Obecnie 129 forumowiczów jest online
Obecnie 129 forumowiczów jest online
Nowości i aktualizacje AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GSP - różnica pomiędzy kliknięciami a sesjami

Student ✭ ✭ ✭

Witam, mam problem, skonfigurowałem pierwszą kampanię GSP, na koncie Adwords uzyskuje niezłe wyniki ilościowe, ale w Analytics mam problem z rozbieżnością kliknięć kontra sesji (np. wczoraj 80 kliknięć - 5 sesji). Nie ma przekierowań, autotagowanie jest włączone, kod śledzenia prawidłowy itp. Macie z tym podobne problemy?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: GSP - różnica pomiędzy kliknięciami a sesjami

Wschodząca Gwiazda
A o jakich kliknięciach mówisz? O przejściach do witryny z reklamy GSP czy kliknięciach czyli rozwinięciu reklamy GSP?

Student ✭ ✭ ✭
O tych które widać w analyticsie, więc na pewno przejścia z rozwinięcia reklamy do witryny.

Wschodząca Gwiazda
Czyli patrząc na kolumnę "Kliknięcia w gmailu prowadzące do witryny" widzisz 80 kliknięć, a w analytics pokazuje zaledwie 5 sesji?

Wybacz, że tak dopytuje ale to dość istotne informacje. Te dane nigdy się nie pokrywają i nie będą, tyle, ze u mnie na 66 kliknięć prowadzących z gmaila do witryny mam w analytics 46 sesji. U Ciebie różnica jest spora stąd chce uściślić czy patrzymy na te same kolumny.

I jak wygląda liczba nieprawidłowych kliknięć w kampanii?

Wschodząca Gwiazda
Nieprawidłowe kliknięcia zwiększają zazwyczaj ilość sesji - wówczas ilość sesji jest większa niż ilość kliknięć, chyba że po kliknięciu w reklamę kod GA nie zdąży się odpalić na stronie bo ktoś z niej już zdąży wyjść.
Niemniej sytuacja gdy jest dużo mniej sesji niż kliknięć raczej może wskazywać na problemy z kodem śledzącym.
Czy na stronie jest kod Universal?
Czy jest umieszczony w części <head> strony?
Czy Tag Assistant nie wykazuje żadnych problemów z kodem na stronie?
Czy strona nie ma problemów z szybkością ładowania?
Czy nie występują problemy z serwerem na którym jest strona?
Pomocne w zdiagnozowaniu było by sprawdzenie logów serwera.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Tomek - wszystkie wymienione przez Ciebie elementy są prawidłowe. Typowa kampania Adwords jest ok - tutaj są różnice w kliknięciach i sesjach marginalne, ale nie 10-krotne. Zastanawia mnie w tym GSP jedno. Czy przypadkiem kliknięcie nie jest zliczane jako kliknięcie w reklamę zwiastun, gdzie następuje przekierowanie do treści przygotowanej reklamy (nazwijmy to newslettera html) i za to następuje płatność, a z kolei dopiero kliknięcie w widoczny element call to action przenoszący na stronę owocuje widoczną sesją, ale za to już się nie płaci? Taki schemat by odpowiadał, ponieważ uzyskiwany tu CTR 10% nie jest chyba specjalnie realny (a taki mi wychodzi pomiędzy kliknięciami a wyświetleniami).