Obecnie 224 forumowiczów jest online
Obecnie 224 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Czy źle ustawiłem kampanię i słowa kluczowe?

Magister ✭

Witam, 
Proszę o radę przy analizie mojej kampanii. 
Sprzedaję jedną usługę. Założyłem kampanię z trzema słowami kluczowymi. 
Moje wyniki dla tych słów kluczowych to wynik jakości: 3 lub 4; średni ctr: 0,60; średni cpc: 1,48; średnia pozycja: 7-8. 
Czy to oznaczy, że źle dobrałem słowa kluczowe? 
Czy powinienem zwiększyć ich ilość? 
Czy powinienem tworzyć grupy reklam? 
Planuję zasilenie konta a ponieważ budżet mam bardzo skromny to szkoda mi tych środków na źle zaplanowaną kampanię.

Ten popularny wątek został przeniesiony z poprzedniego Forum pomocy AdWords.

Dot.: Czy źle ustawiłem kampanię i słowa kluczowe?

Magister ✭

Najlepszy Współtwórca Lech Krupa odpowiedział:

Na Wynik Jakości ma wpływ CTR i zbieżność słów oraz reklam z tematyką strony docelowej (konkretnej podstrony w witrynie).

Należy tworzyć grupy reklam zawierające ściśle powiązane ze sobą słowa i pasujace do nich jak najbardziej treści reklam.
Niski CTR Twoich reklam może mieć kilka przyczyn np:
- źle dobrane słowa,
- zbyt ogólne dopasowanie słów kluczowych (reklamy wyświetlają się wtedy również dla zapytań przybliżonych),
- mało trafna treść reklam,
- kierowanie kampanii na sieć reklamową (sprawdź w ustawieniach), 

CTR zależny jest też od pozycji i zdecydowanie należy ją podnieść.
Pozycja reklam zależy od WJ i licytowanego MAX CPC.

Użytkownik Paulina Wiktorska odpowiedział:

Witaj,

To ja może bardziej w odniesieniu do Twoich wyników. 

3 słowa kluczowe - to bardzo mało nawet jak na promocję jednej usługi. Proponowałabym listę rozszerzyć nawet do 10 słów pogrupowanych odpowiednio o czym wspomniał Leszek. Zakładam również, że są one w dopasowaniu ogólnym co oznacza, że wejścia na stronę niekoniecznie musiały być związane z usługą. Dla przykłądu: uruchamiasz kampanię na obuwie sportowe, a wejścia na stronę masz po hasłach "obuwie adidas", którego w asortymencie nie posiadasz. 

Jeśli kampania trwała min. 5 dni wejdź w zakładkę słówa kluczowe i tam nad tabelą kliknij "zobacz wyszukiwane hasła". Sprawdzisz w ten sposob czy słowa po jakich użytkownicy wchodzili na stronę były związane z usługa i czy było to dla ciebie opłacalne. Jeśli nie to polecam dokonać wykluczeń.

wyniku jakości rozpisał się Leszek wiec nie bedę dublować informacji. Pamiętaj jednak, że wpływ na jakość ma również zła jakość strony docelowej. Jesli nie jest ona treścią powiązana z reklamą, z usługą, którą reklamujesz, wynik jakości słów również może na tym ucierpieć.

Średnia pozycja - jest niska, przez co również CTR jest niski. Radziłabym na początek podnieść CPC słów, a w miarę upływu czasu, jak CTR zacznie rosnąć obniżać stawki CPC.

Sugestia przygotowania kilku grup reklam ma na celu odpowiednie uporządkowanie kampanii, abyś mógł łatwo analizować wyniki, optymalizować i rozbudowywać kampanię, a przede wszystkim od samego początku budować wysoką jakość kampanii i historię konta. Z czasem zobaczysz jakie to ważne.

Zasady są takie, na wrzucaj do jednego worka butów i skarpetek.

Warto poświęcić więcej czasu i rozpisać kampanię na grupy. Ułatwi Ci to jednocześnie dopasowanie treści reklamy do słowa. Jeśli masz zamiar promować się tylko na kilka fraz to każda z nich może mieć dopasowany nagłówek zgodnie ze słowem kluczowym co już wpłynie przede wszystkim na lepszą widoczność Twoich reklam. 

Jeśli słowa są powiązane ze sobą  możesz utworzyć jedną grupę reklam, pod warunkiem, że nie jest to łączenie jak wcześniej wspomniałam butów i skarpetek.

Przy automatycznych ustawieniach nie ma możliwości modyfikacji godzin wyświetlania reklam. Nie bój się jednak samodzielnych ustawień CPC. 

Na początek podnieś stawki CPC. Możesz ustalić 2 zł tak aby komunikaty zniknęły, a docelowo za kliknięcie przy takiej stawce możesz zapłacić np. 1 zł (mniej lub więcej - wszystko zależy od konkurencyjności frazy). CPC ustalasz po to aby reklama mogła pojawiać się na pierwszej stronie wyników, a samo kliknięcie zależy od średniej stawek CPC proponowanej przez Twoją konkurencję. Na sam początek kampanii zwykle ustala się wyższe stawki tak aby reklamy były dobrze widoczne w wynikach, a co za tym idzie będą częściej klikane, czyli będzie rósł ich CTR, których wpływa na obniżanie CPC. 

Lepiej korzystać z własnych ustawień stawek niż automatycznych. Choć szczerze mówiąc to sprawa indywidualna kampanii. 

Pozdrowienia.