Obecnie 215 forumowiczów jest online
Obecnie 215 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
Zobacz, jakie materiały edukacyjne przygotowaliśmy, aby pomóc Ci zdobywać nową wiedzę.
star_border

Jak przyciągnąć uwagę klientów w mediach społecznościowych?

Aby dobrze wykorzystać media społecznościowe, należy poznać swoich odbiorców i opanować sztukę dialogu. 

Dowiedz się, na jakich stronach Twoi klienci spędzają najwięcej czasu, a następnie pojaw się tam i zacznij rozmowę. Oto pięć sposobów, które pomogą Ci dotrzeć do klientów online i podtrzymać ich zainteresowanie. 

 

Planuj z wyprzedzeniem, ale zachowaj elastyczność

 

Zaplanuj z wyprzedzeniem treści związane z ważnymi wydarzeniami, kluczowymi datami i świętami lokalnymi oraz państwowymi (np. Dzień Niepodległości lub inne święta państwowe, Walentynki itp.). Dzięki temu będziesz mieć czas na szybkie tworzenie dodatkowych treści w zależności od bieżących wydarzeń (czyli treści „reaktywnych”).

Według tegorocznego raportu agencji Reuters, Reuters Institute Digital News Report, dla osób między 18 a 24 rokiem życia media społecznościowe są głównym źródłem wiadomości (28%), wyprzedzając telewizję (24%). Jeśli najświeższe wiadomości pojawiają się najpierw online, Twoja marka powinna być tam obecna i mieć coś do powiedzenia w sprawach bieżących. Tygodniowy kalendarz treści zaoszczędzi Ci nerwowego szukania pomysłów w ostatniej chwili.

Możesz ustalić harmonogram publikowania większości postów, a nawet zautomatyzować ich publikację. Znajdziesz w ten sposób czas na tworzenie treści reaktywnych, uzależnionych od wiadomości. Pamiętaj jednak o codziennym monitorowaniu postów i dostosowywaniu ich w zależności od potrzeb, żeby uniknąć opublikowania czegoś w niewłaściwym momencie. 

 

Stwórz społeczność

 

Pamiętaj o tych zasadach: 
 

1. Odpowiadaj klientom i wchodź z nimi w interakcję. Odpisuj na pytania i komentarze, reaguj na ich działania. Jeśli ktoś oznaczy znajomego w komentarzu, podziękuj mu za udostępnienie i kontynuuj dialog.

2. Odpowiadaj grzecznie na negatywne wpisy, wykazując się zrozumieniem – będzie to przykład dla pozostałych klientów.

3. Postaw na rozmowę, nie na samo przekazywanie informacji. Zadawaj pytania, bądź przyjazny, pokaż ludzką twarz marki.

4. Ożyw wiadomości lub ogłoszenia związane z produktem, powołując się na prawdziwe przykłady. Zwracaj się bezpośrednio do odbiorców i używaj przystępnego języka.

 

Na przykład sklep sportowy, reklamujący nową linię butów sportowych, mógłby udostępnić poniższy post: 

 

„Dokąd biegniesz? Najnowsze buty [wpisz nazwę marki] są już na półkach i jesteśmy ciekawi, dokąd je zabierzesz. Podziel się z nami zdjęciami z ostatniego biegu. Wejdź na naszą stronę, żeby kupić buty z najnowszej kolekcji > www.website.com”

 

Taki post jest znacznie bardziej atrakcyjny dla klienta niż: „NOWOŚĆ: buty [wpisz nazwę marki] są już na półkach, kup je tutaj > www.website.com”

 

Tego nie należy robić: 
 

1. Nie twórz treści bez przygotowania – posty powinny być konsekwentne i regularnie publikowane.


2. Nie ignoruj komentarzy, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.


3. Nie staraj się zbyt nachalnie promować sprzedaży produktu.


 

Pisz na temat, nawet jeśli post do niego nie pasuje

 

Znajdź sposób na powiązanie swojej marki z kulturą popularną, wiadomościami i wydarzeniami na poziomie lokalnym lub krajowym. Lokalny bar może nie mieć nic wspólnego z corocznym biegiem na 10 km, który odbywa się w okolicy. Tweet lub hashtag z propozycją darmowego piwa dla biegaczy, którzy po zakończeniu biegu pokażą medal, zgrabnie połączy jedno z drugim.

