Obecnie 153 forumowiczów jest online
Obecnie 153 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Współczynnik odrzuceń - vol.2

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Witam, 

Mam do Was wielką prośbę, mianowicie chodzi mi o współczynnik odrzuceń z GA 

Przec cały czas współczynnik miałem na poziomie 2-3% i Nagle w niedziele podbił do 45% i rośnie ciągle wczoraj już było 68% ... Wydaje mi się ,że ktoś specjalnie mi zawala statystyki lub cos w tym stylu.

Fakt na zdjęciach poniżej można zauważyć wzrost sesji bo się pojawiły ciekawe artykuły akurat -  ale za chwilę te sesje spadają i już są na takim samym poziomie jak wcześniej a współczynnik odrzuceń ciągle rośnie zamiast spadać. Co może być tego przyczyną?

Obraz w treści 2Obraz w treści 1

Dzięki

Pozdrawiam
Odpowiedź eksperta 2verified_user

Wschodząca Gwiazda

Współczynnik odrzuceń na poziomie 2-3% jest nierealny i najczęściej jest on wynikiem błędnej implementacji kodu (np. podwójny kod śledzący na stronie). Pisał już o tym w dniu wczorajszym Maciek.

W związku z tym te dane, które widzisz obecnie, są autentyczne i musisz się z tym pogodzić.

Nikt nie psuje Ci statystyk, tylko taka jest rzeczywistość.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Współczynnik odrzuceń - vol.2

Profesjonalista ✭

Jeśli masz możliwość to zmień swój kod z UA na stronie na:

<script>
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
(i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
})(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
ga('create', 'UA-72776689-1', 'auto');
ga('send', 'pageview');

setTimeout(“ga(‘send’,’event’,’Profitable Engagement’,’time on page more than 10 sec‘)”,10000);
</script>

Wyrażenie "setTimeout(“ga(‘send’,’event’,’Profitable Engagement’,’time on page more than 10 sec‘)”,10000);" spowoduje, że pojawi się Zdarzenie użytkownikowi, który będzie na Twojej stronie dłużej niż 10 sekund. To urzeczywistni Twój współczynnik odrzuceń. 

W tym momencie taki możesz mieć współczynnik, ponieważ osoby wchodzące na Twoją stronę mogą zapoznać się z całą treścią, ale jak nie przejdą na kolejną stronę, to GA widzi ich jako użytkowników, którzy spędzili na stronie 0 sek i mają 100% współczynnik odrzuceń.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Student ✭ ✭ ✭

@Tomasz_C współczynnik odrzuceń na poziomie 3% jest realny Emotikon: Szczęśliwy wszystko zależy od tego jak jest skonstruowana strona. Screen z Analytics jednej ze stron jakimi się opiekujemy:

wspolczynnik_odrzucen.png

Jest to sklep internetowy. Na blogu również można wyciągnąć takie statystyki Emotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam,

Łukasz

Wschodząca Gwiazda

No ja mogę Ci wkleić zrzut ekranu z Google Analytics, gdzie wsp. odrzuceń będzie poniżej 1%, ale to nie czyni go "realnym" w znaczeniu poprawnie zmierzonym. Podaj może adres tego sklepu.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Więc tak. Mój współczynnik wzrósł do 85% to jest nierealne! Miałem współczynnik 3% przez rok czasu gdzie byłó różnie z wejściami niekiedy było bardzo dużo i nagle przez kilka dni z 3% na 85% :/ 

Proszę o pomoc, co to może być? :/

Najlepszy Współtwórca

Sądze, że problem został wyjaśniony Ci w tym temacie https://www.pl.advertisercommunity.com/t5/Filtry-i-wykluczenia/Wspolczynnik-odrzucen-atak/m-p/34796#...

Również sądzę, że teraz Twój współczynnik działa poprawnie.

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭

@Tajemnice Ś tylko ja widzę, że nadal nie masz timera dodanego na stronie:

tajemnice_swiata_ga.jpg

Stąd nadal możesz mieć taki wysoki współczynnik odrzuceń. Jak już dodasz timer na stronę, to wtedy będziesz mógł porównać dwa okresy czasu. I wtedy zobaczysz jak wygląda współczynnik odrzuceń.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Student ✭ ✭ ✭

Tomku, nie chodziło mi o licytację kto ma mniejszy wskaźnik odrzuceń Emotikon: Szczęśliwy

@Tajemnice Ś w Twoim przypadku zacząłbym od sprawdzenia przepływu zachowań użytkowników (na jaką stronę wchodzą i skąd) oraz jaką później interakcję wykazują. Możesz też sprawdzić w Eksploratorze użytkownika, którzy użytkownicy takie zachowanie wykazują (skąd pochodzą (lokalizacja), z jakich urządzeń korzystają etc.) Możliwe, że wchodzą w pojedynczy interesujący ich artykuł i wychodzą. Łącząc te dane możesz do jakiś wniosków dojść Emotikon: Szczęśliwy

BTW możesz podać adres do tej strony?

Pozdrawiam,

Łukasz

Wschodząca Gwiazda

Mi też nie chodziło o licytację, tylko o stwierdzenie faktu, że wartość współczynnika odrzuceń podawanego w Google Analytics może być źle mierzona ze względu na nieprawidłową implementację.

Dlatego poprosiłem Cię o podanie strony (i ponawiam swoją prośbę), bo być może i u Ciebie coś jest nie tak.

Bo wsp. odrzuceń 3% właśnie na to może wskazywać.

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Jak dodać timer do takiego kodu:

<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-XXXXXXXXX-1"></script>
<script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());

gtag('config', 'UA-XXXXXXXXXX-1');
</script>

Czy Adwords i Analytics mierzy ten współczynnik w taki sam sposób ?

Czy wobec tego również kod śledzący Adwords będzie wymagał dodania timera ?

Czy Adwords używa tego współczynnika do określania jakości strony ?

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭ ✭

Cześć,

1. Próbowałeś dodać to co podał Bartek?

2. AdWords pobiera dane o współczynniku odrzuceń tylko gdy połączysz AdWords z Analytics i są to dane z Analytics.

3. Nie

4. Nie

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Wschodząca Gwiazda

Przed zamykającym tagiem możesz dodać taki kod: 

setTimeout("gtag('event', '10s', {'event_category': 'time'})",10000);

Kod prześle po 10 sekundach zdarzenie w kategorii 'time' z akcją '10s'. Możesz zmodyfikować nazwę kategorii czy akcję wedle swoich preferencji. Również czas, po którym odpali się zdarzenie, możesz zmienić poprzez zmianę liczby 10000 (10000 milisekund = 10 sekund).

Kod podany przez Bartka w poście dawno temu dotyczył oczywiście innej wersji kodu śledzącego, więc nie zadziała bez modyfikacji w przypadku składni gtag.js

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Tak właśnie myślałem że do tego trzeba inne rozwiązanie.

Zatem w praktyce kod powinien wyglądać tak:

<!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->
<script async src="https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-XXXXXXXXX-1"></script>
<script>
  window.dataLayer = window.dataLayer || [];
  function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
  gtag('js', new Date());

gtag('config', 'UA-XXXXXXXXXX-1');
  setTimeout("gtag('event', '10s', {'event_category': 'time'})",10000);
</script>

Pytam zapobiegawczo, bo w różnych źródłach piszą aby osadzić kod Timera jako osobny skrypt.

Wschodząca Gwiazda

Będzie działać.

Tomasz Ciepłucha