AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 236 forumowiczów jest online
Obecnie 236 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Współczynnik odrzuceń - atak?

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

Coś bardzo dziwnego dzieje się z moją stroną. Prowadzę ją rok i ciągle współczynnik odrzuceń w Google Analytics miałem na poziomie około 3% I nagle 19 lutego współczynnik odrzuceń podskoczył do 60% i jest tak dzień i noc.

Obraz w treści 2

Obraz w treści 1

Faktycznie jest wzrost wejść gdyż bardzo ciekawy artykuł sie akurat pojawił i ludzie zaczęli udostępniać itp i dużo odsłon miał natomiast to nie jest przyczyna ani skutek mojego problemu.

Dajmy na to wtorek 7 lutego miałem 4643 sesje i współczynnik odrzuceń 3,83 procent - czyli taki sam jak ciągle się utrzymuje i tutaj ostatni dzień czyli z wczoraj już jest już tylko 6700 sesji a współczynnik odrzuceń dalej na poziomie 58,95 %...  i rośnie.

O tyle jest to dziwne, że aktualnie publikuje bardzo ciekawe materiały, które mają bardzo dużo odsłon komentarzy oraz polubień więc są bardzo dobrze odbierane. Współczynnik w takich momentach powinien spadać a nie piąć się w górę. 

Z 3 % przy 5 tyś sesji na 60% przy 7 tyś sesji... 

Widzę, że coś jest nie tak, ponieważ ciągle w dzień i w nocy od tego momentu jest ciągle  około 60% i waha się o około 3 % Nie zależnie od ilości wejść na przykład o 4 w nocy jest wejść 20 a w dzień o 14:00 jest 500 wejść to ciągle współczynnik na poziomie 60% . Wygląda to na prawdę tak jakby ktoś podłączył się do serwera i jakimś programem bądź botem specjalnie zaniżał mi statystyki witryny i budował większy współczynnik odrzuceń.... 

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Chciałbym aby moja strona była bezpieczna, sam mam wtyczki i zabezpieczenia, które niestety nic nie wykrywają natomiast Google Analytics nie widzi żadnego bota itp więc wygląda  to jak gdyby działało w ukryciu. Bardzo mnie to martwi i proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Mateusz
Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Tajemnice Ś
lutego 2017

Najlepszy Współtwórca

Do tej pory wspolczynnik odrzucen wprowadzal Cie w blad, bo miales zle zainstalowane GA.

Od dzisiaj zyjesz w realnych danych. Wyszedles z matrixa Emotikon: Szczęśliwy

Wspolczynnik odrzucen 70% to nie dramat. Wspolczynnik odrzucen to miara mowiaca o procencie wizyt jednoodslonowych. Podczas jednej odslony uzytkownik moze przeczytac Twoja tresc.  

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Profesjonalista ✭ ✭

Zajrzyj do Google Search Console i daj znać czy nie masz informacji o zainwestowaniu, to też może być wina serwera jeśli np. jest przeciążony. Może np. nie wytrzymywać obciążenia. Warto wtedy zmienić serwer na szybszy, większy i taki który "udźwignie" więcej.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Dot.: Współczynnik odrzuceń - atak?

Profesjonalista ✭ ✭

Cześć.

Po pierwsze widzę, że masz dodany dwa razy Google Analytics na stronie:

tajemnice_swiata_ga.jpg

To też możesz zobaczyć w kodzie strony.

Po drugie zobacz co Ci się wyświetla w GA w zakładce Odbiorcy->Technologia->Sieć i w Wymiarze podstawowym wybierz Nazwa hosta. Powinieneś mieć tam tylko swoją domenę. Jeśli jest więcej to trzeba ustawić filtr.

Po trzecie ustaw w tej samej zakładce, ale Wymiar podstawowy Dostawca usług filtr, żeby pokazał Ci tylko dostawców z większym współczynnikiem odrzuceń niż 95%. Robisz:

tajemnice_swiata_ga.jpg

Jeśli masz tego dużo to trzeba takich dostawców wykluczyć poprzez filtry.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Najlepszy Współtwórca

Rozwiazanie podeslal Student. Problemem do tej pory byly zdublowany kod sledzacy Google Analytics (GATC), ktorzy przeklamywal Cie z informacja o odslonach i wspolczynniku odrzucen.  GATC powinien byc tylko raz ladowany. Obecnie nadal masz dwa kody, ale tylko jeden zlicza odslone wiec jest pozornie OK. Usun kod ze stopki i zostaw tylko ten w headerze. 60% to Twoj normalny wspolczynnik odrzucen. Jest OK.

Profesjonalista ✭ ✭

@Maciej Lewiński

@Bartek K a nie jakiś student Emotikon: Język, czyż to nie jest piękne, że wzajemnie się uczymy od siebie nowych rzeczy :-)? Na komórce nie mam dostępu do kodu źródłowego.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Witaj, dziękuje za odpowiedź.

