Obecnie 268 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Tag i trigger GTM

Nowicjusz ✭

Dzień dobry, 

Nie za bardzo rozumiem funkcję triggerów, które mają być przypięte do tagów. Będę wdzięczny za wskazówki i przykłady zastosowań. 

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Tag i trigger GTM

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭

Cześć,

 

na samym początku zachęcam Cię do zapoznania się z poradnikiem Przemka Modrzewskiego dot. Google Tag Manager'a: https://goo.gl/TjKMdM

 

A co do pytania

przykład 1:

Tworzysz tag, który śledzi konwersję z kampanii AdWords. Natomiast dzięki regule(trigger) możesz ustawić na jakiej konkretnie podstronie ma zostać wywołany np. na podstronie z podziękowaniem za złożenie zamówienia.

 

przykład 2:

Tworzysz tag, w którym umieszczasz kod Google Analytics a trigger ustawiasz tak, by kod został wywołany na każdej podstronie serwisu.

Tag i trigger GTM

Wschodząca Gwiazda

Za pomocą triggerów (czyli reguł) definiujesz kiedy ma zostać uruchomiony dany tag.

Do konfigurowania reguł używasz zdarzeń oraz warunków.

 

Jeśli chodzi o zdarzenia to może to być np. wyświetlenie strony (gtm.js), wczytanie okna (gtm.load), przesłanie formularza (gtm.formSubmit), kliknięcie dowolnego elementu (gtm.click), itd.

Oprócz predefiniowanych zdarzeń można za pomocą warstwy danych przesyłać dowolne własne zdarzenia i na ich podstawie konfigurować reguły, uruchamiające tagi.

 

W celu doprecyzowania reguły uruchamiającej tag oprócz zdarzeń definiujemy też warunki. Warunki określamy na podstawie zmiennych, które są znane podczas wystąpienia danego zdarzenia.

Czyli warunkiem przy wystąpieniu wyświetlenia strony (gtm.js) może być np. dopasowanie adresu URL do konkretnej wartości (np. Page URL zawiera /kontakt.html).

Warunkiem przy kliknięciu linku (gtm.linkClick) może być np. identyfikator klikniętego elementu (np. Click ID równa się link1), klasa CSS, tekst klikniętego linku, itp.

Zmienne, na podstawie których określamy reguły, też mogą być predefiniowane oraz niestandardowe.

 

Ważne jest by zrozumieć, że każdorazowo gdy występuje jakieś zdarzenie przesyłane do GTM, wartości zmiennych mogą zmieniać i definiując regułę trzeba brać pod uwagę jakie będą wartości zmiennych w momencie wystąpienia danego zdarzenia.

 

I to tyle mniej więcej Emotikon: Szczęśliwy

 

 

Tomasz Ciepłucha

Tag i trigger GTM

Nowicjusz ✭

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Tag i trigger GTM

Nowicjusz ✭

Dziękuję za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy