięciu (wskazujący różnicę pomiędzy produktami). Podobne frazy mają bardzo niski wynik jakości (chociaż reklama dopasowana do strony, słowo dobrane do treści strony, wysoki CTR, niski bounce rate etc.) - nawet zdarzyła się 1. Mam też komunikat że "To słowo kluczowe powoduje wyświetlanie innych reklam z podobnym słowem kluczowym:" i podane "namiary" na słowo z innej kampanii. 

W jaki sposób mogę to "ominąć"? Na rozdzielenie kampanii na różne konta nie ma raczej szans. Poza tym to nie rozwiązuje problemu konkurowania ze sobą w aukcjach słów. Czy możecie coś doradzić jak to rozwiązać?

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna C
września 2015

Dot.: Dwie kampanie dla dwóch stron i wykluczające się słowa

Magister ✭ ✭ ✭
Wydaje mi się, że podobne słowa masz w dopasowaniu przybliżonym. Zastosuj dopasowanie ścisłe i podziel słowa pomiędzy dwie kampanie według jakiegoś sensownego klucza, aby dla części słów mogły wyświetlać się wyłącznie reklamy produktu, a dla części reklamy usług.

Ludzie szukający usługi wpisują nieco inne słowa niż osoby potrzebujące produktu - wykorzystaj tę różnicę. A słowa ogólne po prostu daj tam, gdzie masz większe zyski lub rozdziel (rozlosuj) pomiędzy te dwie kampanie.

Jeśli chodzi o wynik jakości to sprawdź jak Google ocenia poszczególne elementy składające się na wynik jakości. Być może problemem jest strona docelowa, brak słów kluczowych w treści reklam albo mało rozbudowana kampania.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna C
września 2015

Magister ✭ ✭ ✭
Wydaje mi się, że podobne słowa masz w dopasowaniu przybliżonym. Zastosuj dopasowanie ścisłe i podziel słowa pomiędzy dwie kampanie według jakiegoś sensownego klucza, aby dla części słów mogły wyświetlać się wyłącznie reklamy produktu, a dla części reklamy usług.

Ludzie szukający usługi wpisują nieco inne słowa niż osoby potrzebujące produktu - wykorzystaj tę różnicę. A słowa ogólne po prostu daj tam, gdzie masz większe zyski lub rozdziel (rozlosuj) pomiędzy te dwie kampanie.

Jeśli chodzi o wynik jakości to sprawdź jak Google ocenia poszczególne elementy składające się na wynik jakości. Być może problemem jest strona docelowa, brak słów kluczowych w treści reklam albo mało rozbudowana kampania.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Najlepszy Współtwórca
Jeśli frazy w obu kampaniach się różnią to nie dość, że zastosuj bardziej rygorystyczne dopasowania to zastosuj na poziomie tej kampanii, czy konkretnych grup reklam użyj wykluczeń (fraz z drugiej kampanii).
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Na podstawie dotychczasowych danych z kampanii (w tym wyszukiwanych fraz) mogę stwierdzić tylko, że wyszukiwane frazy są niemal identyczne. Kampanię otrzymałam już skonfigurowaną i czeka ją gruntowne przemeblowanie. Co do rozwiązania - takie właśnie przewidywałam, chociaż w przypadku tej kampanii będzie ono oznaczało arbitrażowy podział fraz (sprawdzałam działania konkurencji, reklamuje się zarówno na usługi, jak i na produkt na podobnej zasadzie - większość z nich nie ma jednak jednego i drugiego). Przynajmniej na razie.

Najlepszy Współtwórca
Najlepsze rozwiązanie to drugie konto - wtedy nie było by problemu... oba konta spięte MCK. W czym tkwi problem przy takim rozwiązaniu?
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Anno, nie patrz na konkurencję, bo konkurencja jest sprzedającym a nie kupującym i reklamuje się na wszystkie słowa związane z tematem nie mając takiego dylematu jak Twój. Aby kampania była jak najlepsza dla Twojego klienta (właściciela firmy sprzedającej) należy na nią spojrzeć z perspektywy klienta - osoby, która ma problem i potrzebuje kupić rozwiązanie dla tego problemu. Jeśli więc osoba ta pyta "jak usunąć plamę" - potrzebuje produktu do jej usunięcia. Jeśli natomiast szuka "gdzie usuwają plamy" - potrzebuje usługi. Nie zgadniesz natomiast czego szukają osoby wpisujące "plama", ale już w przypadku osób pytających Google "mam plamę - co zrobić" sprzedawałbym produkt.

