Obecnie 209 forumowiczów jest online
Obecnie 209 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GTM i ustawienie zmiennej przed wysłaniem "PageView" GA

Student ✭ ✭

Heloł,

Walcz już 3 dzień z małym problemem...

Chciałbym przesyłać wartość zmiennej odpowiadającą za przesłanie do GA parametru "contentGroup1" (grupowanie treści)

Ustawiłem zmienną warstwy danych (z domyślną wartością, dla testów),

zmienna.png

Ustawiłem tag niestandardowy html przyjmujący wartość dla contentGroup1

datalayer tag.png

Dodałem parametr dla Grupowania treści w w tagu GA

Screenshot_1.png

Oraz dodałem regułę kiedy ustawić zmienną

trigger.png

Efekt jest taki że wartość przesyłana jest zawsze domyślna.

Wiem, że można to załatwić w inny sposób, ale ciekawi mnie to czy jest możliwe i jeśli tak to gdzie robię błąd, żeby warstwa danych była przesłana (ustawiona) przed odpaleniem tagu analyticsa.

Bawiłem się również sekwencjami uruchamiania tagów bez efektów.

Kod na stronie zawiera jedynie tag GTM w <head> i druga część zaraz po <body>

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Daniel K
lutego 2017

Dot.: GTM i ustawienie zmiennej przed wysłaniem &quot;PageView&amp

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli tag Google Analytics będziesz uruchamiał regułą gtm.load (czyli wczytanie okna) to zmienna będzie już dostępna, ale nie nie jest dobre rozwiązanie, bo czasem gtm.load w ogóle się nie odpala więc ryzykujesz, że tag Analytics nie zostanie w ogóle uruchomiony.

Najlepszym rozwiązaniem będzie uruchamianie niestandardowego tagu HTML na każdej stronie i w tym jednym tagu w zależności od ścieżki ustawianie zmiennej contentGroup1 wraz z niestandardowym zdarzeniem i to niestandardowe zdarzenie uruchomi tag Analytics.

Czyli robisz niestandardowy tag HTML uruchamiany na wszystkich stronach:

<script>
var path = document.location.pathname;
var contentGroup = 'defaultContentGroup';

//jeśli ścieżka adresu zawiera wartość ',ko' ustawiamy contentGroup na wartość 'Kategoria 1' if(path.indexOf(',ko')!=-1){ contentGroup='Kategoria 1'; } //jeżeli ścieżka adresu zawiera wartość 'otherPath' ustawiamy contentGroup na wartość 'Kategoria 2' else if(path.indexOf('otherPath')!=-1){ contentGroup='Kategoria 2'; }
//powyższy fragment kodu można powtarzać wielokrotnie dla sprawdzenia innych warunków ścieżki i ustawiania parametru contentGroup

//przekazujemy do dataLayer wartość parametru contentGroup wraz ze zdarzeniem niestandardowym 'customEvent' dataLayer.push({'event':'cutstomEvent', 'contentGroup': contentGroup}); </script>

Oczywiście musisz mieć skonfigurowaną zmienną warstwy danych 'contentGroup' i jedyne co potrzeba, to uruchamianie tagu Google Analytics niestandardowym zdarzeniem 'customEvent'.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

GTM i ustawienie zmiennej przed wysłaniem &quot;PageView&quot; GA

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Probowales Element DOM dostępny?

Jak cos masz jeszcze priorytety

Student ✭ ✭

Próbowałem... PageView, DOM i Window Load

Ustawiałem też priorytety (im wyższa cyfra tym ważniejszy, tak?)

Kolejnością też żonglowałem...

Nie jestem pewien czy wszystko już wykorzystałem dlatego jeszcze w tym trwam.......

Najlepszy Współtwórca

Tagi o wyższej wartości priorytetu będą uruchamiane wcześniej.

https://support.google.com/tagmanager/answer/2772421?hl=pl

A probowales sekwencji tagow?

Student ✭ ✭

tak..

teraz tag odpowiedzialny za przypisanie wartości mam ustawiony tak

a.png

i efekt jak poprzednio...

zmienna się przypisuje ale dopiero później...

1.png2.png3.png

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Daniel K
lutego 2017

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli tag Google Analytics będziesz uruchamiał regułą gtm.load (czyli wczytanie okna) to zmienna będzie już dostępna, ale nie nie jest dobre rozwiązanie, bo czasem gtm.load w ogóle się nie odpala więc ryzykujesz, że tag Analytics nie zostanie w ogóle uruchomiony.

Najlepszym rozwiązaniem będzie uruchamianie niestandardowego tagu HTML na każdej stronie i w tym jednym tagu w zależności od ścieżki ustawianie zmiennej contentGroup1 wraz z niestandardowym zdarzeniem i to niestandardowe zdarzenie uruchomi tag Analytics.

Czyli robisz niestandardowy tag HTML uruchamiany na wszystkich stronach:

<script>
var path = document.location.pathname;
var contentGroup = 'defaultContentGroup';

//jeśli ścieżka adresu zawiera wartość ',ko' ustawiamy contentGroup na wartość 'Kategoria 1' if(path.indexOf(',ko')!=-1){ contentGroup='Kategoria 1'; } //jeżeli ścieżka adresu zawiera wartość 'otherPath' ustawiamy contentGroup na wartość 'Kategoria 2' else if(path.indexOf('otherPath')!=-1){ contentGroup='Kategoria 2'; }
//powyższy fragment kodu można powtarzać wielokrotnie dla sprawdzenia innych warunków ścieżki i ustawiania parametru contentGroup

//przekazujemy do dataLayer wartość parametru contentGroup wraz ze zdarzeniem niestandardowym 'customEvent' dataLayer.push({'event':'cutstomEvent', 'contentGroup': contentGroup}); </script>

Oczywiście musisz mieć skonfigurowaną zmienną warstwy danych 'contentGroup' i jedyne co potrzeba, to uruchamianie tagu Google Analytics niestandardowym zdarzeniem 'customEvent'.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭

Wielkie dzięki!

Twój sposób działa no i trochę mnie zaskoczyła pomysłowość Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda

Tak naprawdę przy grupowaniu na podstawie ścieżki w adresie URL strony można zrobić to bezpośrednio w Analytics z wykorzystaniem opcji "GRUPUJ STOSUJĄC DEFINICJE REGUŁY". 

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭

Tak, wiem że można to tak załatwić. Wiele przemawia za tym, żeby właśnie tak to zrobić - trochę większy porządek w GTM

Problem polega na tym, że zastanawiałem się czy podobnych problemów nie będę miał przy przesyłaniu innych danych (np. zmiennych niestandardowych).

Można to oczywiście załatwić kodem na stronie, ale nie zawsze ma się dostęp.

Twoje rozwiązanie ze "zdarzeniem" jest jak na razie satysfakcjonujące Emotikon: Mrugający