Obecnie 168 forumowiczów jest online
Obecnie 168 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Tagowanie wartości "<span>" przez GTM

Student ✭

Dzień dobry,

Zaznaczam, ze jestem początkującym użytkownikiem GTMu.

Mam problem z otagowaniem przycisku "wyczyść koszyk". Chciałabym zbierać dane na temat liczby kliknięć w buton wyczyść koszyk. Przycisk na ten moment otagowany jest za pomoca zmiennej click classes, jednak nie zawsze zlicza kliknięcia, ponieważ użytkownik może kliknąć w buton ale nie centralnie w tekst, który jest na butonie (i wtedy tag nie działa) Chcę otagować kliknięcia w tekst na butonie "wyczyść koszyk". Badając element tekstu "wyczyść koszyk" wygląda następująco: <span>wyczyść koszyk</span>

Proszę o pomoc, jaką zmienną/ w jaki sposób mogę otagować ten przycisk?

Dziękuję 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Magda S
stycznia 2017

Dot.: Tagowanie wartości &quot;&lt;span&gt;&quot; prze

Wschodząca Gwiazda

Skoro po kliknięciu w przycisk dla zmiennej Click Text pojawia się wartość "x" to albo sprawdzasz nie to zdarzenie gtm.click albo niestety nie da się tego wdrożyć bez ingerencji w kod.
W takiej sytuacji najlepiej będzie podpiąć do funkcji clearCart(), która wywoływana jest w momencie kliknięcia przycisku, przesłanie do dataLayer zdarzenia niestandardowego.
Wówczas w GTM można stworzyć regułę na bazie tego zdarzenia i uruchamiać tag tą regułą.
Przykładowy kod javascript, który należało by podpiąć do funkcji  clearCart() mógłby wyglądać tak:

dataLayer.push({'event':'clearCart'});

Spowoduje to wystąpienie zdarzenia o nazwie clearCart (analogicznie jak gtm.click), co z kolei da możliwość stworzenia reguły.

Jeśli jednak nie masz możliwości modyfikacji kodu strony w żaden sposób to obawiam się, że trudno będzie Ci pomóc, ponieważ nie mamy możliwości obejrzenia dokładnie kodu strony, na której jest ten przycisk.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Tagowanie wartości &quot;&lt;span&gt;&quot; przez GTM

Najlepszy Współtwórca

Magda napisałaś "Chcę otagować kliknięcia w tekst na butonie "wyczyść koszyk". Badając element tekstu "wyczyść koszyk" wygląda następująco: <span>wyczyść koszyk</span>"

W innej części piszesz o chęci śledzenia kliknięć w przycisk. I to należy zrobić, by po kliknięciu w cały przycisk odnotowywało się zdarzenie.

Zbadaj przycisk i poszukaj jakiejś classy bądź id tego przycisku. Możesz to zrobić np. włączając Podgląd i debugowanie w GTM i zerknąć co dokładnie wywołuje się po kliknięciu w przycisk.

Dominik Myślak

Student ✭

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Badając element przycisku widzę taki kod dotyczący tego właśnie przycisku (załączam zdjecie) wk.jpg.

Otagowałam za pomocą ID elementu oraz classes (nie działa klikając w tekst na butonie, a działa klikając w sam buton - wiem że to dziwnie brzmi, ale działa w zależności od tego w które miejsce na przycisku kliknę)

Dziękuję 

Najlepszy Współtwórca

A używasz w regule tylko Kliknięcia czy Wszystkie elementy?

Sugeruje użyć Wszystkie elementy i dać click id jako empty_cart_button

Daj znać czy zadziałało.

Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭

Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić czy zmienna Click Text Ci się jakaś pojawia. W samym Tagu można dodać kilka reguł, które włączą Zdarzenie. I te reguły są oznaczone jako "lub", czyli ktoś może kliknąć w różne miejsca, włączy się inna reguła, ale Tag się włączy.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Student ✭

Uzywam Kliknięcia - wszystkie elementy, niektóre kliknięcia, click ID równa się empty_cart_button.

Nie działa 

Wschodząca Gwiazda

Magda - Twój problem polega na tym, że wewnątrz przycisku <button>, znajdują się jeszcze dwa elementy <span>.