Dla każdego z takich słów trzeba byłoby sprawdzić nie bounce rate - strona dotyczy "usuwania plam", więc zaciekawi, ale wyniki sprzedaży produktu/usługi. Takich danych zapewne jednak nie masz, więc pozostaje Ci a) testowanie, aby zebrać dane lub b) "arbitrażowy podział fraz".

Dodatkowym rozwiązaniem do rozważenia jest natomiast skierowanie całego "wątpliwego" ruchu na specjalnie utworzoną landing page, z której będą mogli pójść zarówno w kierunku produktu jak i w kierunku usługi.

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭
Dla mnie też to najlepsze rozwiązanie, ale .. "klient" :/

Magister ✭ ✭ ✭
Anno/Dominiku - dwa konta to nie tyle najlepsze rozwiązanie ile najłatwiejsze dla osoby prowadzącej kampanię. Reklamy z tych dwóch kont (jak już zauważyła Anna) będą ze sobą konkurować, a to nie koniecznie będzie się opłacało klientowi. Nie dziwię się więc, że się na to nie zgadza.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭
Marek B - raczej nie z tego powodu się nie zgadza. W obecnej chwili nie dość, że konkurują, to się wykluczają (to co wspomniałam wczesniej - te "pokrywające się" frazy mają wyjątkowo niski WJ, a co za tym idzie wyższe CPC. Do tego to Google decyduje, która reklama się wyświetla (bo raz z jednej kampanii, raz z drugiej). Rozdzielając miałabym przynajmniej możliwość wyświetlenia obydwu reklam i tekstem reklamy podkreślenia czy chodzi o produkt, czy usługę.
To co wspomniałeś o różnych frazach - niestety dotyczy tematu o dość wąskiego, ruchu z tego nie ma wielkiego, chodzi o jakość. Jeśli szuka potencjalny klient (czy na produkt, czy usługę), to wie o co chodzi. Jedni i drudzy używają podobnych słów (nie interesują mnie osoby, które wpisują "jak ...", albo "co zrobić..." bo one nie skorzystają z usługi -> cena, dostępność itp).
Jeśli już nawet chciałabym w ten sposób rozdzielać słowa, to akurat te pasujące do usługi świetnie sprawdzają się w produkcie (chociaż LP bardzo słaby itp)
Spróbują w jakiś sposób to podzielić - może rzeczywiście jakieś frazy, typy mi ulatują i jakaś różnica jest, ale ja jej nie widzę.

Magister ✭ ✭ ✭
Jeśli nie widzisz różnicy, spróbuj zapytać o to swojego klienta albo też jego klientów. Podpowiedzią mogą być także informacje o frazach, na które wchodzą klienci na obydwie domeny (dane z Analytics/GWT).

A odnośnie tematu "dwa konta kontra obecne konkurowanie fraz i ich niski wynik jakości": teraz jest bardzo źle, więc dobre jest to, że chcesz ten stan zmienić, ale decydując się na dwa konta nie rozwiążesz problemu konkurowania fraz, więc rozwiążesz problem tylko częściowo. Nie upieram się przy tym, że jest to złe - prowadziłem kampanie, w których dla jednej frazy pojawiały się równocześnie 3 reklamy 3 domen należących do mojego klienta, gdyż tak właśnie klient chciał.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭
Potrzebuję szybkiego rozwiązania, które przyniesie od razu jakieś rezultaty. W obecnej chwili, przez to, że reklamy z tych kampanii się wykuluczają - nie mam kontroli nad tym co się dzieje, mam wątpliwości co do danych (bo w zasadzie muszę analizować wszystkie dane łącznie - a przecież dwie różne kampanie, różne LP, różne produkty itp). To trochę komplikuje życie, rozdzielenie kampanii dałoby mi przynajmniej jakieś informacje. Bez tego decyzję muszę podjąć trochę "na kobiecą intuicję", bo mam za mało wiarygodnych danych (od klienta też).