Obecnie 212 forumowiczów jest online
Obecnie 212 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

GTM - Debug Mode niemal zabija przeglądarkę

Student ✭ ✭ ✭

Witajcie Forumowicze,

Mam w GTMie: 120 tagów (50 niestandardowy html) i ponad 200 zmiennych (połowa z dL i niemal drugie tyle to własny JS). Przy próbie debugowania przez GTM stronę niemal zabija. Każde przeładowanie trwa wieczność, nawet po kliknięciu jest kilkunastosekundowy lag. W skrócie - ciężko na tym pracować.

Czy ktoś z Was ma/miał taki problem i ma jakieś sugestie jak sobie z tym poradzić?
Jak debugować, co może być przyczyną (strzelam, że zmienne)?

Na produkcji nie widać wpływu na front.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Wschodząca Gwiazda

Do debugowania możesz używać dodatkowo:

- wtyczki tag assistant i rejestrowania,

- wtyczki google analytics debugger (która bardzo fajnie wyświetla w konsoli wszystko, co przesyła się do GA).

Dodatkowo przy debugowaniu tagów HTML można wyświetlać wartości zmiennych na konsoli javascript (w celu weryfikacji ich poprawności) - podobnie z niestandardowymi zmiennymi js.

Należałoby również przeanalizować całą konfigurację GTM w zakresie poprawności skonfigurowania reguł (czasem nasłuchują one kliknięć/formularzy/itp. na wszystkich stronach, a można by je ograniczyć tylko do konkretnych stron).

Również warto się przyjrzeć konfiguracji zmiennych, czy aby na pewno wszystkie są potrzebne i wykorzystywane. Czasem (jeśli na kontenerze pracowało wiele różnych osób i nie robiło dokumentacji) pozostają jakieś "śmieci", które z powodzeniem można usunąć, tak samo część reguł i tagów.

Niektóre zmienne są wykorzystywane tylko do konkretnego zdarzenia, a mogły by być bardziej uniwersalne i wykorzystywane wielokrotnie.

Czasem też się zdarzają kontenery w których śledzonych jest 10 stron na raz - w takiej sytuacji warto rozważyć uporządkowanie wszystkiego i rozdzielenie na poszczególne kontenery.

Krótko mówiąc wykorzystuj konsolę javascript i jeśli to możliwe maksymalnie uprość i zminimalizuj ilość tagów/reguł i zmiennych.

To powinno pomóc.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: GTM - Debug Mode niemal zabija przeglądarkę

Student ✭ ✭ ✭

Tag Assistant i Analytics Debugger - owszem używam, ale nie debuguje tylko tagów do GA. Druga sprawa, że przydałaby się możliwość debugowania bez publikacji, tak aby testerzy mogli sprawdzić czy JS nie wywalają funkcjonalności strony.

Dzięki wielkie za podpowiedzi!

Niemniej, miałem nadzieję, że obejdzie się bez refaktoryzacji GTM'a za pomocą jakiegoś magicznego przełącznika Emotikon: Mrugający

Wschodząca Gwiazda

Może ktoś jeszcze coś podpowie.

Ja nie miałem nigdy problemów z ociężałym działaniem strony przy debugowaniu GTM, aczkolwiek nie pamiętam, bym miał na nich po 200 zmiennych. Więc być może faktycznie przyczyna leży tu. Ale tak jak napisałem wcześniej - podejrzewam, że ich liczbę można mocno zredukować.

Tomasz Ciepłucha