Obecnie 136 forumowiczów jest online
Obecnie 136 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wyciąganie informacje z tabeli znaków w Warstwie danych

Student ✭

Przeceniłem chyba jednak swoje możliwości :/
Czy mogę jeszcze prosić o niemałą pomoc? Założyłem nowy wątek, żeby zachować "czystość" w opisywanych problemach i by inni mogli czasem znaleźć odpowiednie rozwiązanie - a nóż, może ktoś ma podobny problem do mojego. Mianowice.  

Tak wygląda moja warstwa danych:
datalayer.jpg

I mam taki oto kod:

<!-- Start of Checkout Page Mastertag Code: -->
<div class="zx_4B31C5666B1428B07807 zx_mediaslot">
    <script type="text/javascript">
        window._zx = window._zx || [];
        window._zx.push({"id":"4B31C5666B1428B07807"});
        (function(d) {
            var s = d.createElement("script"); s.async = true;
            s.src=(d.location.protocol == "https:" ? "https:" : "http:") + "//static.zanox.com/scripts/zanox.js";
            var a = d.getElementsByTagName("script")[0]; a.parentNode.insertBefore(s, a);
        }(document));
    </script>
</div>
<!-- End of Checkout Page Mastertag Code -->

var zx_products = [
{
"identifier": "{{id}}",
"amount": "{{price}}",
"currency": "PLN",
"quantity": "{{quantity}}"
},
{
// next product
}
];
var zx_transaction = "{{numberId}}";
var zx_total_amount = "{{bruttovalue}}";
var zx_total_currency = "PLN";
</script>

Głównie chodzi o ten drugi człon, czyli to co jest po 

<!-- End of Checkout Page Mastertag Code -->

Wartość dla productsInBasket w warstwie danych jest tablicą obiektów, co już wiem z poprzedniego wątku, który tutaj zakładałem, odnośnie implementacji kodu dla CENEO. Tam jednak skrypt musiał być przebudowany, bo produkty musiały być oddzielone w jednej linii hasztagami. 

W kodzie celowo zostawiłem {{id}} {price}} i {{quantity}}, żeby było wiadomo, do czego w warstwie danych powinno się to odnosić. Rozumiem, że trzeba by było ten kod w jakiś sposób przerobić tak, aby wyciągnął z tej tablicy obiektów warstwy danych odpowiednie wartości i podstawił w odpowiednie miejsce w kodzie? Próbowałem wykorzystać informacje z wątku z CENEO ale w tamtym kodzie za wiele się dzieje i nie jestem wstanie z moją noobowatą wiedzą odseparować od siebie ważnych rzeczy. Trzeba było zachować również to, by w przypadku występowaniu kilku produktów (tak jak to jest np w przedstawionej wyżej warstwie danych) zachować // next produkt, czyli aby każdy taki bloczek z danymi wstawiał się jedne pod drugim, zaciągając odpowiednie dane o produktach znajdujących się w koszyku z warstwy danych. 

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Michał U
października 2016

Dot.: Wyciąganie informacje z tabeli znaków w Warstwie danych

Wschodząca Gwiazda

var prod =  {{productsInBasket}};
var zx_products = [];
for(var i=0; i<prod.length; i++){
  var p=prod[i];
  zx_products.push({'identifier': p.id, 'amount': p.price , 'currency': 'PLN', 'quantity': p.quantity});
}

</script>

Cała operacja ogranicza się do przepisania tablicy {{productsInBasket}} do tablicy zx_products, tylko zmieniając nazwy kluczy i dodając dodatkowo 'currency'.

Może da się to zrobić prościej, ale powyższe powinno działać.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Michał U
października 2016

Wschodząca Gwiazda

var prod =  {{productsInBasket}};
var zx_products = [];
for(var i=0; i<prod.length; i++){
  var p=prod[i];
  zx_products.push({'identifier': p.id, 'amount': p.price , 'currency': 'PLN', 'quantity': p.quantity});
}

</script>

Cała operacja ogranicza się do przepisania tablicy {{productsInBasket}} do tablicy zx_products, tylko zmieniając nazwy kluczy i dodając dodatkowo 'currency'.

Może da się to zrobić prościej, ale powyższe powinno działać.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Dzięki bardzo! Działa!

Mam jeszcze na koniec szybkie pytanie. Jak zmusić do działania TAG, który uruchamiałby się na WSZYSTKICH STRONACH, POZA TYMI, w którym są uruchamiane pozostałe (wybrane) TAGI? Niestety, wrzucenie po prostu taga i oznaczenie wyjątkiem reguł, które tagi uruchamiają nic nie daje, TAG i tak się uruchamia. Jak to poprawnie ustawić?

