Obecnie 359 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie zdarzeń

[ Edytowane ]
Student ✭

Cześć, 

chciałabym śledzić jako zdarzenie dodawanie treści na naszej społeczności. Przycisk udostępnij jest typu gtm.linkClick i GTM nie ma wbudowanego takiego. Próbowałam to zrobić przez Custom Event, dubager informuje że Click ID = post-update-shareButton,  ale tag mimo to nie działa. Ktoś wie jak mogłabym to zrobić?

GTM_event.jpg

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Karolina B
kwietnia 2016

Dot.: Śledzenie zdarzeń

Student ✭

Dzięki Tomasz,

miałam odznaczone już sprawdzanie weryfikacji więc potencjalnie została mi 3 opcja.

Ale dzisiaj zaszała zaskakująca zmiana, to co wczoraj odpalało sie na linkCliku dzisiaj odpala się na click, nie zaczytuje juz ID tylko Text z przycisku.
Wiesz jaka może być przyczyna?

Deweloper utrzymuje, że nic nie zmieniał w kodzie strony, text jest o tyle dla mnie uciążliwy, że pod udostępnianiem różnej treści jest ten sam text, a ID były różne, ja oczywiście chciałabym śledzić co udostępniają użytkownicy serwisu szczegółowo, a nie ogólnie.

Jedyna zmiana jaka zaszła po stronie GTM, to udostęniłam dzisiaj niestandardowy kod html podpinający Pardota (do tej pory kod był wklejony bezpośrednio na stronę) ale jakoś nie umiem wymyślić jak by to mogło wpołynąć na sczytywanie danych .

Dodatkowo w analyticsie zbierały się wczoraj jakieś informacje na temat tych zdarzeń, które podpięłam, ale liczby były zdecydpowanie zaniżone i tag się nie odpalał przy debagowniu.

Ty masz jakiś pomysł co się dzieje? Czy możliwe że wczoraj lub dziś GTM działał niestandardowo?

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda

gtm.linkClick jest to zdarzenie, które możesz w GTM śledzić z pomocą reguły "Kliknięcie" wybierając cel "Tylko linki".

Korzystając z tej opcji w 3 kroku konfigurujesz kiedy reguła ma być aktywna (ma nasłuchiwać zdarzeń), a w 4 kiedy ma być uruchamiana.

Jeżeli chcesz, by reguła była aktywna wszędzie to możesz skonfigurować to tak:

Włącz tę regułę, gdy wszystkie te warunki są spełnione:

Page Path dopasowanie do wyrażenia regularnego .*

A następnie w 4 kroku określasz warunki uruchomienia reguły  jako:

Click ID równa się post-update-shareButton

Następnie wybierasz tą regułę do uruchomienia swojego tagu przesyłającego zdarzenie.

Jeżeli i to nie zadziała to jest wielce prawdopodobne, że do kliknięcia w ten link/przycisk przypisana jest w kodzie strony jakaś funkcja, która blokuje/nadpisuje działanie GTM. Możesz wóczas w kroku 2 w konfiguracji reguły odznaczyć pole "Sprawdź weryfikację".

Jeżeli i to nie zadziała to pozostaje tylko modyfikacja kodu JavaScript na stronie i wysyłanie niestandardowego zdarzenia do dataLayer - ta opcja jest zawsze skuteczna, ale niestety wymaga znajomości kodu strony i modyfikacji tego kodu we właściwym miejscu.

Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Karolina B
kwietnia 2016

Student ✭

Dzięki Tomasz,

miałam odznaczone już sprawdzanie weryfikacji więc potencjalnie została mi 3 opcja.

Ale dzisiaj zaszała zaskakująca zmiana, to co wczoraj odpalało sie na linkCliku dzisiaj odpala się na click, nie zaczytuje juz ID tylko Text z przycisku.
Wiesz jaka może być przyczyna?

Deweloper utrzymuje, że nic nie zmieniał w kodzie strony, text jest o tyle dla mnie uciążliwy, że pod udostępnianiem różnej treści jest ten sam text, a ID były różne, ja oczywiście chciałabym śledzić co udostępniają użytkownicy serwisu szczegółowo, a nie ogólnie.

Jedyna zmiana jaka zaszła po stronie GTM, to udostęniłam dzisiaj niestandardowy kod html podpinający Pardota (do tej pory kod był wklejony bezpośrednio na stronę) ale jakoś nie umiem wymyślić jak by to mogło wpołynąć na sczytywanie danych .

Dodatkowo w analyticsie zbierały się wczoraj jakieś informacje na temat tych zdarzeń, które podpięłam, ale liczby były zdecydpowanie zaniżone i tag się nie odpalał przy debagowniu.

Ty masz jakiś pomysł co się dzieje? Czy możliwe że wczoraj lub dziś GTM działał niestandardowo?

Student ✭

To mam jeszcze jedno pytanie, powiązane, bo okazało się, że oprócz tego że wczoraj przycisk udostępnij pojawiał się jako linkClick a dzisiaj jako Click (od dewelopera mam informację że jest to a class zrobione w Ajaxie, jeśli to by miało w czymś pomóc) to dzisiaj ID Click jest raz szczytywane przez GTM a raz nie. Wykonuję dokładnie te same czynności i raz ta informacja mi się pojawia w dubagerze a raz nie.

Nie mam pojecia z czym to jest związane, czy to wina strony czy moze GTM, ale wszystkie inne Tagi dzialają poprawnie, chociaż nigdzie eie mam właśnie tych 'linków' podpiętych do śledzenia.

Wschodząca Gwiazda
Bardzo mi przykro, ale bez dostępu do kodu źródłowego nie wiele jestem w stanie więcej pomóc Emotikon: Smutny
Tomasz Ciepłucha