Obecnie 189 forumowiczów jest online
Obecnie 189 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

odesłania z własnej domeny

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć,

pokazuje mi w źródłach ruchu odesłania z własnej domeny. Trochę dziwne, czy wiecie co może być przyczyną, czy to złe działanie kodu GA?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Dariusz J
września 2015

Dot.: odesłania z własnej domeny

Wschodząca Gwiazda
Nie powinno tych odesłań pokazywać. Ale możesz się ich pozbyć wchodząc na koncie Analytics w Administracje. Na poziomie usługi kliknij Informacje o śledzeniu >> lista wykluczeń stron odsyłających. I tam dodaj adres swojej strony.

A skąd się to wzięło? Nie masz w ramach witryny np, podstron, które nie mają zainstalowanego kodu Analytics?

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Dariusz J
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Nie powinno tych odesłań pokazywać. Ale możesz się ich pozbyć wchodząc na koncie Analytics w Administracje. Na poziomie usługi kliknij Informacje o śledzeniu >> lista wykluczeń stron odsyłających. I tam dodaj adres swojej strony.

A skąd się to wzięło? Nie masz w ramach witryny np, podstron, które nie mają zainstalowanego kodu Analytics?

Najlepszy Współtwórca

Cześć,

Przyczyn może być kilka. Najczęstsze to:

- brak kodu Analytics na niektórych podstronach (lub zbyt późne ładowanie np z powodu błędnej implementacji),

- zbyt długa bezczynność użytkownika (30 min po ostatniej akcji wysyłającej hit do serwera Analytics), która powoduje zakończenie sesji i nawiązanie nowej,

- północ kiedy wszystkie aktywne sesje są kończone i nawiązywane na nowo, jeśli masz złą strefę czasową północ może wypaść Ci w np w czasie kiedy masz największy ruchEmotikon: Smutny

Przed wykluczeniem, o którym pisze Paulina trzeba zdiagnozować przyczynę i ją wyeliminować:

- poprawność kodu sprawdzisz darmowymi narzędziami takimi jak www.gachecker.com,

- czas sesji możesz wydłużyć w ustawieniach usługi (środkowy moduł w admistracji ) > informacje o śledzeniu > ustawienia sesji,

- sprawdź strefę czasową w ustawieniach widoku danych (Administracja > prawa kolumna > ustawienia widoku)

Wschodząca Gwiazda
Najważniejsza kwestia to czy używasz na stronie kodu w wersji klasycznej czy Universal.
Bo jeśli masz kod klasyczny - a śmiem podejrzewać, że tak właśnie jest bo problemy z odesłaniami z własnej domeny częściej występują dla kodu klasycznego - wówczas to, co napisała Paulina niestety Ciebie nie dotyczy.
Wykluczanie stron odsyłających w kodzie klasycznym dokonuje się bezpośrednio w kodzie śledzącym w następujący sposób:
_gaq.push(['_addIgnoredRef', 'domena.pl']);
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gajs/methods/gaJSApiSearchEngines#_gat....

Niemniej jednak, dobrze by było, jakbyś napisał jakiego kodu używasz (klasyczny czy universal) i gdzie jest wstawiony kod (w części head strony, w body), a może używasz GTM'a?

Poza tym czy używasz śledzenia w wielu domenach lub Twoja strona działa pod kilkoma domenami/subdomeniami? Czy jest z www czy bez www i czy w trakcie poruszania się po stronie zmienia się host (możesz to sprawdzić w dowolnym raporcie włączając jako wymiar dodatkowy nazwę hosta).

Zmiana limitu czasu sesji - czyli to o czym pisze Lechu - też jest dostępne w konfiguracji GA, ale tylko dla kodu Universal.

Brak kodu lub jego nieodpalenie na jednej z podstron podczas trwania jednej sesji nie powinno powodować self referrali, ani w kodzie klasycznym, ani w Universalu.
Tu jest o tym mowa:
https://support.google.com/analytics/answer/2731565?hl=pl
pod koniec w części "Dlaczego to źródło kampanii jest traktowane wyjątkowo?"

Natomiast to co mi jeszcze przyszlo do głowy - jeśli masz kod klasyczny- jest to, że masz źle ustawioną domenę za pomocą funkcji _gaq.push(['_setDomainName'... i np. masz podaną domenę z www. z przodu, a podczas poruszania się po stronie są linki do domeny bez www z przodu.

