Obecnie 126 forumowiczów jest online
Obecnie 126 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Rozbieżność w danych pomiędzy kodami śledzenia

Student ✭ ✭

Czy spotkał się ktoś z was z sytuacją zobrazowaną na poniższym zrzucie ekranu? Aktualnie mam podpięte do serwisu dwa kody śledzenia przypisane do różnych kont Analytics. 

Mam około 15% więcej transakcji na Direct w UA niż w klasycznym kodzie. Zacząłem analizować transakcje stanowiące różnicę i znalazłem kwiatki takie jak ten poniżej - przedstawia on sesje tego samego użytkownika. Klasyczny kod wskazuje na przekierowanie a UA na wejście bezpośrednie. Czy macie pomysł z czego może wynikać zobrazowana rozbieżność?

zrodlo.png

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Wschodząca Gwiazda

Sprawdź, czy przypadkiem ten referral to nie jest self-referral, czyli odesłanie z własnej domeny. Self-referrale stanowiły spory problem w przypadku kodu klasycznego. W przypadku kodu UA i nowej usługi pewnie masz dodany adres własnej domeny na liście wykluczeń stron odsyłających stąd robi Ci się z tego Direct.

Drugi ewentualny powód to fakt, że jeśli kod UA został dodany później (a pewnie tak było) to może tak być, że wejścia bezpośrednie od użytkowników powracających widziane są w usłudze UA jako Direct (bo nie jest znane wcześniejsze źródło ruchu). Natomiast dla kodu klasycznego pamiętane jest poprzednie źródło (jakiś referral) i ze względu na domyślny model atrybucji w raportach widzisz referrale.

Musisz przyjrzeć się dokładniej co to są konkretnie za referrale tam gdzie masz rozbiezności i może to Cię nakieruje.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Rozbieżność w danych pomiędzy kodami śledzenia

Student ✭ ✭

Sprawdź, czy przypadkiem ten referral to nie jest self-referral

• Problem dotyczy zarówno referrali jak i cpc czy organica. W przypadku z grafiki źródłem odesłania było Ceneo.

Drugi ewentualny powód to fakt, że jeśli kod UA został dodany później 

• Miałem przypadek gdzie problem wystąpił w pierwszej sesji użytkownika, która wystąpiła po dodaniu kodów UA. 

Wschodząca Gwiazda

Chcesz powiedzieć, że sesja nowego użytkownika została zakwalifikowana jako direct w usłudze z kodem UA i do innego źródła w usłudze z kodem klasycznym? Trudno mi uwierzyć, by było to możliwe. W usłudze z kodem UA użytkownik może i jest nowy, ale w tej drugiej powinien być powracający.

Powiem szczerze, że bez dostępu do strony (i logów serwera) oraz do samego konta GA ciężko jest znaleźć wyjaśnienie i robić dochodzenie w takiej sprawie.  Ale jestem przekonany, że różnica bierze się z tego, o czym pisałem w poprzednim poście - czyli użytkownicy mają w ciasteczku zapisane informacje o źródle poprzedniej sesji (w przypadku kodu klasycznego), a w przypadku kodu UA tej informacji nie ma.

A to można dość prosto zweryfikować poprzez odszukanie informacji o konkretnej sesji w logach serwera WWW.

Jeżeli rzeczywiście jest to ruch z jakiejś witryny odsyłającej/kampanii AdWords/ruchu organicznego z Google/itp. to w logu serwera będzie ślad po odesłaniu - będzie po prostu adres strony odsyłającej.

Jeżeli takiego adresu odesłania nie ma (przy czym serwer w logu rejestruje prawidłowo adresy odesłań), a usługa z kodem klasycznym pokazuje odesłanie/kampanię/itd. to znaczy, że jest to poprzednie znane źródło ruchu (działa model ostatnie kliknięcie niebezpośrednie).

Od jak dawna na stronie znajduje się kod w wersji UA?

Tomasz Ciepłucha