AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 210 forumowiczów jest online
Obecnie 210 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

dotpay i śledzenie referral

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Witam,

Mam problem związany z ciasteczkiem Google Analytics.
Użytkownik wchodząc na mój sklep dostaje ciacho google, w którym zawarte są informacje o źródle wizyty.
Przechodząc na dotpay i wracając do sklepu po płatności -> Google nadpisuje ciacho pierwotne i jako referral dodaje ssl.dotpay.pl (z końcówką w zależności od tego jaka była metoda płatności)

Czy ktoś ma metodę aby ciacha z referral dotpay nie były nadpisywane?

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: dotpay i śledzenie referral

Profesjonalista ✭
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Profesjonalista ✭
dodaj sobie domenę dotpay do listy wykluczonych odesłań

https://support.google.com/analytics/answer/2795830?hl=pl&ref_topic=2790009

Nowicjusz ✭
Dzięki Marcin! Temat zamknięty.

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Marcin S nie wiem czy to jest dobre rozwiazanie. Wykluczasz w ten sposob wizyty z danego referrala.

Kiedys stosowalem na powrocie z dotpaya ?utm_nooverride=1

lub to https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl.

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭

wykluczenie odesłań w UA zrobi raczej to samo co kiedyś utm_nooverride a druga metoda chyba odpada bo dostępu do dotpaya nie ma żeby tam modyfikować kod.

Na stronie dotpay'a a szególnie na ssl.dotpay.pl raczej nie będziesz miał linka do swojej strony więc ruchu który można by brać pod uwagę 0 Emotikon: Mrugający

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Czas zaakceptowac Google Universal Analytics. Ja nadal jestem klasyczny.

Nowicjusz ✭
suffix utm_nooverride stosuję tak czy siak (m.in przy przejściu przez paypal - tam działało poprawnie)
Jednak odesłania z dotpaya mam z wielu różnych stron m.in /mbank, /pay.php etc. ale zawsze z prefixem ssl.dotpay.pl
Myślę, że zablokowanie domeny ssl.dotpay.pl jest dobrym rozwiązaniem

Profesjonalista ✭
paypal.com też można oczywiście dodać do wykluczonych referali i będzie to działało tak samo dobrze Emotikon: Szczęśliwy ja osobiście (zwłaszcza że strony pomocy opisujące używanie utm_nooverride jako sposobu na zewnętrzne koszyki zostały usunięte) trzymałbym się jednej metody i było by to wykluczanie referali.

Nowicjusz ✭

Cześć! Wątek ma kilka lat, lecz problem nadal aktualny Emotikon: Szczęśliwy Wykluczenie referala usunie nam domenę "ssl.dotpay.pl" z odsyłaczy, lecz nie załatwi problemu, ponieważ te sesje zostaną doliczone do ruchu bezpośredniego. A chcemy znać prawdziwe źródło tych wizyt, czy źródło sesji zanim user przeszedł do płatności na dotpay.pl. Na ile wiem, z "utm_nooverride" jest analogicznie, no i słyszałam, że w Universal Analytics ten tag już nie działą. Macie może jakieś pomysły jak wyciągać informację o prawdziwym źródle sesji? U mnie ten problem pojawił się przy migracji z HTTP na HTTPS.

Najlepszy Współtwórca

Direct nie nadpisuje poprzedniego zrodla ruchu wiec bedziesz mial zachowana pelna sciezke ruchu

Nowicjusz ✭

Hm, direct nie nadpisuje, ale w tej sytuacji może być tak, że gdy user jest przekierowywany na serwis płatniczy i po opacie wraca do mnie zaczyna się nowa sesja (ze zródlem "domena płatnicza / referral", a ono jest dodane do listy wykluczonych odesłań, więc źródłem dla danej sesji będzie direct, więc nie wiemy skąd przyszedł ten user, zaczynając zakup). Tak twierdzi  optimizesmart: https://www.optimizesmart.com/tracking-true-referrals-in-google-analytics-when-using-paypal-and-othe... jednej strony - można wciągnąć wszytkie domeny płatnicze (a jest ich sporo, bo u Payu panel każdego banku jest widoczny pod własną domeną) i zobaczyć co będzie. Może warto pokombinować z długością sesji w GA?

Wschodząca Gwiazda

We wszystkich raportach w Google Analytics, oprócz raportów ścieżek wielokanałowych, domyślnym modelem atrybucji jest ostatnie kliknięcie niebezpośrednie.

W związku z tym, tak jak napisał Maciej, jeżeli masz dodany dotpay na liście wykluczeń stron odsyłających użytkownik, który wejdzie na stronę z dotpay zostanie zakwalifikowany jako direct, co zostanie po prostu zignorowane i:

1. albo będzie kontynuowana poprzednia sesja (jeżeli wejście z dotpay nastąpi przed upływem 30 minut od ostatniej aktywności),

2. albo zostanie wygenerowana nowa sesja, ale ponieważ będzie to sesja direct to w raporcie zostanie przedstawiona jako sesja z ostatniego znanego źródła.

W związku z tym, jeżeli masz wszystko poprawnie skonfigurowane todotpay nie powinien pojawiać się jako źródło ruchu i ruch z dotpay (przy generowaniu nowych sesji) nie powinien być widoczny jako direct, tylko jako poprzednie znane źródło ruchu.

Tomasz Ciepłucha