Powodów może być wiele. Najlepiej, jakbyś podał adres strony - a jeśli nie możesz to podaj tyle informacji ile możesz o sposobie implementacji kodu.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Tomasz, przytoczony przez Ciebie art. pomocy nie obejmuje wszystkich scenariuszy, a nowe źródło i medium rozpoczyna nową sesję.

Filtr odesłań własnych (o którym napisała Paulina) od niedawna włączany jest automatycznie na nowych kontach. Niemniej jednak nie zapewnia to 100% poprawności zbierania danych. Należy zawsze dbać o to by implementacja była poprawna.

Wschodząca Gwiazda
Nie napisałem nigdzie, że nowe źródło/medium nie rozpoczyna nowej sesji. Wyjątkiem są jednak wejścia bezpośrednie.
Jeżeli wejście bezpośrednie nastąpiło w czasie trwania jednej sesji to nie powoduje ono utworzenia nowej sesji i nie nadpisuje wcześniejszego źródła ruchu.
Wejście bezpośrednie nie nadpisze źródła ruchu nawet po wygaśnięciu poprzedniej sesji - ale w tym przypadku oczywiście zainicjuje nową sesję.
Sprawdziłem to co napisałem powyżej i jeśli kogoś to interesuje mogę przedstawić testowy scenariusz i dane z raportu.

To co natomiast napisałem wcześniej to to, że brak kodu na jednej ze stron nie powoduje self-referrali. Również na self-referrale nie ma wpływu czas trwania sesji i to, że w trakcie wizyty na stronie skończy się jedna sesja ze względu na brak aktywności. W takim przypadku zostanie wygenerowana nowa sesja, ale źródło ruchu będzie zachowane.

Na pewno jednak self-refferale spowodowane są zmianą domeny w trakcie trwania sesji - czyli jeśli użytkownik wchodzi na adres www.example.com i następnie klika w link, który przenosi go na adres np. example.com/kontakt.html to takie działanie przy braku własnej domeny na liście wykluczeń stron odsyłających powoduje zainicjowanie nowej sesji i wystąpienie self-refferala.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Rozważ w takim razie sytuację kiedy kod nie działa lub go nie ma na pierwszej odwiedzonej podstronie.
Co się stanie przy odwiedzinach z danego źródła i co się stanie gdy zastosujesz wykluczenie Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
W takim przypadku mogą być dwa scenariusze:
- jeśli użytkownik nie był wcześniej na stronie z innego źródła - jego wejście zostanie odnotowane jako bezpośrednie,
- jeśli użytkownik był wcześniej na stronie z innego źródła - jego wejście zostanie odnotowane jako wejście z tego samego źródła, co wcześniej.

W obu przypadkach tracimy informację o prawdziwym pochodzeniu ruchu - co oczywiście jest bardzo niedobre dla naszych danych - w szczególności, gdy jest to nowy użytkownik.

Ale ani w jednym, ani w drugim przypadku nie będzie self-referrali.
Wpisanie własnej domeny na liście wykluczeń stron odsyłających nie będzie miało na nic wpływu.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

Cześć,
mam podobny problem jak Dariusz. Po przejściu z GA na UA i GTM, ruch z witryn odsyłających na self referralach wzrósł 3 krotnie, (czego wtedy nie zauwazyłam) pozostałe referrale zostały w normie. Kilka dni temu zmieniliśmy sposób funkcjonowania serwisu rezygnując z subdomen i zmieniliśmy adres z htttp://extradom.pl na https://www.extradom.pl i poziom self referrali spadł znów o połowę, choć wciąż jest obecny i wyższy niż wtedy kiedy uzywaliśmy kodu GA bez GTM. Już wiem jak mogę sobie z tym poradzić, ale chciałabym wiedziec co było przyczyną pierwotnego skoku self-referrali. Domyślam się, że spadek self-referrali związny był z rezygnacją z subdomen właśnie, ale może jeszcze jakieś inne przyczyny sa możliwe? Ktoś ma jakies pomysły?

Student ✭ ✭ ✭
Karolina,

Na podstawie informacji, które opisujesz: sprawdź proszę:
1) Co jest ustawione w polu cookieDomain w tagu odpowiedzialnym za Pageview Universal Analytics?
2) Czy domena extradom.pl znajduje się na liście wykluczeń stron odsyłających?