Wschodząca Gwiazda
Teoretycznie możesz ustawić uruchomienie tagu na wszystkich stronach i blokować jego uruchomienie regułami, które uruchamiają inne tagi.
Jak konfigurujesz tag i wybierasz regułę, która ma ten tag uruchamiać to możesz określić także jakie reguły mają go blokować - "DODAJ WYJĄTEK".
Ale żeby to działało to te reguła blokująca musi być też typu "wyświetlenie strony".
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
No właśnie tak robiłem na początku ale teraz potwierdza się to co myślałem. Czyli jeżeli reguły uruchamiające inne tagi egzystują jako zdarzenie niestandardowe, to tego nie obejdę?

Wschodząca Gwiazda
Niestety nie obejdziesz.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

No dobra. To taki przykład.

Mam stronę www.domena.pl

Wchodząc do jakieś podstrony z menu adres wygląda tak www.domena.pl/człon1_człon2_tutajjakieśpierdoły-102.html
Wchodząc do pozostałych stron z menu człon1 pozostaje tak samo ale zmieniaja się dalsze elementy.

W GTM tworzę regułę uruchamiania dla "wyświetlenie strony", zaznaczam "niektóre wyświetlenia strony", wpisuję Page URL -> zawiera -> człon1 . Regułę tą nazywam sobie np RegMenu
Przechodzę do taga, wrzucam regułe Wszystkie strony i dodaję wyjątek RegMenu. Mimo wszystko tag odpala się na stronach gdzie w url występuje człon1

Próbowałem ustawić URL, Page URL, PagePath ... i nic. Co zatem robię źlę?

EDYTA:

Dobra, robiłem źle, działa... ALE! ...
Page Url -> zawiera -> człon 1

Załóżmy, że mamy stronę gdzie linki mają na początku człon1, człon2, człon3, człon4 oraz jakieś tam jeszcze inne randomowe. I tearz, chcę by tag uruchamiał na wszystkich tych randomowach i tylko na człon 2 ale na człon1, człon3, człon4 już nie. Sprawdziłem właśnie i wg tego co pisałem powyżej, w jednej regule nie mogę zawrzeć  

Page Url -> zawiera -> człon 1
Page Url -> zawiera -> człon 3
Page Url -> zawiera -> człon 4

Bo z tego co zdążyłem zauważyć GTM nie traktuje tego jako LUB tylko wszytkie 3 warunki musza być spełnione jednoczesnie? Zatem do każdego członu musze zrobić osobą regułę i ustawić ją jako wyjątki?

Student ✭ ✭ ✭

GTM traktuje wyjątki jako LUB. Działa to bez problemu również z użyciem Wszystkie strony.

Tym samym ustawienie reguły dla tagu:

Wszystkie strony

Wyjątki:

Page Url -> zawiera -> człon1

Page Url -> zawiera -> człon3

Page Url -> zawiera -> człon4

spowoduje, że tag wykona się na każdej podstronie, która w adresie URL nie będzie zawierała któregoś z powyższych wyrażeń.

Ponadto lepsze tu będzie PagePath.

Wschodząca Gwiazda

Zwróć uwagę, że jak tworzysz regułę to nad warunkami masz na szaro taki tekst:

"Uruchom tę regułę, gdy nastąpi zdarzenie i wszystkie te warunki zostaną spełnione".

W związku z tym nie możesz stworzyć reguły dla 3 oddzielnych stron dodając 3 warunki, bo się one wykluczają.

Musisz więc stworzyć 3 oddzielne reguły lub prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej reguły z jednym warunkiem wykorzystującym wyrażenie regularne jako sposób dopasowania.

Czyli jeśli chcesz dopasować 3 różne adresy robisz to tak:

Page Path    dopasowanie do wyrażenia regularnego    adres1|adres2|adres3

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Nie chce tworzyć nowego wątku, bo to w sumie podoba sprawa, ale nie potrafię sobie poradzić znowu z wyciąganiem danych z tabeli. Mam taką warstwę danych:

wd.jpg

I taki kod: 

<iframe src="//creativecdn.com/tags?id=pr_EMZ2btWl7XTQjsqPSEt5_listing_{ID},{ID},{ID}" width="1" height="1" scrolling="no" frameBorder="0"
style="display: none;"></iframe>

I teraz, jak lub co dopisać/zmienić w tym kodzie tak, aby pod {ID} wstawiało się to co jest z warstwy .prodId? Dodam tylko, że wynik nie ma wyglądać przykładowo {21979},{32038},{32033} tylko 21979,32038,32033

Student ✭ ✭ ✭

var prod =  {{products}};
var cdn_ids = "";
for(var i=0; i<prod.length; i++)
  cdn_ids += prod[i].ProdId + ",";
cdn_ids = cdn_ids.substring(0, cdn_ids.length - 1);
</script>
<iframe src="//creativecdn.com/tags?id=pr_EMZ2btWl7XTQjsqPSEt5_listing_{{cdn_ids}}" width="1" height="1" scrolling="no" frameBorder="0" style="display: none;"></iframe>

Przed dodaniem będzie wymagane dodanie zmiennej globalnej javascript o nazwie cdn_ids.

