Obecnie 250 forumowiczów jest online
Obecnie 250 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wykluczenie IP nie działa

Nowicjusz ✭

Nie mogę wykluczyć własne IP, próbowałem na wiele sposobów i nic. Ustawiam:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Używałem również parametru RÓWNY jak i ZAWIERA

Nic nie pomga. Stale widzę siebiena żywo jak w zakładce odbiorcy. Co robię nie tak ?

Proszę o pomoc.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: plseba
września 2015

Dot.: Wykluczenie IP nie działa

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Coś jednak robisz nie tak skoro w widoku na żywo widzisz swoje odwiedziny.

Usuń te filtry, które dodałeś z poziomu konta i widoku i zacznij od nowa.

Wchodzisz do Administrator, z list wybierasz kolejno Konto, Usługę, Widok a następnie w sekcji Widok klikasz "Filtry", Nowy Filtr

Wybierasz "wyklucz", "ruch z adresów IP", "równe", wpisujesz IP, zapisujesz i musi działać.

Jeżeli dodajesz filtr z poziomu konta musisz pamiętać by wybrac widoki dla których ma być używany filtr bo inaczej nie będzie działał.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Witaj,

Niestety nie widze Twoich screenow. Wiec moze strzelam na slepo. Z gory sorry.

Sprobuj zastosowac ponizsza metode:

1. Najpierw usun wszystkie filtry, ktore do tej pory miales na Widoku danych, z ktorych chcesz sie wykluczyc.
  2. Nastepnie utworz nowy filtr niestandardowy 
  3. Zaznacz warunek Wyklucz
  4. Z pola filtru wybierz Adres IP
  5. W polu Wzorzec filtru podaj swoj adres IP wykorzystujac wyrazenie regularne. Dla IP 176.168.1.1 wpisz 176\.168\.1\.1

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda

Rozumiem, że masz stały adres IP i jesteś w 100% pewny, że właśnie pod tym adresem jesteś widziany w sieci?

Sposób pierwszy powinien działać.Filtr dodajesz z poziomu konta czy widoku?

Napisz też na podstawie czego stwierdzasz, że filtr nie działa.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Tak na 100% to jest mój IP stały. Mam też stale włączony Network Meter pokazujący również IP więc to pewne, zresztą na stronach jak sprawdzam to się zgadza.

Ten filt wprowadziłem w koncie oraz widoku (wszystkie witryny).

Nie działa ponieważ widzę siebie jak patrzę na statystki na żywo i pokazują się te strony co otwieram.

Strona jest nowa więc nikt na nią nie wchodzi, tak że na 100% pokazywane są moje wejścia.

Zrobiłem również wykluczenie na nazwę hosta i również nie pomogło

Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Coś jednak robisz nie tak skoro w widoku na żywo widzisz swoje odwiedziny.

Usuń te filtry, które dodałeś z poziomu konta i widoku i zacznij od nowa.

Wchodzisz do Administrator, z list wybierasz kolejno Konto, Usługę, Widok a następnie w sekcji Widok klikasz "Filtry", Nowy Filtr

Wybierasz "wyklucz", "ruch z adresów IP", "równe", wpisujesz IP, zapisujesz i musi działać.

Jeżeli dodajesz filtr z poziomu konta musisz pamiętać by wybrac widoki dla których ma być używany filtr bo inaczej nie będzie działał.

Tomasz Ciepłucha
Rozwiązanie
września 2015

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Witaj,

Niestety nie widze Twoich screenow. Wiec moze strzelam na slepo. Z gory sorry.

Sprobuj zastosowac ponizsza metode:

1. Najpierw usun wszystkie filtry, ktore do tej pory miales na Widoku danych, z ktorych chcesz sie wykluczyc.
  2. Nastepnie utworz nowy filtr niestandardowy 
  3. Zaznacz warunek Wyklucz
  4. Z pola filtru wybierz Adres IP
  5. W polu Wzorzec filtru podaj swoj adres IP wykorzystujac wyrazenie regularne. Dla IP 176.168.1.1 wpisz 176\.168\.1\.1

Wschodząca Gwiazda

Wydaje mi się, że do pojedynczego adresu IP w zupełności wystarczy filtr predefiniowany.

Korzystanie ze wzorców dopasowań przyda się bardziej przy wykluczaniu grup adresów.

Efekt końcowy będzie taki sam - jednak zastosowanie filtru predefiniowanego w tym konkretnym przypadku jest dużo prostsze.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Stosowanie filtrowania niestandardowego jest rekomendowanym rozwiazaniem nawet w przypadku pojedynczego adresu IP:
https://support.google.com/analytics/answer/1034840?hl=pl

W egzaminie GAIQ jest o podobny przypadek podchwytliwe pytanie, gdzie prawidlowa odpowiedz jest IP zapisane z wykorzystaniem wyrazenia regularnego. Cos zatem musi byc na rzeczy Emotikon: Szczęśliwy

Wiem co sie powszechnie pisze w Internecie (np. na blogach), ale tez wiem z praktyki jak wyglada praca z GA w zyciu codziennym. Dlatego podaje rozwiazania, ktore wynikaja z mojego doswiadczenia i czasami nie sa najprostszymi i najbardziej oczywistymi solucjami, ale dzialaja.

Wschodząca Gwiazda

W podanym artykule jest szerzej omówiona kwestia wykluczania ruchu wewnętrznego. Ponieważ zastosowanie filtrów niestandardowych i wyrażeń regularnych daje dużo większe możliwości stąd też w przykładzie jest użyte akurat ten typ filtru.

