Obecnie 275 forumowiczów jest online
Obecnie 275 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GTM jako narzędzie do zbierania danych z Ecommerce?

Nowicjusz ✭

Witam serdecznie,

Przerobiłem niedawno kurs z Google Analytics Academy o GTM.

Przyznam szczerze, że teraz mam wiecej pytan niż odpowiedzi.

Do tej pory używałem GTM do organizacji tagów i śledzenia kliknięć na stronie.

Na tym kursie natomiast była np. taka informacja: 
" GTM może zbierać dynamiczne dane jak przychód i dzieki temu można lepiej analizować je w analytics"

Ale przecież taką opcję już oferuje Google Analytics samo w sobie.

Czy może czegoś nie rozumiem?

Chciałbym lepiej poznać możliwości tego narzędzia, bo mam przeczucie, że może nie wykorzystuję go w pełni, a np. mogło by mi to gdzieś pomóc. Super byłoby mieć listę przypadków w których GTM ułatwia pracę - czegoś takiego moim zdaniem brakuje, a dostępne informacje są dosyć nieprecyzyjne.

Z góry dzięki.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Wschodząca Gwiazda

GTM ułatwia pracę w taki sposób, że nie trzeba (w większości przypadków) prosić działu IT o wrzucenie na stronę jakiegoś kodu, tylko samemu, przez GTM własnie, można to zrobić.

Nowicjusz ✭

Cześć Macieju,

Dziękuję za opdowiedź. 

Myślę, że ta funkcjonalność jest dla mnie zrozumiała - stosuje GTM aby ułatwić zarządzanie tagami na kilku stronach juz od jakiegoś czasu. Oczywiście jest to bardz pomocne. Śledzenie kliknięć oraz formularzy to kolejne opcje, ktore ułatwiają pracę.

To czego nie rozumiem, to wykorzystanie GTM do śledzenia danych ecommerce - co jest omawiane w video kursie o GTM dostępnym w Google Analytics Academy.

Po co się kłopotać? Przecież jest mierzenie ecommerce w Google Analytics....

Tego nie rozumiem - może jest jakaś przewaga manualnego zbierania danych ze strony dzięki GTM?

Gdzieś też widziałem, że niektórzy używają GTM do przesyłania różnych innych informacji ze strony przez GTM do GA - i tutaj też nie wiem do czego to może służyć?

Jeszcze raz dzięki!

Magister ✭

Zasadniczo nie ma specjalnie znaczenia, czy moduł e-commerce jest wdrażany na stronie jako kod modułu e-commerce GA, czy jako dataLayer na potrzeby GTM, a w GTM konfigurowany tag GA zbierający dane e-commerce.

Znaczenie ma fakt, że dane z dataLayer możesz później wykorzystać do wstawiania dowolnych innych kodów, które tych danych wymagają i nie musisz tego zlecać IT.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie sklep współpracuje z kilkoma afiliantami, prowadzi kampanie na FB itd. Każde z tych działań wymagają wpięcia kodów, np. na podziękowaniu za zakupy - często w tych kodach pobiera się np identyfikator transakcji.

Mając ID transakcji w dataLayer dla GTM po prostu wstawiasz tag reklamodawcy, a w miejsce gdzie trzeba podstawić jakieś wartości (np ID zamówienia) wstawiasz zmienną GTM, która pobiera odpowiednie informacje z dataLayer.

W ten sposób raz wdrażasz kod dataLayer na stronę, a następnie wykorzystujesz go w kilku różnych kodach w GTM. Dzięki temu oszczędzasz czas, a jak wiadomo, czas to pieniądz Emotikon: Szczęśliwy

W przypadku małych stron lub sklepów, różnice w pracochłonności faktycznie nie będą duże, więc może się wydawać, że to niespecjalnie ma sens. Ten sens widać już za to bardzo ładnie w przypadku stron, gdzie w GTM jest 100-500 tagów, a znaczna część korzysta z kodu dataLayer, który na stronę został wstawiony tylko raz.

Nowicjusz ✭

Cześć Pawle,

Dziękuję za rozbudowaną odpowiedź! 

Teraz już (mniej-więcej) wiem o co chodzi.

Póki co raczej nie będę miał okazji wykorzystasć tych funkcjonalności bo moje strony do dużych nie należą....

Ale na pewno zagłębie się jeszcze w funkcjonalności DataLayer - może się to kiedyś przydać.

Pozdrawiam!