Wschodząca Gwiazda

W kodzie Piotra wkradł się mały błąd, ponieważ atrybuty prodId są pisane z małych liter.

Czyli powinno być:

cdn_ids += prod[i].prodId + ",";

Ponadto, żeby całość zadziałała trzeba dodatkowo stworzyć zmienną warstwy danych o nazwie products, której przypiszemy wartość products (chyba, że już masz tą zmienną).

Tag HTML musi być uruchamiany zdarzeniem niestandardowym categoryPage, trzeba więc stworzyć odpowiednią regułę.

Jak już mamy w GTM skonfigurowaną zmienną warstwy danych "products" oraz regułę "categoryPage" to możemy zrobić resztę.

Natomiast, żeby nie tworzyć dodatkowych zmiennych globalnych (cdn_ids) można dynamicznie przypisać wartość źródła do ramki.

Cały kod wówczas będzie wyglądać tak:

<iframe id="cdn_iframe" width="1" height="1" scrolling="no" frameBorder="0" style="display: none;"></iframe>
var prod =  {{products}};
var cdn_ids = "";
  cdn_ids += prod[i].prodId + ",";

document.getElementById('cdn_iframe').src="//creativecdn.com/tags?id=pr_EMZ2btWl7XTQjsqPSEt5_listing_"+cdn_ids;
</script>
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

Panowie, dzięki serdeczne. 

Pozwoliłem sobie na wykorzystanie rozwiązanie Tomasza, bez konieczności tworzenia dodatkowej zmiennej, pozostałe warunki spełniałem. Sprawdzając w konsoli widzę, że dane podstawiają się dobrze, także powinno działać. Idąc analogicznie z kodami powstawiałem w pozostałe, które mają za zadanie przekazywać z innych miejsc inne informacje. Też widze, że w konsoli podstawiają się poprawnie. Ale mam zagwozdkę jeszcze z jednym. Mianowicie taki kod:

<iframe src="//creativecdn.com/tags?id=pr_EMZ2btWl7XTQjsqPSEt5_orderstatus2_{VALUE}_{ORDERID}_{ID},{ID},{ID}&amp;cd=default" width="1"
height="1" scrolling="no" frameBorder="0" style="display: none;"></iframe>

jak widzimy po 

{ID},{ID},{ID}

mamy jeszcze taki ciąg znaków

&amp;cd=default

Przerobiłem kody wg analogii a więc jest:

<iframe id="cdn_iframe" width="1" height="1" scrolling="no" frameBorder="0" style="display: none;"></iframe>
var prod =  {{transactionPage}};
var cdn_ids = "";
  cdn_ids += prod[i].productsInBasket + ",";

document.getElementById('cdn_iframe').src="//creativecdn.com/tags?id=pr_EMZ2btWl7XTQjsqPSEt5_orderstatus2_{{netvalue}}_{{numberId}}_"+cdn_ids;
</script>

No ale ... nie wiem co i jak wstawić by za 

+cdn_ids

wstawiało się jeszcze wspomniane 

&amp;cd=default

Czy wystarczy, że dopisałbym do kodu kolejną linijkę typu:

var cdn_code = "&amp;cd=default";

i na końcu podstawił 

+cdn_ids+cdn_code

?

Wschodząca Gwiazda

To co napisałeś oczywiście zadziała, ale nie musisz tworzyć kolejnych zmiennych.

Możesz po prostu dodać na końcu kolejny łańcuch znaków:

document.getElementById('cdn_iframe').src="//creativecdn.com/tags?id=pr_EMZ2btWl7XTQjsqPSEt5_orderstatus2_{{netvalue}}_{{numberId}}_" + cdn_ids + "&amp;cd=default";
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Wybaczcie, że odpisuje dopiero teraz. Pewne sprawy rodzinne zatrzymały mnie na dłużej. Wszystko działa, przekazuje się jak należy. Bardzo, bardzo, bardzo dziękuję za Waszą pomoc chłopaki.