Obecnie 301 forumowiczów jest online
Obecnie 301 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GTM - zmienna {{environment name}} w trybie Preview Mode (debug)

Student ✭

Cześć. Zauważyłem, że w trybie podglądu zmienna {{environment name}} zwraca nieoczekiwaną wartość.

Screenshot at lut 23 08-50-03.png

Dość skutecznie utrudnia to debugowanie (używam environments jako triggera). Szukałem informacji na ten temat czy jest to może błąd czy też istnieje jakiś konkretny powód takiego zachowania. Niestety bezskutecznie. Czy ma ktoś wiedzę jak można się z tym uporać? 

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Maciej Janyska
luty

Dot.: GTM - zmienna {{environment name}} w trybie Preview Mode (debug)

Wschodząca Gwiazda

Przejdź na kartę Administracja, z poziomu KONTENER kliknij "Środowiska" i tam przy określonym środowisku (np. Stage) kliknij z prawej strony "Działania">"Edytuj ustawienia" i sprawdź, czy masz podany adres strony.

Następnie wybierz "Działania" > "Udostępnij link", skopiuj i wklej link w nowym oknie.

Pojawi Ci się taka informacja odnośnie trybu podglądu i klikasz w link, który poprowadzi Cie na stronę zdefiniowaną wcześniej z uruchomionym trybem podglądu i debugowania.

Tam powinno Ci wszystko działać tak, jak należy.

debug.png

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda

Możesz doprecyzować, co masz na myśli pisząc "używam environments jako triggera"?

Według mnie nie jest to błąd i wszystko działa jak należy.

W trybie debugowania zmienna Environment Name ustawiana jest właśnie w ten sposób.

Jakiej wartości byś oczekiwał w tym miejscu?

Nie wiem, czy miałeś okazję zapoznać się z tym dokumentem, ale może Ci to pomóc:

https://support.google.com/tagmanager/answer/6311518?hl=en

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

Po kolei. Chcę obsłużyć dwa środowiska: Stage i Live. Mam już wygenerowane odpowiednio kontenery GTM'a i kody są poprawnie wklejone na swoich środowiskach.

Pisząc "używam environments jako triggera" miałem na myśli to, że część kodów np. Adwords, Hotjar etc. nie ma być wstawiana do kontenera w środowisku Stage. W tym celu dodaję trigger jako wyjątek: 

Screenshot at lut 23 12-41-46.png

Teraz chciałbym przetestować działanie w trybie "Preview Mode" w środowisku Stage i niestety wartość zmiennej Environment Name nie jest równa "Stage", stąd też kody nie są blokowane. Istotą problemu jest to, że debugowanie jest w takim wypadku nieskuteczne. Po opublikowaniu kontenera działa jednak wszystko jak należy, ponieważ wartość zmiennej jest zgodna z oczekiwaną. Pytanie do bardziej doświadczonych kolegów czy coś można z tym zrobić czy pozostaje zaakceptować fakt takiego działania debuggera?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Maciej Janyska
luty

Wschodząca Gwiazda

Przejdź na kartę Administracja, z poziomu KONTENER kliknij "Środowiska" i tam przy określonym środowisku (np. Stage) kliknij z prawej strony "Działania">"Edytuj ustawienia" i sprawdź, czy masz podany adres strony.

Następnie wybierz "Działania" > "Udostępnij link", skopiuj i wklej link w nowym oknie.

Pojawi Ci się taka informacja odnośnie trybu podglądu i klikasz w link, który poprowadzi Cie na stronę zdefiniowaną wcześniej z uruchomionym trybem podglądu i debugowania.

Tam powinno Ci wszystko działać tak, jak należy.

debug.png

Tomasz Ciepłucha

GTM - zmienna {{environment name}} w trybie Preview Mode (debug)

Student ✭

Dziękuję! Nie miałem pojęcia, że uruchomienie debugera w ten sposób różni się od standardowo uruchamianego Preview Mode...