"Po pierwsze widzę, że masz dodany dwa razy Google Analytics na stronie:"

Wyłączyłem jedną wtyczkę, myślę, że już jest jeden kod. Mógłbyś to sprawdzić? I potwierdzić? Emotikon: Szczęśliwy

"Po drugie zobacz co Ci się wyświetla w GA w zakładce Odbiorcy->Technologia->Sieć i w Wymiarze podstawowym wybierz Nazwa hosta. Powinieneś mieć tam tylko swoją domenę. Jeśli jest więcej to trzeba ustawić filtr."

Mam jeszcze dwie strony oprócz mojej 

webcache.googleusercontent.com

motherboard.vice.com

"Po trzecie ustaw w tej samej zakładce, ale Wymiar podstawowy Dostawca usług filtr, żeby pokazał Ci tylko dostawców z większym współczynnikiem odrzuceń niż 95%."

Znalazło mi 725 takich stron z współczynnikiem 100% ...

Powiedz mi proszę jak mam ustawić dla nich filtr jestem "zielony" w tym temacie, mógłbyś mi jakoś pomóc?

Dziękuje wszystkim za pomoc!

Mateusz

Najlepszy Współtwórca

@Tajemnice Ś przede wszystkim zajmij się znalezieniem przyczyny duplikacji kodu GATC. IMHO uruchamiany on jest u Ciebie przez 2 wtyczki MonsterInsights i GADWP Universal Tracking.

Pozostałe rzeczy o których piszesz są trochę na wyrost vs. Twój problem, ale świadczą o tym, że nie masz filtra uwzględniającego ruch do Twojej nazwy hosta + musisz przejrzeć ewentualnie 725 dostawców usług internetowych czy aby nie odwiedzają Cię boty/roboty/pająki. Ale stanowi to pewnie ok 5% w Twoim przypadku więc zajmij się kodem GATC w pierwszej kolejności.

Nowicjusz ✭ ✭

Już nie mam go. Został usuniety

Dot.: Współczynnik odrzuceń - atak?

Profesjonalista ✭ ✭

Faktycznie już pokazuje tylko jeden kod GA. 

Teraz filtry.

Na początek najlepiej zrób sobie dwa dodatkowe widoki. Tak, żebyś w sumie miał 3, np. o nazwach: aktywny, testowy, bez filtrów.

Robisz to wchodząc do zakładki Administracja w GA. Zobaczysz 3 kolumny: Konto, Usługa, Widok. Klikasz:

tajemnice_swiata_ga.jpg

I po kliknięciu Utwórz nowy widok je dodasz. Ja akurat mam tutaj więcej widoków zrobionych. Jak masz widok testowy, to tam najpierw twórz sobie filtry i sprawdzaj, czy one dobrze działają. I dopiero jak sprawdzisz, że są ok, np. po kilku dniach, to wprowadzaj je na widok "aktywny".

Ok, teraz filtry.

W danym widoku wchodzisz w:

tajemnice_swiata_ga.jpg

Teraz Dodaj filtr.

Następnie ustawiasz tak filtr:

tajemnice_swiata_ga.jpg

W "Wzorzec filtra" wpisujesz swoją domenę. Klikasz zapisz i gotowe.

Teraz filtr wykluczający zbędnych dostawców, ustawiasz tak:

tajemnice_swiata_ga.jpg

Tutaj do "Wzorzec filtra" dodajesz niepożądanych dostawców. Możesz je oddzielać za pomocą "|" takiej kreski, to oznacza LUB (możesz to zauważyć u mnie jak jest). Następna rzecz, to gdy u dostawcy znajduje się kropka ".", to musisz przed nią dać znak "\", wtedy dopiero to jest to odczytywane jako "kropka". Chodzi tutaj o wyrażenia regularne, jak chcesz o tym poczytać to: https://support.google.com/analytics/answer/1034324?hl=pl

Z dostawcami jest trochę pracy, więc najlepiej rozłożyć sobie to na kilka dni. Chyba, że masz dużo czasu Emotikon: Szczęśliwy to można się bawić.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Nowicjusz ✭ ✭

Okej, dzięki, mogę się pobawić Tylko czy to rozwiąże mój problem? Każdemu tak zapycha GA fałszywymi dostawcami oraz w takich ilościach?

Pozdrawiam

Najlepszy Współtwórca

Każdemu, ale nie zapycha. Patrz na udział % a nie ilościowy Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭
79,12%

Śr. dla widoku danych:

64,91%

(21,88%)

http://prnt.sc/ecdykh - screen

Nowicjusz ✭ ✭

Teraz o godzinie 12:00 na 153 sesje współczynnik odrzuceń 75,5 % To jest po prostu nie mozliwe Przy takich ilościach zawsze współczynnik był 2-3%

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Tajemnice Ś
lutego 2017

Najlepszy Współtwórca

Do tej pory wspolczynnik odrzucen wprowadzal Cie w blad, bo miales zle zainstalowane GA.

Od dzisiaj zyjesz w realnych danych. Wyszedles z matrixa Emotikon: Szczęśliwy

Wspolczynnik odrzucen 70% to nie dramat. Wspolczynnik odrzucen to miara mowiaca o procencie wizyt jednoodslonowych. Podczas jednej odslony uzytkownik moze przeczytac Twoja tresc.  

Nowicjusz ✭ ✭

Okej, dzięki.