Obecnie 279 forumowiczów jest online
Porozmawiaj na temat implementacji kodu śledzenia w wielu domenach, ustaw śledzenie zdarzeń. Dowiedz się, czym jest Universal Analytics i jak korzystać z Menedżera tagów Google.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Cross Domain Tracking GTM

Student ✭ ✭ ✭

Drodzy forumowicze, mam taką zagwozdkę:

Cel:
Cross Domain Tracking

Domeny:
a.pl - kod UA w źródle
subdomena.b.pl - UA przez GTM (inny tracker niż na b.pl)

Czy w związku z tym, że subdomena.b.pl ma inny tracker niż b.pl w polu cookieDomain może zostać wartość "auto", czy powinienem ją zastąpić wartością "subdomena.b.pl"?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin Bernad
marca 2016

Dot.: Cross Domain Tracking GTM

Wschodząca Gwiazda
Żeby działało śledzenie w wielu domenach to musisz mieć na wszystkich śledzonych stronach zainstalowany kod z tym samym identyfikatorem usługi.
Czyli na subdomena.b.pl oraz na a.pl musi być ten sam kod śledzący (z tym samym identyfikatorem UA).

Nie wyklucza to oczywiście możliwości stosowania wielu kodów śledzących, ale wtedy trzeba wiedzieć jak to robić (odsyłam do dokumentacji, w razie co: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/creating-trackers#working_w... )

Czyli teoretycznie możesz na subdomena.b.pl pozostawić obecny kod i dodatkowo wstawić (zgodnie z w/w dokumentacją) kod dla usługi a.pl
Ale równie dobrze (jeśli nie jest dla Ciebie kluczowe zachowanie ciągłości w zbieraniu danych dla dotychczasowej usługi subdomena.b.pl) możesz po prostu zastąpić dotychczasowy kod, kodem usługi a.pl

We wszystkich przypadkach wartość cookieDomain ustaw na auto, tak jak napisał Adam.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Ustaw "auto" . Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Pisząc o innym trackerze co masz konkretnie na myśli?
Bo "tracker" to obiekt śledzący, ale czy o to Tobie chodzi, czy raczej miałeś na myśli tracking ID, czyli identyfikator usługi GA?

Jeśli dobrze rozumiem, chcesz skonfigurować śledzenie między domenami a.pl i subdomena.b.pl (i tam masz kod dla tej samej usługi), a oprócz tego masz jeszcze domenę b.pl, gdzie masz kod dla innej usługi, czy tak?
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Pisząc o trackerze miałem na myśli ID usługi.

Są 3 osobne IDki:
a.pl
b.pl
subdomena.b.pl

Mnie interesuje śledzenie pomiędzy a.pl i subdomena.b.pl.
Dane mają być powiązane ze skutecznością strony a.pl, więc mogę do subdomena.b.pl podspiąć GA z id a.pl (tylko pytanie czy lepiej mieć ten sam ID, czy to może być na różnych oraz jaką wartość w takim wypadku powinno mieć cookieDomain na subdomena.b.pl?)

Najlepszy Współtwórca

Zrzut ekranu 2016-03-13 o 21.08.14.png

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Marcin Bernad
marca 2016

Wschodząca Gwiazda
Żeby działało śledzenie w wielu domenach to musisz mieć na wszystkich śledzonych stronach zainstalowany kod z tym samym identyfikatorem usługi.
Czyli na subdomena.b.pl oraz na a.pl musi być ten sam kod śledzący (z tym samym identyfikatorem UA).

Nie wyklucza to oczywiście możliwości stosowania wielu kodów śledzących, ale wtedy trzeba wiedzieć jak to robić (odsyłam do dokumentacji, w razie co: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/creating-trackers#working_w... )

Czyli teoretycznie możesz na subdomena.b.pl pozostawić obecny kod i dodatkowo wstawić (zgodnie z w/w dokumentacją) kod dla usługi a.pl
Ale równie dobrze (jeśli nie jest dla Ciebie kluczowe zachowanie ciągłości w zbieraniu danych dla dotychczasowej usługi subdomena.b.pl) możesz po prostu zastąpić dotychczasowy kod, kodem usługi a.pl

We wszystkich przypadkach wartość cookieDomain ustaw na auto, tak jak napisał Adam.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Powołując się na https://www.optimizesmart.com/cross-domain-tracking-in-universal-analytics-demystified/
Mamy tutaj fragment http://scr.hu/0qyw5/cjv6y który sugeruje, że śledzenie może być również dla różnych id'ków.

Jeśli jednak w powyższym jest błąd, to zrobię tak jak piszesz i dorzucę do subdomena.b.pl kod z id z a.pl.

Wschodząca Gwiazda

Idea śledzenia w wielu domenach przy różnych identyfikatorach mija się raczej z celem, bo co by to w ogóle dało?
Tak jak napisałem wcześniej można użyć oddzielne kody na każdej śledzonej domenie i dodatkowo jeden wspólny na wszystkich domenach dla celów śledzenia w wielu domenach.
Ale w tym celu trzeba wykorzystać różne trackery, czyli różne obiekty śledzące.

Odsyłam do oficjalnej pomocy GA, gdzie jest napisane, że:
"Aby móc korzystać ze śledzenia w wielu domenach, skonfiguruj jedną usługę na koncie Analytics Użyj tego samego fragmentu kodu i identyfikatora śledzenia z tej usługi dla wszystkich domen."
https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
I wszystko jasne. Dzięki za zaangażowanie.

Wschodząca Gwiazda

Marcin - pamiętaj też, że samo "dorzucenie" drugiego kodu może nie działać poprawnie.

Jeśli chcesz używać dwóch kodów to zrób to tak, jak jest opisane w dokumentacji: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/creating-trackers#working_w...

Przy założeniu, że a.pl ma identyfikator usługi YYYYYYY-1, a subdomena.b.pl ma XXXXXXX-1 to kod śledzący mógłby wyglądać tak:

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
ga('create', 'UA-XXXXXXX-1', 'auto',{'name':'mainTracker'});
ga('create','UA-YYYYYYY-1','auto',{'name':'crossTracker','allowLinker': true});
ga('crossTracker.require', 'linker');
ga('crossTracker.linker:autoLink', ['a.pl'] );
ga('mainTracker.send', 'pageview');
ga('crossTracker.send', 'pageview');
</script>

Napisałem "mógłby" bo możliwości jest kilka. W powyższym przykładzie dla obu trackerów została nadana nazwa: mainTracker dla oryginalnej usługi oraz crossTracker dla usługi na potrzeby śledzenia w wielu domenach.

Jeśli na stronie subdomena.b.pl nie śledzisz zdarzeń, ecommerce, wirtualnych odsłon i tego typu rzeczy wówczas powyższy kod zadziała, ale gdy śledzisz coś z tego co wymieniłem to będziesz musiał modyfikować cały kod śledzący by wszędzie wysyłać wszystko podwójnie do odpowiednich trackerów.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Tak, to jest mi znane, więc powinienem sobie poradzić.

Dzięki wielkie za podpowiedzi.