Innocent Drinks – znany w Wielkiej Brytanii producent smoothie i soków, to firma, która doskonale wie, jak tworzyć trafne treści. Komunikaty marki są przekazywane w zabawnym i bezpośrednim stylu – przypominają rozmowę ze znajomym, a nie z bezosobową korporacją. W czasie Mistrzostw Europy UEFA 2016 kanał firmy Innocent na Twitterze był pełen komentarzy na żywo dla tych, którzy nie mogli oglądać meczy. Firma przeciwstawiła się też zasadzie zakazującej używania hashtagów na Facebooku, publikując ten żartobliwy wpis:


1.jpg

 

 

Kolejny przykład kreatywności Innocent Drinks: aby wypromować kampanię „Chain of Good” („Łańcuch dobra”), firma przekazuje 10% zysków na cele dobroczynne. Firma stworzyła generator komplementów, który tworzy dowcipne komplementy dla znajomych w mediach społecznościowych. Pomysł polega na przekazaniu idei czynienia dobra w sposób łatwy do udostępnienia, interaktywny i unikalny.

 

2.jpg

 

W żadnym z tych przykładów firma nie promuje produktu bezpośrednio. Powyższe kampanie tworzą jednak więź między użytkownikami a marką, co może mieć pozytywny wpływ na jej odbiór. Podejście firmy Innocent do mediów społecznościowych jest oczywiście unikalne i nie w każdym przypadku musi się sprawdzić. Najważniejsze to znaleźć styl pasujący do marki i trzymać się go, tworząc treści, które przebiją się przez szum informacyjny. 
 

Hashtagi – kiedy ich używać (a kiedy nie)

 

Hashtagi w mediach społecznościowych skupiają rozmowy i sprawiają, że kampanie są zapamiętywane. Jednak aby ich używać, trzeba dobrze poznać wykorzystywaną platformę.

Do niezapomnianych kampanii należą #ThisGirlCan organizacji Sport England, #NoMakeupSelfie fundacji Cancer Research (dzięki której zebrano 8 milionów funtów) i #ALSIceBucketChallenge, która w ciągu 30 dni uzyskała wpływy wysokości 100 milionów dolarów na sfinansowanie przełomowych badań nad stwardnieniem zanikowym bocznym.

Z hashtagów można też korzystać w przypadku czatów społecznościowych i zorganizowanych pytań i odpowiedzi, takich jak godzinna rozmowa #UKRunChat w każdą środę i niedzielę wieczorem na Twitterze. 
 

Słuchaj i ucz się – wykorzystuj statystyki do tworzenia strategii

 

Wszystkie działania w mediach społecznościowych można łatwo monitorować, śledzić i rejestrować.

Większość portali oferuje własne statystyki, np. Twitter Analytics i Facebook Insights. Istnieją też dobre i niedrogie płatne platformy, np. Iconosquare dla serwisu Instagram.

 

3.jpg

W większości przypadków platformy podają dane demograficzne odbiorców, statystyki związane z zaangażowaniem użytkowników, zasięg wpisów itp. Na przykład dzięki Facebook Insights (zobacz zrzuty ekranu) możesz zdobyć przydatne dane, takie jak godziny, w których Twoi odbiorcy najczęściej pojawiają się w internecie, lub informacje o działaniach Twojej konkurencji. Wykorzystaj te dane do ulepszenia swojej strategii w mediach społecznościowych. Sprawdź, kiedy aktywność użytkowników online jest największa, a kiedy najmniejsza, żeby udostępniać treści w odpowiednich momentach.

 

4.jpg

 

Jeśli 80% użytkowników, którzy lubią Twoją markę na Facebooku, to kobiety, a wpisy w postaci filmów wywołują większą reakcję niż wpisy z linkami, to oznacza, że warto tworzyć więcej treści dla tej grupy odbiorców. Możesz też skonfigurować Google Analytics na swojej stronie i śledzić adresy URL we wszystkich wpisach, żeby monitorować, co dzieje się po najważniejszych kliknięciach.

Istnieje wiele sposobów na dotarcie do klientów i zaangażowanie ich w mediach społecznościowych. Nie zapomnij jednak o podstawach: prowadź dialog, rozwijaj społeczność, planuj z wyprzedzeniem i zarezerwuj czas na działania reaktywne. Jeśli docierasz do klientów w odpowiednich miejscach i w odpowiednim czasie, a przy tym udostępniasz odpowiednie treści, jesteś na najlepszej drodze do sukcesu.

 

Nie wiesz, które media społecznościowe sprawdzą się w Twoim przypadku? Dowiesz się tego z bezpłatnej lekcji w portalu Internetowe Rewolucje.

 

OBEJRZYJ LEKCJĘ

 

Autor: Anna Vainer, Growth Engine, Google

 

Źródło: https://digitalgarage.googleblog.com/2016/08/how-to-engage-your-customers-on-social-media.html

informacje Rejestracja Internetowe Rewolucje