Nie znaczy to jednak, że jest on rekomendowany do pojedyńczego adresu.

W artykule pomocy https://support.google.com/analytics/answer/1033162

możemy przeczytać:

Filtry wstępnie zdefiniowane

• Wyklucz/uwzględnij tylko ruch z adresów IP: ten filtr służy do wykluczania/uwzględniania tylko kliknięć z określonych źródeł. Możesz wpisać jeden adres IP lub cały zakres adresów.

Dodanie filtru predefiniowanego jest prostsze, a sam zwrot wyrażenia regularne może niektórych odstraszać Emotikon: Szczęśliwy

Nie wiem czemu Google miało by rekomendować używanie filtrów niestandardowych do wykluczenia pojedyńczego adresu IP, skoro jest filtr predefiniowany.

Bez względu jednak na sposób zdefiniowania filtru oba powinny działać poprawnie. Pytanie co zrobił nie tak plseba, że mu filtr nie zadziałał.

Na screenach było widać zarówno użycie filtrów predefiniowanych jak i niestandardowych, a mimo to coś nie działało więc błąd leży gdzieś indziej.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Po poradach nic nie pomogło. Zacząłem szukać w samej stronie. Wina chyba leżała po stronie dodatku "Advanced Google Analytics" dla joomla.

Gdy go skasowałem i kod google wkleiłem w bezpośrednio w module to zadziałało.

Dziękuję za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Dla Google najwazniejszy sie uzytkownik Emotikon: Mrugający
Jak juz pisalem niestety nie widzialem screenow.

Stosowanie filtrow ma swoje ograniczenia. Dlatego byc moze Google od poczatku pokazuje jak korzystac z filtrow niestandardowych, aby unikac w przyszlosci problemow, gdy ktos bedzie chcial wykluczyc np. 2 rozne adresy IP. Tu uprzedzam, ze wykluczenie dwoch roznych adresow IP na dwoch filtrach w ramach jednego widoku danych nie zadziala.

Czasami zdarza sie, ze nowo stworzone filtry nie dzialaja od razu i trzeba poczekac 1 lub 2 godziny nim zaczna prawidlowo funkcjonowac.

Wschodząca Gwiazda

Sprawdziłem i niestety nie mogę tego potwierdzić. 

Utworzyłem dwa filtry predefiniowane na dwa różne adresy IP dla tego samego widoku.

Jeden dla IP z połączenia z internetem w komputerze drugi w telefonie przez sieć komórkową.

Oba filtry działały jednocześnie i każdy z osobna. Opóźnienie w aktywowaniu filtrów wynosiło do kilkudziesięciu sekund. 

Podkreślę jednak, że używam kodu UA. Nie widzę jednak powodu, dla którego dokładnie takie samo zachowanie nie powinno mieć miejsca przy kodzie klasycznym.

Tomasz Ciepłucha

Profesjonalista ✭

Tak sobie myślę, że Maciek może myślał o filtrach uwzględniających a napisał o wykluczających.
Dwa wykluczające filtry zadziałają natomiast dwa uwzględniające filtry nie. Wynika to z zasad działania filtrów.

Dla wykluczeń jeżeli IP będzie się zgadzało z IP w pierwszym filtrze to od razu zostaje odrzucone, jeżeli nie będzie się zgadzało to zostanie zastosowany kolejny filtr, itd. Obojętne w którym z kolei filtrze znajdzie się IP i tak zostanie odrzucone.

Trochę inaczej jest z filtrami uwzględniającymi i tu można się przejechać. Załóżmy hipotetyczną sytuację: chcemy sobie zrobić widok zawierający tylko dane z naszych firmowych IP (kilku). Do głowy przychodzi prosty pomysł - utworzenie kilku filtrów (tylu ile mamy IP) i w każdym dodanie jednego IP. Niestety tu ŻADNE dane nie trafią do widoku. Dlaczego? 

Dla uwzględnień jeżeli IP będzie się zgadzało z IP w pierwszym filtrze zostanie zastosowany kolejny filtr... (w którym oczywiście IP się już nie zgodzi i całość zostanie odrzucona). Jeżeli IP się nie będzie zgadzało od razu zostanie odrzucone bez sprawdzania kolejnych filtrów.

To tak troszkę OT, ale może komuś się przyda Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca

Senk ju Marcin S Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭

Coś jest na rzeczy z tymi filtrami ip.

U mnie w jednym widoku PRZESTAŁY działać filtry wykluczające IP. Międzyczasie dodałem filtry usuwające www i pokazujące domenę zamiast samego 'url path'. Zaktualizowałem też Tag Managera do nowej wersji.

Kolejność stosowania filtrów zmieniłem i nic nie dało. Usunąłem i dodałem filtry na ip na nowo i też bez zmian. Próbowałem też wykluczeń przez filtr predefiniowany jak i niestandardowy z wyrażeniem regularnym.

Co ciekawe problem ten mam tylko w jednej usłudze. Dla wielu innych posiadam podobne wdrożenia i nie mam tego problemu.

Dziwne to, nie mam już pomysłów. Może za jakiś czas magicznie zacznie działać, tak jak przestało...

Wschodząca Gwiazda
Skąd wiesz, że filtr nie działa? Testujesz to w widoku na żywo? Jeśli tak to po jakim czasie od utworzenia/modyfikacji filtra?
Możesz wkleić printscreen z konfiguracją swojego filtra? Może masz w nim jakiś drobny błąd, którego nie zauważasz.
Tomasz Ciepłucha