Obecnie 193 forumowiczów jest online
Obecnie 193 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie wyświetlenia konkretnego elementu na stronie

Student ✭

Witam,

chciałbym w GTM zaimplementować śledzenie wyświetlenie konkretnego elementu na stronie. Obsługuję portal gdzie pojawia się nawet kilkanaście-kilkadziesiąt wpisów dziennie. Pod każdym wpisem powinna być dodawana tzw "wklejka" - czyli otagowany banner reklamowy (dodawane są ręcznie, a do tego od niedawna, więc na wielu stronach ich jeszcze nie ma).

Mierzę już zdarzenia polegające na kliknięcie w te wklejki, chciałbym jednak wiedzieć ile je osób zobaczyło, a tym samym jaka jest konwersja.

Próbowałem to zrobić, tworząc tag śledząc wyświetlenie strony, a jako trigger ustawiać zmienne z elementów DOM, ale chyba za bardzo się w myślowo pogubiłem w tym rozwiązaniu.

W jaki sposób można mierzyć strony, zawierający konkretny element (np po klasie CSS)?

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
czerwca 2016

Dot.: Śledzenie wyświetlenia konkretnego elementu na stronie

Wschodząca Gwiazda

Możesz stworzyć tag typu "Niestandardowy tag HTML" wpisując w nim taki oto kod JavaScript, który będzie Ci sprawdzał, czy na stronie znajdują się elementy danej klasy "moja_klasa":

<script>
  if(document.getElementsByClassName("moja_klasa").length){
    dataLayer.push({"event":"moje_zdarzenie"});
  }
</script>

Tak uruchamiasz na wszystkich stronach. Jeżeli zostanie wykryty na stronie element zawierający klasę "moja_klasa" to do dataLayer zostanie przesłane niestandardowe zdarzenie: "moje_zdarzenie".

Na jego podstawie możesz utworzyć nową regułą korzystając ze zdarzenia niestandardowego i to zdarzenie będzie z kolei uruchamiać tag Analytics przesyłający zdarzenie informujące o wyświetleniu banera.

Jeżeli na stronie jest tylko jeden baner kod i ma jakiś unikatowy id, który chcesz przekazywać do GA to możesz dodatkowo wstawić w tym niestandardowym tagu HTML taką linijkę kodu:

var elementId = document.getElementsByClassName("data_field")[0].id;

a następnie wraz z informacją o niestandardowym zdarzeniu przekazać informację o identyfikatorze wyświetlonego banera:

dataLayer.push({"event":"moje_zdarzenie", "elementId": elementId});

Teraz jak utworzysz nową zmienną warstwy danych o nazwie elementId możesz ją wykorzystać z tagu Analytics wysyłającym zdarzenie np. jako etykietę zdarzenia by przekazywać informację o identyfikatorze wyświetlonego banera.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
czerwca 2016

Wschodząca Gwiazda

Możesz stworzyć tag typu "Niestandardowy tag HTML" wpisując w nim taki oto kod JavaScript, który będzie Ci sprawdzał, czy na stronie znajdują się elementy danej klasy "moja_klasa":

<script>
  if(document.getElementsByClassName("moja_klasa").length){
    dataLayer.push({"event":"moje_zdarzenie"});
  }
</script>

Tak uruchamiasz na wszystkich stronach. Jeżeli zostanie wykryty na stronie element zawierający klasę "moja_klasa" to do dataLayer zostanie przesłane niestandardowe zdarzenie: "moje_zdarzenie".

Na jego podstawie możesz utworzyć nową regułą korzystając ze zdarzenia niestandardowego i to zdarzenie będzie z kolei uruchamiać tag Analytics przesyłający zdarzenie informujące o wyświetleniu banera.

Jeżeli na stronie jest tylko jeden baner kod i ma jakiś unikatowy id, który chcesz przekazywać do GA to możesz dodatkowo wstawić w tym niestandardowym tagu HTML taką linijkę kodu:

var elementId = document.getElementsByClassName("data_field")[0].id;

a następnie wraz z informacją o niestandardowym zdarzeniu przekazać informację o identyfikatorze wyświetlonego banera:

dataLayer.push({"event":"moje_zdarzenie", "elementId": elementId});

Teraz jak utworzysz nową zmienną warstwy danych o nazwie elementId możesz ją wykorzystać z tagu Analytics wysyłającym zdarzenie np. jako etykietę zdarzenia by przekazywać informację o identyfikatorze wyświetlonego banera.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Dziękuję bardzo!

Nie sądziłem, że aż tak trzeba będzie kombinować, dzięki jednak za jasne wytłumaczenie rozwiązania.

Pozdrawiam!