Obecnie 147 forumowiczów jest online
Obecnie 147 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie w wielu domenach przestało działać

Nowicjusz ✭ ✭

Mam landing page na domena.pl i aplikację webową na app.domena.com. Na obu mam dwa różne kody GA i GTM. Miałem ustawione przekazywanie sesji między tymi domenami i wszystko działało poprawnie. Czyli wg schematu źródło -> domena.pl - app.domena.com widziałem w źródle konwersji na app.domena.com źródło, z którego ludzie trafili na domena.pl. Jednak jakiś miesiąc temu przestało mi to działać. Nic nie zmieniałem w tym czasie w ustawieniach GTM ani GA. Teraz każde wejście na app.domena.com pokazuje mi jako direct none. Czy ktoś może mi pomóc co należy zmienić aby przywrócić stan sprzed ok miesiąca, gdy wszystko dobrze działało?

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł Ł
grudnia 2016

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli będziesz mieć na domenie i subdomenie tą sama usługę Google Analytics (kod w wersji Universal) to nie musisz robić nic dodatkowo oprócz upewnienia się, że w usłudze w konfiguracji usługi Twoja domena jest dodana do listy wykluczeń stron odsyłających.

(ADMINISTRACJA > Informacje o śledzeniu > Lista wykluczeń stron odsyłających)

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda

To o czym piszesz w ogóle nie jest możliwe, jeśli na obu stronach masz dwa oddzielne kody GA (różne identyfikatory usług).

Oczywiście możesz przy pewnych okolicznościach zobaczyć źródła konwersji z jakichś innych stron, gdy ktoś trafia na domena.pl i potem przechodzi na app.domena.pl, ale nie jest to pierwotne źródło wejścia na domena.pl, tylko poprzednie źródło wejścia na app.domena.pl

Ponieważ są dwa różne kody to śledzenie jest całkowicie odseparowane.

Ze względu jednak na to, że masz prawdopodobnie w ustawieniach obydwu usług dodaną domenę domena.pl na liście wykluczeń stron odsyłających dlatego wejście z domena.pl na app.domena.pl traktowane jest jako direct/none

A jeśli ktoś wcześniej był na stronie app.domena.pl z jakiegokolwiek innego rozpoznawalnego źródła, to w raportach (poza raportami ścieżek wielokanałowych) jako źródło pojawi się właśnie to ostatnie rozpoznane źródło.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki za odpowiedź. Jestem jednak pewien, że to działało. Ale spoko.

Dodałem teraz jeden i ten sam kod GA na domena.pl i na app.domena.com. No i oczywiście teraz jako źródło konwersji na app.domena.com pokazuje mi domena.pl. W jaki sposób (najlepiej za pomocą GTMa) mogę ustawić, aby w źródle konwersji zamiast domena.pl pokazywało mi źródło z którego ludzie ostatnio trafili na domena.pl?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł Ł
grudnia 2016

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli będziesz mieć na domenie i subdomenie tą sama usługę Google Analytics (kod w wersji Universal) to nie musisz robić nic dodatkowo oprócz upewnienia się, że w usłudze w konfiguracji usługi Twoja domena jest dodana do listy wykluczeń stron odsyłających.

(ADMINISTRACJA > Informacje o śledzeniu > Lista wykluczeń stron odsyłających)

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Zrobiłem jak powiedziałeś, patrzę "na żywo", ale źródło konwersji mam direct/none... 

Cała ścieżka wygląda tak:

(1) źródło -> (2) http://domena.pl -> (3) https://app.domena.com -> (4) https://app.domena.com/step1 -> (5) https://app.domena.com/step2 -> (6) https://app.domena.com/konwersja 

O ile przekazywanie źródła działa jeszcze przy kroku (3) pierwsze pojawienie się app.domena.com, o tyle przy konwersji juz jest direct/none... Czy to może być wina tego, że na appie mam https i przez to przy przejściach gubione jest źródło?

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

To nic. Dane muszą zostać przetworzone.

W raportach na żywo nie zawsze masz wszystko tak jak to ostatecznie wygląda w końcowych raportach.

Ale mam dodatkowe pytanie, czy jak jesteś w raporcie na żywo i przechodzisz z domena.pl na app.domena.pl tworzy Ci się nowa sesja?

Bo jeżeli tak, to jednak masz coś nie tak. 

Może mógłbyś podać adres strony, wówczas będzie łatwiej to zdiagnozować.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Ok, to zostawię jak jest i poczekam z wynikami do jutra. Dzięki

Dot.: Śledzenie w wielu domenach przestało działać

Wschodząca Gwiazda

Paweł - jeszcze jedna ważna rzecz, o której zapomniałem.

Jeżeli masz tag Analytics wdrożony przez GTM musisz ustawić dodatkowo w konfiguracji tagu pole cookieDomain na auto.

Brak tego ustawienia powoduje, że przy wejściu na stronę app.domena.pl ciasteczko ustawiane jest w innej domenie.

Jak to zmienisz to w widoku na żywo powinno Ci dobrze już pokazywać źródło i nie powinna być tworzona nowa sesja z direct/none.

gtm-cookie-domain.png

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

A mam to ustawić w tagu, ktory jest na domena.pl, na app.domena.com czy na obu? I czy powinienem ustawić jeszcze "allowLinker" na wartość "true"?

Wschodząca Gwiazda

allowLinker nie musisz ustawiać, bo to jest potrzebne gdy chcesz skonfigurować śledzenie w wielu domenach najwyższego poziomu.

Natomiast w przypadku korzystania z Universal Analytics śledzenienie między domeną główną i subdomenami nie wymaga dodatkowej konfiguracji oprócz ustawienia cookieDomain na auto, które najlepiej jak ustawisz dla obu tagów na auto.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Śledzenie w wielu domenach przestało działać

Nowicjusz ✭ ✭

Tylko właśnie ja mam różne domeny, ponieważ jest domena.pl i app.domena.COM. Czyli w związku z tym allowLinker tez chyba powinienem ustawić. A czy w tym miejscu też powinienem coś ustawić?

Zrzut ekranu 2016-12-16 o 09.58.03.png

Student ✭ ✭ ✭

Tak, musisz ustawić allowLinker oraz wpisać te domeny, oddzielone przecinkami w pole Automatyczne powiązanie domen. W tym wypadku domena.pl, app.domena.com lub domena.pl, domena.com (jeśli istnieją strony na innej subdomenie). Pamiętaj też o dodaniu tych adresów do listy stron wykluczających oraz o tym, że standardowo w Analytics będziesz widział ścieżki bez nazwy hosta, więc musisz mieć dwa odrębne widoki lub uwzględniać nazwę hosta w ścieżkach.

Wschodząca Gwiazda

Dopiero co zwróciłem uwagę na to, że napisałeś domena.pl i app.domena.com.

Przepraszam, za wprowadzenie w błąd.

Tomasz Ciepłucha