Obecnie 217 forumowiczów jest online
Obecnie 217 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Drastyczny spadek wyniku jakości

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Mam pytanie odnośnie mojej kampanii. Prowadzę ją od ponad 2 lat. Prowadziłem ją i miałem dosyć dobre wyniki jakości najważniejszych słów kluczowych 7-10. Jednak dzisiaj zauważyłem, że na stronie strasznie spadł wynik jakości do 4. 

Czym może to być spowodowane?

Kampania jest dosyć rozbudowana, zawiera dużo grup posegregowanych i odsyłających do landing page odpowiadającym grupie słów kluczowych. 

Czy u kogoś pojawił się podobny problem ? Czy można to jakoś rozwiązać? Dlaczego tak się stało? CTR mam dosyć wysoki (ponad 10%) praktycznie zawsze na pozycji 1. Nie zmieniałem nic w treściach poza dodaną jedną grafiką. 

Będę wdzięczny za pomoc

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Drastyczny spadek wyniku jakości

Najlepszy Współtwórca

Brak zmian z Twojej strony nie oznacza, że WJ nie moż eulec zmiane.
Jest on wyznaczane na podstawie róznych czynników . Najsilniejszym z tych czynników nich jest CTR.

Wyznaczenie WJ nie odbywa się w oderwaniu od rzeczywistości lecz w porównaniu z konkurencją.

Wystarczy, że konkurencja osiagnie lepsze wyniki i już Twój WJ może ulec obniżeniu. Sprawdź jak zmieniał się CTR w ostatnich dniach.

Użyj narzedzia "szybki test" (dymek przy słowie kluczowym) i otrzymasz podstawowe informacje o WJ i czynnikach od których on zależy. Napisz co zobaczyłeś albo wklej zrzut ekranu.

Nowicjusz ✭

Pokazuje mi następujące wyniki z dymku:

4/10

Czy o ten szybki test chodziło ?

Najlepszy Współtwórca

Dokładnie o to.

Spawdź jeszcze zmianę CTR w ostatnim czasie.

Pisałeś, że jest równy 10% ale to za mało informacji.

Istotnba jest jego zmiana w czasie.

Wartośc liczbowa ma tu mniejsze znaczenie, ważniejsze jest jak wypada na tle konkurencji.

Najlepszy Współtwórca

Tak jak napisał Lech przez dwa lata wiele się zmieniło.

Jakich dopasowań fraz używasz?

Czy stosujesz rozszerzenia reklam?

Czy tekst reklamy w poszczególnych grupach reklam jest na pewno najlepszy? Warto przetestować teraz dodatkowe treści/promocje/ceny itp.

Konkurencja stosując rozszerzenia linków witryny mogła zyskać lepszy wynik jakości a wcześniej CTR bo to rozszerzenie bardzo fajnie się sprawdza - już Twoja reklama mogła być gorsza w oczach systemu adwords.

Polecam również zastosowanie rozszerzenia połączeń i lokalizacji.

Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

Możesz jeszcze sprawdzić swoją bezpośrednią konkurencję zaznaczają jedno słowo kluczowe i klikając "Statystyki aukcji"

Screenshot_2.png

Co prawda nie sprawdzisz w ten sposób ctr konkurencji, ale da Ci to ogólne pojęcie o konkurencji.

Statystyki te możesz sprawdzać dla pojedynczych dni albo dłuższych okresów.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Przyjrzałem się kampanii i odrobinę ją zoptymalizowałem.

Posiadałem głównie frazy z dopasowaniem do wyrażenia. Postanowiłem dodać wszelkie odmiany frazy w dopasowaniach przybliżonym z symbolami +, do wyrażenia oraz w dopasowaniu ścisłym zarówno z polskimi znakami jak i bez. 

Efekt: stare frazy na 1 optymalizowanej kampanii skoczyły z powrotem na jakość 10/10. Tam gdzie wcześniej miałem w dopasowaniu do wyrażenia dodatkowo wyszukiwane frazy dodałem do kampanii do oddzielnych grup słów kluczowych, które odnoszą do dedykowanych landing page. 

