Obecnie 239 forumowiczów jest online
Obecnie 239 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Duplikacja transakcji w raporcie e-commerce

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Witam, mam taki problem. Analytics duplikuje mi liczbę transakcji w raportach. Jak się okazuje tylko liczbę transakcji ponieważ informacje o produktach i kwotach przekazywane są poprawnie.

Po krótkiej analizie doszedłem do raportu: Kod podmiotu stowarzyszonego, który pokazuje winowajcę duplikacji:

e-commerce-screen.png

Jak pozbyć się tego (not set)? Ma ktoś jakieś pomysły skąd się to może brać? Jak widzicie przez ten błąd źle liczona jest średnia wartość zamówienia (jest o połowę niższa). Pierwsza pozycja jest jak najbardziej w porządku. Wdrożenie jest na platformie ebexo podobne do innych sklepów gdzie nie ma takich problemów...

Z góry dzięki za pomoc

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Duplikacja transakcji w raporcie e-commerce

Wschodząca Gwiazda
W celu zdiagnozowania problemu proponuję zainstalować w przeglądarce Chrome wtyczkę Google Analytics Debugger https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics-debugger/jnkmfdileelhofjcijamephohjechhna

Po zainstalowaniu wtyczki, włącz ją, otwórz w przeglądarce konsolę JavaScript (ctrl+shift+j) i zrób jakąś testową transakcję sprawdzając, co jest przesyłane do GA na stronie podziękowania. Jestem przekonany, że coś wysyła Ci się podwójnie.

Zwróć uwagę na komendy, które pojawiają się w konsoli i zawierają coś takiego:
Running command: ga("ec:setAction", "purchase", .....
Taka komenda powinna pojawić się wyłącznie raz i powinna zawierać jako parametry nazwę sklepu, id transakcji, wartość transakcji informacje i podatku i koszcie dostawy.

Jeśli pojawia się dwa razy to znaczy, że transakcja wysyłana jest podwójnie, być może w jednym przypadku są niepełne dane i stąd pojawia się (not set) jako nazwa sklepu.

Wdrożenie jest bezpośrednio na stronie, czy przez GTM?
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda
W celu zdiagnozowania problemu proponuję zainstalować w przeglądarce Chrome wtyczkę Google Analytics Debugger https://chrome.google.com/webstore/detail/google-analytics-debugger/jnkmfdileelhofjcijamephohjechhna

Po zainstalowaniu wtyczki, włącz ją, otwórz w przeglądarce konsolę JavaScript (ctrl+shift+j) i zrób jakąś testową transakcję sprawdzając, co jest przesyłane do GA na stronie podziękowania. Jestem przekonany, że coś wysyła Ci się podwójnie.

Zwróć uwagę na komendy, które pojawiają się w konsoli i zawierają coś takiego:
Running command: ga("ec:setAction", "purchase", .....
Taka komenda powinna pojawić się wyłącznie raz i powinna zawierać jako parametry nazwę sklepu, id transakcji, wartość transakcji informacje i podatku i koszcie dostawy.

Jeśli pojawia się dwa razy to znaczy, że transakcja wysyłana jest podwójnie, być może w jednym przypadku są niepełne dane i stąd pojawia się (not set) jako nazwa sklepu.

Wdrożenie jest bezpośrednio na stronie, czy przez GTM?
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Bardzo fajny artykul o duplikatach transakcji i rozwiazanie problemu znajdziesz w linku ponizej:
http://www.lunametrics.com/blog/2014/07/07/duplicate-transactions/

Nowicjusz ✭

Witam, mam problem ze zlokalizowaniem problemu - podsyłam zrzut konsoli. Wydaje się ok tylko czemu są dwie sekcje?

2016-02-17_1647.png

Nowicjusz ✭

aha, wdrożenie jest bezpośrednio na stronie

Wschodząca Gwiazda
Z aportu, jaki wstawiłeś na początku zasugerowałem się, że korzystasz z rozszerzonego e-commerce, ale dane które wstawiłeś teraz pokazują, że korzystasz ze standardowego e-commerce, tylko masz w Analytics włączone rozszerzone e-commerce.

To co widać na stronie podziękowania po transakcji jest w porządku więc z implementacją jest wszystko okej na pierwszy rzut oka.

Czy każda transakcja jest dublowana?
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

Cześć, tak, w kodzie nie jest włączony enhanced ale w panelu tak (własnie go wyłączyłem - zobaczymy jak się zachowa). Patrząc na ilość transakcji danego dnia to tak - wszystkie są duplikowane.
Dzięki za pomoc Tomek, myślisz, ze wyłączenie enhanced w panelu GA zniweluje problem?

Wschodząca Gwiazda
Nie sądzę, by to było przyczyną.
Stwórz sobie niestandardowy raport i wybierz jako wymiary: identyfikator transakcji, datę, godzinę, minutę, a jako dane Transakcje i sprawdź wybierając jeden konkretny dzień z zakresu dat, co będzie w tym raporcie.
Czy faktycznie widać tam zdublowane identyfikatory transakcji? Czy przy tym samym identyfikatorze są po dwie transakcje?
Używasz na stronie też GTM? Może w GTM ktoś coś próbował wdrożyć i przesyłają się jakieś nieprawidłowe dane?
Tomasz Ciepłucha