Czyli załóżmy, że Twój przycisk wygląda tak jak poniżej. Dla elementu <span> w którym jest tekst "Wyczyść koszyk" dałem celowo czerwoną ramkę, żeby pokazać o co chodzi.

Jeżeli ktoś klika bezpośrednio w napis (czyli w element otoczony czerwoną ramką) to w momencie kliknięcia GTM uruchamia zdarzenie gtm.click dla którego klikniętym elementem jest element span i dla niego nie ma żadnej klasy oraz id. W tym przypadku wartości zmiennych Click Classes oraz Click Id są puste.

Ale jeśli ktoś kliknie w obszar na przycisku poza obszarem tekstu to GTM uruchamia zdarzenie gtm.click dla samego przycisku, gdzie są określone zmienne Click Classes oraz Click Id.

W obydwu przypadkach powinna jedna być ustawiona tak samo zmienna Click Text na wartość "Wyczyść koszyk" ponieważ klikając zarówno na przycisk, jak i na sam tekst tekst wewnątrz elementu jest zawsze taki sam.

W związku z tym możesz spróbować skonfigurować regułę w następujący sposób:

gtm-click-trigger.png

Jeżeli nie widzisz na liście "Click Text" to musisz tą zmienną najpierw uaktywnić w zakładce "Zmienne".

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Dziękuję,

teraz stworzyłam taką właśnie regułę. Opublikowałam zmiany i przetestowałam na podglądzie, niestety nie działa :/ Może problem jest w innym mejscu, ale nie sądzę bo inne tagi działająreguła.jpg

Wschodząca Gwiazda

Czy w trybie debugowania w momencie jak klikasz przycisk pojawia się w lewej kolumnie zdarzenie gtm.click?

Czy mogłabyś udostępnić adres strony, na której to wdrażasz?

Myślę, że problem może leżeć w funkcji clearCart().

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Tak, pojawia się gtm.click

Adres strony to strefagtx.pl

Wschodząca Gwiazda

Link do strony niestety w tym wypadku niewiele da, bo trzeba mieć konto.

Skoro po kliknięciu pojawia się gtm.click to kliknij na to gtm.click, a następnie w oknie debugowania przejdź na kartę "Variables" i odszukaj na liście zmienną "Click Text". Czy jest tam wartość "Wyczyść koszyk"?

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

A czy tworzyłaś Tag dla przycisku zaloguj? Ma on podobny kod do koszyka.

<button type="submit" class="button button-log" title="Logowanie" name="send" id="send2"><span><span>Zaloguj</span></span></button>

Jeśli tak, to czy z nim wszystko było ok? Czy masz podobne problemy?

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Student ✭

Jest zmienna click text, wygląda tak:

click text.jpg

Student ✭

Jeśli chodzi o butony to zaczęłam właśnie od tego o którym tutaj mowa, ale już widzę że będzie podobny problem...

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Magda S
stycznia 2017

Wschodząca Gwiazda

Skoro po kliknięciu w przycisk dla zmiennej Click Text pojawia się wartość "x" to albo sprawdzasz nie to zdarzenie gtm.click albo niestety nie da się tego wdrożyć bez ingerencji w kod.
W takiej sytuacji najlepiej będzie podpiąć do funkcji clearCart(), która wywoływana jest w momencie kliknięcia przycisku, przesłanie do dataLayer zdarzenia niestandardowego.
Wówczas w GTM można stworzyć regułę na bazie tego zdarzenia i uruchamiać tag tą regułą.
Przykładowy kod javascript, który należało by podpiąć do funkcji  clearCart() mógłby wyglądać tak:

dataLayer.push({'event':'clearCart'});

Spowoduje to wystąpienie zdarzenia o nazwie clearCart (analogicznie jak gtm.click), co z kolei da możliwość stworzenia reguły.

Jeśli jednak nie masz możliwości modyfikacji kodu strony w żaden sposób to obawiam się, że trudno będzie Ci pomóc, ponieważ nie mamy możliwości obejrzenia dokładnie kodu strony, na której jest ten przycisk.

Tomasz Ciepłucha