W kwestii pozycji w stosunku do konkurencji to rzeczywiście w zeszłym tygodniu 1 konkurencja była nad nami w 90% wyświetleń. Czy ten czynnik mógł mieć znaczenie w przypadku spadku wyniku jakości ? 

Mam tylko nadzieję, że po dniu nie spadną mi wyniki jakości. Aktualnie winduję cenę aby być na 1 pozycji i zgarniam większość ruchu co daje mi też wyższy CTR.

Najlepszy Współtwórca

Szybkie skoki WJ po zmianach mogą mieć 2 przyczyny.
1. Lepsze dopasowanie słowa - reklamy - strony

2. Inne dane historyczne dla nowych słów (nowe dopasowanie = nowe słowo)

Trwałą zmianę da dopiero wyższy CTR

Obserwuj co się będzie działo.

Ta zmiana z ub. tygodnia dot konkurencji mogła wpłynąc na to ż ekonkurencja mając wyższy CTR bniżyła tym samym Twój Wynik Jakości.

Jeśli poszerzyłaś dopasowania sledź regularnie rzeczywiste zapytania. Niewłaściwe (nietematyczne) wykluczaj pozostałe analizuj pod kątem realizacji celów i zachowania użytkowników (nie tylko CTR) - w G. Analytics.

Na tej podstawie poznasz najlepsz efrazy i ew. dokonasz korekt czy przebudowy struktury.

Eksperymenyuj też z odmianami i rozszerzeniami reklam.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Po zmianie dopasowania WJ ustalany jest od nowa i jeśli Adwords stwierdzi, że słowa pokrywają się z twoją stroną to uzyskasz wysoki, natomiast jego finalny poziom zaktualizuje się po około 100 kliknięciach (jeśli dobrze pamiętam)

Nowicjusz ✭

Witam ponownie, dziękuję za rady. Przyglądam się codziennie kampanii. To co zauważyłem teraz to:

1. wynik jakości na głównym słowie kluczowym (liczba mnoga) znowu drastycznie spadł do 4 (CTR jest niski na głównej frazie, w dopasowaniu ścisłym raptem 5% w dopasowaniu przybliżonym z plusami 6,6%, średnia pozycja 1.1). Pokrewne odmiany słowa kluczowego mają wynik jakości już wyższy od 5-8. Słowo pokrewne w liczbie pojedynczej posiada identyczną ilość wyszukań co słowo w dopasowaniu ścisłym i osiąga CTR na poziomie 10%. 

2. z grupy głównego słowa kluczowego wyselekcjonowałem inne grupy słów kluczowych, z których część osiąga CTR na poziomie 12-13 procent natomiast pozostałe 20-50%. Dobrałem grupy na "long tail" oraz skierowałem ku dedykowanym landing page. Większość z tych wyselekcjonowanych grup osiąga wyniki 7 i 10/10. 

3. Dodałem kolejne treści reklamy, zobaczę jaki będzie CTR.

Powiedzcie mi jeszcze proszę jedno, czy konkurencji może rosnąć wynik jakości jeśli posiada słowa w dopasowaniu przybliżonym, że dla usługi nr 1 wpada reklama usługi nr 2 gdzie teoretycznie według zasad google adwords jest to niedopasowane wyszukanie. Czy jednak jest to po prostu widowanie ceny w górę aby tylko ścinąć konkurencję? 

Kampania jest niezoptymalizowana jak i sama strona pozostawia wiele do życzenia. Czy takie coś jest możliwe ?

Najlepszy Współtwórca

z tego co piszesz wynika, że idziesz w dobrą stronę.

kluczową sprawą mogą być słowa kluczowe, których używasz - tym bardziej słowo główne jak je nazywasz.

Dodatkowo ważnym elementem jest sama strona www. Czy ona była optymalizowana? Czy zadbałeś o meta tagi, odpowiednie opisy produktów i adekwatne meta description, keywords i title na danej podstornie produktu?

Czy obrazki są opisane znacznikiem alt? Tutj wiele czyninków pewnie można by poprawić, żęby strony docelowe były lepiej oceniane przez google.

Zastanawia mnie co to za główna fraza, żę dla niej wynik jakości tak wariuje.

Dominik Myślak