Obecnie 171 forumowiczów jest online
Obecnie 171 forumowiczów jest online
Poznaj program Google Ad Grants dla organizacji non-profit.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak należy księgować faktury za Google Grants?

Nowicjusz ✭

Stowarzyszenie jest beneficjentem programu Google Ad Grants. W jaki sposób powinno wyglądać księgowanie faktur za tę usługę?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Jak należy księgować faktury za Google Grants?

Najlepszy Współtwórca
Był już podobny temat, ale ponownie sprawdziłem dla pewności na koncie fundacji. Faktur tam nie ma... to kwota na reklamę, którą przekazuje Wam Google.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Są faktury z sumą końcową do zapłaty równą 0 zł, ale wartość darowizny tam wykazanej może wynieść nawet 10 000 USD miesięcznie. To chyba trzeba jakość wykazać w bilansie - zaksięgować...

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

No to teraz pytanie czy są jakieś nowe konta i to na które patrze nie ma jeszcze tych danych?

To co widzę to brak faktur za dane okresy. Dodatkowo w danych rozliczeniowych.

Screen Shot 06-22-15 at 09.00 AM.PNG

Byłoby trochę dziwne, gdybyś otrzymywał faktury od Google na dane Google.

Pytasz o sprawę faktury, ponieważ prowadzicie takie konto z Google Grants, czy przeczytałeś jakiś artykuł o Google Grants?

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Prowadzę takie konto w imieniu swojej organizacji i muszę być pewien że nie zapłacimy za te usługi podatku

Clipboard02.jpg

Na fakturze ewidentnie wykazana jest wartość darowizny. Wiem, że z Google jestem rozliczony ale czy na pewno jestem również rozliczony z fiskusem??

Najlepszy Współtwórca

Nie jestem księgowym, ale...   nadal dziwi mnie ta faktura od google przy google grants.

Zadzwoniłbym na infolinię adwords i podpytał o te elementy. Tzn. na fakturach google wykazuje faktyczną ilość kliknięć i kosztów poniesionych w danym miesiącu, ale jak widzisz od razu je odejmuje. W sumie faktura zerowa, ale czy Wy na pewno macie Grantsa?

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Fundacja kolegi rozlicza to tak, że wartość wykorzystanych reklam wrzuca i w przychody i w koszty.

Nowicjusz ✭
Dominiku - na pewno mamy Grantsa.
Maćku - a co z VAT-em? Są VAT-owcami? Jeżeli tak to vat należny i naliczony tak zaksięgowany jak mówisz, wyzeruje się. Ale jeżeli vatowcami nie są i ta darowizna zostanie uznana za import usług o wartości 10 000 USD miesięcznie to dla małej organizacji, nie będącej płatnikiem VAT to bankructwo ... Jest tu jakiś księgowy?

Wschodząca Gwiazda
Tak, są vatowcami. Nie pomogę Ci wiec, to trzeba by zapytać ksiegowego.

Nowicjusz ✭

Czy doszedł ktoś do konsensusu jak jest z VATem za usługi importowane za fakturę zerową? Jak księgujecie te faktury w swoich NGO?

Magister ✭
Obsługiwałem dwie takie fundacje i nigdy żadnych faktur im z tego tytułu nie przesyłałem. Raczej nie ma szans żeby ktoś się do tego przyczepił.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Interesuję się tym tematem od dawna i o ile sprawa VAT-u wydaje się niejednoznaczna w przypadku nie Vat-owców, to jeżeli chodzi o podatek dochodowy pewne jest, że jeżeli dochody organizacji nie podlegają ustawowemu zwolnieniu (art. 17.1.4 ustawy CIT) to będą musiały zapłacić od tego grantu podatek dochodowy.
Wolne od podatku są dochody tylko tych podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Radzę być ostrożnym.