Obecnie 275 forumowiczów jest online
Obecnie 275 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Duża różnica między sesjami z organica w GA a kliknięciami w SC

Nowicjusz ✭

Siema!

Wiem, że już kilka takich tematów powstało, ale nie znalazłem interesującego mnie rozwiązania i stwierdziłem, że poproszę o pomoc.

Mam taką sytuację: przeszedłem do nowej firmy i już na starcie zorientowałem się, że dla jednej ze stron liczba sesji z organica pokazywana w GA jest dwukrotnie większa niż liczba kliknięć w Search Console. Ponadto - w GA ruch jest filtrowany, to znaczy ruch z fraz brandowych wpada do directa, tak więc różnice (zważywszy że pewnie jakieś 50% ruchu to frazy brandowe) powinny być jeszcze większe.

Tak, wiem, że sesja i kliknięcie to nie to samoEmotikon: Szczęśliwy wiem też, że GA i SC w różny sposób interpretują dane. Poczytałem odpowiednie punkty w pomocy dla Webmasterów.  Natomiast z mojego doświadczenia wynika, że te różnice nigdy nie były tak duże (ruch pokazywany w GA jest o 9 tysięcy większy niż kliknięcia w Search Console). Zastanawiam się, czy szukam dziury w całym i niepokoję się bez sensu, czy jednak może być jakiś powód aż takich rozbieżności. Mam takie podejrzenie, że coś może nie grać w implementacji Google Analytics. Sprawdziłem serwis (podaję adres: drukomat.pl) rozszerzeniem Tag Assistant i okazuje się, że na stronie znajdują się dwa tagi GA i jeden tag GTM. Czy to może zawyżać wyniki?

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek sugestie w tym temacieEmotikon: Szczęśliwy
Odpowiedź eksperta 2verified_user

Najlepszy Współtwórca

Uporządkuj kwestie kodów Google Analytics - to jest zapewne powód Twojego problemu.

Sprawdź również, czy po raz kolejny nie został wdrożony, któryś kod przez GTM.

Zorientuj się czy kody z końcówkami -1 i -5 nie zostały wdrożone w jakimś konkretnym celu, bądź czy to po prostu błąd.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda

Na stronie jest wdrożony GTM, ale Tag Assistant raportuje, że kody Analytics nie są "odpalane" przez GTM, jednak w kodzie strony nie można się doszukać bezpośrednio kodu Analytics.

W przypadku prawidłowego wdrożenia tagu GA przez GTM wtyczka Google Analytics Debugger pokazuje coś takiego:

Running command: ga("create", "UA-XXXXXX-Y", {name: "gtm1234567"})

Czyli każdy tracker ma nadawaną losową nazwę zaczynającą się od liter gtm..

U Ciebie natomiast jest coś takiego:

Running command: ga("create", "UA-30591323-1", "auto")

oraz 

Running command: ga("create", "UA-30591323-5", {name: "test"})

Tak, czy owak, to że masz dwa kody Analytics w tym przypadku nie jest problemem, bo są dwa różne trackery do których są poprawnie przesyłane odsłony:

Running command: ga("send", "pageview")

oraz

Running command: ga("test.send", "pageview")

Jeżeli kod Analytics jest faktycznie wdrożony przez GTM to wygląda mi to na wstawienie kodu Analytics jako zwykłego tagu HTML.

Jeżeli tak faktycznie jest to powinieneś to przerobić i wykorzystać tagi Analytics - po to są.

Ponadto powinieneś sprawdzić dla kanału Organic Search jakie jest źródło, ponieważ organic, to nie tylko Google, aczkolwiek zazwyczaj w największym stopniu to Google Emotikon: Szczęśliwy

Sprawdź też wymiar dodatkowy "nazwa hosta", by upewnić się, że nie ma tam przypadkiem czegoś innego niż poprawna nazwa Twojej domeny.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

Dzięki, Chłopaki, sprawdzę to, o czym mówicie! Ale rozumiem, że nie ubzdurałem sobie problemu i on faktycznie istnieje?

powinieneś sprawdzić dla kanału Organic Search jakie jest źródło, ponieważ organic, to nie tylko Google, aczkolwiek zazwyczaj w największym stopniu to Google

Tak, ruch z Binga, Yahoo itepe jest szczątkowy (łącznie może kilkaset sesji) Emotikon: Szczęśliwy

wymiar dodatkowy "nazwa hosta", by upewnić się, że nie ma tam przypadkiem czegoś innego niż poprawna nazwa Twojej domeny.

Głupie pytanie wynikające z faktu, że nie zajmowałem się nigdy wdrażaniem GA - powinienem to sprawdzić w GTM-ie, prawda?

Wschodząca Gwiazda

W Google Analytics w większości raportów nad tabelą oprócz wymiaru podstawowego możesz wybrać wymiar dodatkowy.

Tomasz Ciepłucha