Obecnie 199 forumowiczów jest online
Obecnie 199 forumowiczów jest online
Ta kategoria jest poświęcona wątkom na temat zwiększania sprzedaży, poznaj wskazówki jak poprawić wynik jakości i pozycję reklam oraz inne pomysły na optymalizację reklam.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Aukcja reklam i pozycja strony

Nowicjusz ✭

W poprzednim miesiącu nasza firma wydała na reklamę w AdWords ponad 1.100 zł. Nasze reklamy wyświetlają się na samym dole na drugiej stronie w wynikach wyszukiwania. Czy taka sytuacja jest normalna pomimo braku konkurencji? Ani na pierwszej, ani na drugiej stronie wyników nie są wyświetlane reklamy konkurencji (w Polsce)? Czy wobec tego ranking reklam jest uczciwy?

 

Przytoczę ostatnie zdanie z podręcznika pomocy AdWords:

 

"Jeśli chcesz spróbować podnieść pozycję swoich reklam, musisz pokonać konkurencję jakością, wysokością stawek albo oboma tymi czynnikami jednocześnie."

 

Czyli jeśli konkurencja w określonej lokalizacji (Polska) nie istnieje, to na jaką wysokość trzeba wywindować stawkę za kliknięcie?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Aukcja reklam i pozycja strony

Magister ✭ ✭

Cześć,

 

na początek sprawdź średnią pozycję reklam z ostatnich 30 dni. (wystarczy dodać nową kolumnę)

zrzut1.png

 

Druga sprawa, to jak sprawdzasz pozycję reklamy? Jeśli z poziomu wyszukiwarki to zaburzasz pozycję reklamy poprzez częste jej wyszukiwanie.

Wygląd reklamy najlepiej sprawdzać korzystając z narzędzia "Podgląd i diagnostyka reklam"

Aukcja reklam i pozycja strony

Nowicjusz ✭

Raport pokazuje, że reklama w poprzednim miesiącu była średnio na pozycji 1.4. Jakie zaburzenia masz na myśli? Reklama pokazuje się daleko pomimo braku konkurencji!

Aukcja reklam i pozycja strony

Najlepszy Współtwórca

Zamiast pozycji użyj segmentu położenie reklamy. Numeracja pozycji nie jest przypisana do konkretnych miejsc, to kolejność boksów

Adwords na podstawie WJ określa minimalne stawki np za pierwszą stronę, górne wyniki lub pierwszą pozycję.

Dodaj takie kolumny i postaraj się dostosować stawki do zaproponowanych przez Google. Pracuj nad WJ aby te progowe stawki spadłyEmotikon: Mrugający

Dot.: Aukcja reklam i pozycja strony

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭

W jaki sposób sprawdzasz pozycję reklamy? Jeśli wpisujesz słowa kluczowe w wyszukiwarce Google z poziomu przeglądarki (wielokrotnie), to reklama pojawia się coraz niżej (lub nie pojawia się w ogóle)

Google robi to celowo, by nie wyświetlać reklam osobom, które prawdopodobnie zapoznały się z jej treścią, lecz nie wykazały chęci kliknięcia.

Aukcja reklam i pozycja strony

Nowicjusz ✭

Pozycję reklamy sprawdzam kilka razy w tygodniu. Czyszczę śmietnik przeglądarki i zmieniam ustawienia proxy aby IP nie był zawsze taki sam. Wynik jakości waha się w granicach 1/10 - 5/10 zależy od słowa kluczowego.

Aukcja reklam i pozycja strony

Najlepszy Współtwórca

Czy grupujecie słowa kluczowe? 

Czy w każdej grupie reklam testujecie teksty reklam, które ściśle pasują do słów kluczowych? 

Czy stosujecie dopasowania słów kluczowych? 

Czy kierujecie reklamę na konkretne regiony i je optymalizujecie?

Czy macie ustawiony harmonogram reklam?

 

Wasze wyniki jakości są bardzo niskie. Realnie średnia pozycja może być lepsza niż wy widzicie. 

Wydana kwota nie ma znaczenia tylko w jaki sposób została ona wydana. Czyli należałoby poszukać miejsc gdzie te pieniążki uciekają. 

Dominik Myślak

Aukcja reklam i pozycja strony

Nowicjusz ✭

Dziękuję za odpowiedzi. Może ktoś z Google opisał by bardziej szczegółowo jak przeprowadzana jest aukcja reklam. Osobiście aukcję rozumiem następująco. Jeśli do aukcji na terenie Polski przystępuje tylko moja firma to mogę ją wygrać dając 1 grosz za kliknięcie. W takim przypadku kiedy słowo kluczowe ma WJ 5/10 spodziewam się, że reklama będzie wyświetlana na pierwszym miejscu. Jeśli tak się nie dzieje aukcja jest nie uczciwa. W moim przypadku w wynikach wyszukiwania nie pojawia się konkurencja, natomiast reklama mojej firmy pojawia się jako jedyna na drugiej stronie wyników wyszukiwania.

Aukcja reklam i pozycja strony

Student ✭ ✭ ✭

Spróbuj wyszukać podobnych tematów na forum - odpowiadam z telefonu więc trudno mi znaleźć te tematy. 

 

Ważna jest również historia wyszukiwań i czy w przeszłości ktoś na te frazy się reklamował i jakie osiągał efekty czyli wynik jakości i cpc. Jesteś porównywany i dlatego nie płacisz 1 gr tylko jakąś wartość która w przeszłości była znacząca dla aukcji i do jej wygrania. 

  

Aukcja reklam i pozycja strony

Nowicjusz ✭

Gdyby było jak piszesz to znaczyło by, że aukcja jest fikcją. Klient po wygranej aukcji dowiaduje się, że z braku konkurencji wygrał licytację, ale za mało zapłacił i zamiast mercedesa dostanie syrenkę. Coś czuję, że będę musiał zwrócić się bezpośrednio do Google w celu wyjaśnienia sprawy. Wiecie może gdzie składać reklamacje, skargi itp.

Aukcja reklam i pozycja strony

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Musisz pamiętać, że to nie jest klasyczna aukcja. Ka kwotę CPC ma wpływ wiele czynników.

Poczytaj proszę o aukcji Google oraz wyniku jakości i co się na niego składa 

https://support.google.com/adwords/answer/142918?hl=pl

 

https://support.google.com/adwords/answer/7050591?hl=pl

 

Wątki z forum 

https://pl.advertisercommunity.com/t5/Podstawy-dla-nowych/Koszt-CPC-przy-braku-konkurencji/td-p/2150...