Obecnie 250 forumowiczów jest online
Obecnie 250 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Przekazywanie niestandardowych danych backend -> analytics

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

chciałbym przekazywać niestandardowe informacje odnośnie ilości artykułów do analyticsa bezpośrednio z backendu (pomijając frontend). Czy jest to możliwe? Myślałem o niestandardowych wymiarach. Wyobrażam sobie to tak, że raz dziennie wysyłam aktualną liczbę artykułów która znajduje się w moim serwisie. Załóżmy, że dziś mam 100, jutro ktoś napisał kilka to o danej godzinie wysyłam i jest 105 itd. Czy jestem to w stanie osiągnąć? I jeżeli tak to w jaki sposób najlepiej to zrobić? Jeżeli mam to robić przez niestandardowe wymiary to jaki wybrać 'scope' ?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jack B
maj

Najlepszy Współtwórca

Mozesz miec liczbe artykulow jako wymiar, ale dla mnie liczba artykulow to bardziej dana, bo jest opisania liczbami, ale nawet jak sie uprzesz na Liczbe artykulow to bedziesz musial ja opisac danymi np. takimi jak sesja zeby pokazac cos w raporcie. Wejdz sobie w raport niestandardowy i zobacz jak to tam wyglada. To Ci rozjasni obraz sytuacji.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Najlepszy Współtwórca

Nie bardzo rozumiem co chcesz zrobic. Chcesz nakarmic GA informacja o nowych artykulach/wpisach?

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Chcialbym miec dzienna informacje o aktualnej liczbie dodanych na stronie wpisow. Zeby zalozmy jak ktos z przelozonych bedzie chcial zobaczyc ze nie wiem tydzien temu bylo 50 a teraz jest 100.

I nie wiem w jaki sposób to zbierać, czy powinienem wysyłać zdarzenie za każdym razem jak dodaje ktos artykuł? Tylko, że wtedy nie będę miał liczby artykułów total tylko bede musial patrzeć zakresem czasu ile sie dodalo w danym okresie.

Najlepszy Współtwórca

Nie prosciej w Google Data Studio zrobic wykres na podstawie bazy danych wpisow?

Do GA mozesz wgrac wpisy jako strony, ale tylko za pomoc Measurement Protocol. 

Same wlasne wymiary nie spefnia swojej funkcji, bo wymiar musi byc opisana dana. 

Nowicjusz ✭ ✭

Hmmm tylko jak to teraz wytlumaczyc programiscie, ktory jest swiecie przekonany, że może po api wysylac takie informacje tylko pyta mnie ktory 'scope' ma wybrac bo nie zna różnicy Emotikon: Szczęśliwy

O tej bazie danych to ciekawa sprawa co mówisz, nie korzystałem z GDS jeszcze więc nie wiem na ile to może być w tej sytuacji przydatne, chyba chcą mieć te dane bezpośrednio w analyticsie.

A gdybym wysyłał te informacje jako zdarzenia? W sensie wartość zdarzeń? Category "Published", Action "Count", label: Current date, value: count of published articles on that date.

Co sądzisz?

Najlepszy Współtwórca

Mozesz wyslac jako zdarzenie:

kategoria - Artykul

akcja - Nazwa artykulu lub URL

Tylko GDS zrobi o wiele lepsza robote. Masz tam wiecej opcji eksponowania/wizualizowania danych wraz z zakresem czasowym.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

A jak wytlumaczyc programiscie dlaczego nie da sie tego przesylac jako niestandardowy wymiar albo dane?

Najlepszy Współtwórca

Pokazujac mu link https://developers.google.com/analytics/

Puentuja rowniez, ze programista bedzie zadowolony bo bedzie mial mniej roboty Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭

Raczej myślałem o wyłumaczeniu mu dlaczego nie da się takich danych przezywać jako niestandardowy wymiar.

Natomiast dzięki!

Najlepszy Współtwórca

Nie da sie tego wytlumaczyc 2 zdaniami. Stad link do dokumentacji, ktora w rekach programisty wyjasni wiecej niz informacje stad.

Nowicjusz ✭ ✭

Macku a mozesz mi jeszcze odpowiedziec na pytanie co to znaczy :

Same wlasne wymiary nie spefnia swojej funkcji, bo wymiar musi byc opisana dana.

Bede wdzieczny 

Najlepszy Współtwórca

Dane w GA dzielimy na wymiary i dane. Zeby cos opisac musisz miec wymiar i dane. 

Np. wymiar strona, a dana to sesja lub cokolwiek innego.

GA nie pomazuje samych wymiarow

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Ale serio nie da sie przekazywac danych w taki sposób że krzyżuję 

Wymiar   Liczba artykulow

Data          500

??

Chodzi o polaczenie Data + Custom Metrics

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jack B
maj

Najlepszy Współtwórca

Mozesz miec liczbe artykulow jako wymiar, ale dla mnie liczba artykulow to bardziej dana, bo jest opisania liczbami, ale nawet jak sie uprzesz na Liczbe artykulow to bedziesz musial ja opisac danymi np. takimi jak sesja zeby pokazac cos w raporcie. Wejdz sobie w raport niestandardowy i zobacz jak to tam wyglada. To Ci rozjasni obraz sytuacji.