Obecnie 230 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Sesje bez odsłon

Nowicjusz ✭

Cześć. Mam problem z sesjami bez odsłon. Pojawiły się znienacka i nie mogę przypisać ich do żadnych mi znanych przyczyn wywołań czy zdarzeń. Od 27 kwietnia po prostu widać więcej sesji niż odsłon.

Sprawdziłem zdarzenia ale nie są powiązane z tymi sesjami. Zrobiłem segment sesji bez odsłon i raporty pokazują różne źródła, głównie social i organiczne. Jednym słowem nie jestem w stanie znaleźć przyczyny. Większość z sesji przypisanych jest do jednego identyfikatora klienta. To co się wiąże z ruchem w segmencie sesji bez odsłon to przy około 22 tys. sesji 145 użytkowników, 0 odsłon i inne wskaźniki też 0. Zmiany w kodzie czy zdarzeniach nie były wprowadzane.

Będę wdzięczny za podpowiedź co może być odpowiedzialne za takie dane w GA i jak się ich pozbyć jeśli to konkretny spam. Mogę oczywiście stworzyć segment albo filtr bez sesji z zerową liczbą odsłon ale pierwszy raz spotkałem się z takim przypadkiem i chciałem problem rozwiązać definitywnie.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Adam Grabowski (Wschodząca Gwiazda)
maj

Sesje bez odsłon

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli jest sesja, a nie ma odsłony, to w pierwszej kolejności sprawdź, jakiego typu hity występują w tej sesji.

Zawsze sesja jest inicjowana przez jakieś dane - standardowo jest to odsłona, ale mogą to być zdarzenia, dane e-commerce, itp.

Włącz sobie ten segment sesji bez odsłon i sprawdź dokładnie eksplorator użytkownika, jakie działania znajdziesz dla przykładowych użytkowników.

Poza tym sprawdź dla tych sesji nazwę hosta (za pomocą wymiaru dodatkowego), czy pokrywa się z Twoja nazwą hosta.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Adam Grabowski (Wschodząca Gwiazda)
maj

Sesje bez odsłon

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli jest sesja, a nie ma odsłony, to w pierwszej kolejności sprawdź, jakiego typu hity występują w tej sesji.

Zawsze sesja jest inicjowana przez jakieś dane - standardowo jest to odsłona, ale mogą to być zdarzenia, dane e-commerce, itp.

Włącz sobie ten segment sesji bez odsłon i sprawdź dokładnie eksplorator użytkownika, jakie działania znajdziesz dla przykładowych użytkowników.

Poza tym sprawdź dla tych sesji nazwę hosta (za pomocą wymiaru dodatkowego), czy pokrywa się z Twoja nazwą hosta.

Tomasz Ciepłucha

Sesje bez odsłon

Nowicjusz ✭

Dziękuję za odpowiedź!

Jeszcze przed weekendem przetestowałem wszystkie zdarzenia dodane przez GTM. Dzisiaj okazało się, że za nabijanie sesji bez odsłon odpowiedzialny był "hit" typu czas. Miał on służyć dokładniejszemu mierzeniu czasu spędzanego na stronie. Pomogła zmiana typu interakcji na zdarzenie.

Dziwne, że wszystkie sesje bez odsłon były widziane jako jeden User ID. Jako, że liczba dodatkowych sesji była zależna od sumy czasu spędzonego na stronie przez użytkowników, ciężko było dojść, że właśnie o to chodzi - jednego dnia sesji bez odsłon było 3 razy więcej od zwykłych, innego 8. Interakcja "czas" dodana była miesiąc wcześniej, ale przez ten miesiąc było wszystko w porządku.

Mam nadzieję, że w przyszłości wątek pomoże innym użytkownikom.

Sesje bez odsłon

Nowicjusz ✭

Witam,

chciałbym jeszcze podrążyć ten wątek. Mam bardzo podobny temat i zdaję sprawę, które dokładnie zdarzenie doprowadza do takiej sytuacji (podobnie jak powyżej, to jest zdarzenie uruchamiane co 10 sekund, żeby urealnić czas na stronie). Jednak mnie bardziej interesuję w jakich okolicznościach sesja może być zainicjowana poprzez samo zdarzenie (bez odsłony strony).

1) Pierwszym co przychodzi mi do głowy, to skrypt jest ładowany jeszcze przed wywołaniem kodu GA. Wtedy jest możliwość, że GA zliczy sesję na podstawie zdarzenia. Ustawienie priorytetów w GTM nie pomogło.

2) Problem może być związany z filtrami na poziomie widoku. Np. filtr nie uwzględnia podstrony, ale zdarzenie jest wywoływane. Jest wtedy szansa, że GA nie będzie w stanie rozpoznać strony (nie będzie odsłony), ale zliczy sesję związaną ze zdarzeniem. W moim przypadku nie mam założonych filtrów na widoku. 

Czy ktoś może ma pomysł, jakie inne scenariusze są możliwe w takiej sytuacji?

Będę wdzięczny za wsparcie Emotikon: Szczęśliwy

Sesje bez odsłon

Wschodząca Gwiazda

Zdarzenie może inicjować sesję gdy upłynęło 30 minut od ostatniej aktywności użytkownika (czyli poprzednia sesja została zamknięta) i użytkownik wykonał czynność, która spowodowała wysłanie zdarzenia.

Kolejny przykład do zakończenie sesji o północy i rozpoczęcie nowej zdarzeniem (o północy sesje są resetowane i jeśli akurat ktoś jest na stronie i coś na niej robi to powstaje nowa sesja).

Ogólnie odradzam uruchamiania co każde 10 sekund zdarzenia, gdyż przy dłuższej sesji może zostać przekroczony limit hitów w jednej sesji. Na urealnianie czasu trwania sesji są inne sposoby pochłaniające mniej zdarzeń.

Tomasz Ciepłucha

Sesje bez odsłon

Nowicjusz ✭

U mnie problemem było to, że hity dublowały odsłony. Użytkownik wchodził na stronę, a po kilkunastu sekundach występowało zdarzenie czasowe i rejestrowana była dodatkowa odsłona, tym razem już bez sesji. Wydaje mi się, że błąd tkwił w Google Tag Manager w regule minutnika, które nie wywołuje eventu. Nie powinna ona wywoływać zdarzenia w rozumieniu Google Analytics, tym bardziej ingerować w odsłony. Najprostszym rozwiązaniem była zmiana minutnika na zdarzenie wywoływane co określony czas.

Polecam Ci sprawdzenie czy są zależności pomiędzy sesjami prawdziwymi i pustymi. U mnie w zależności od czasu spędzonego na stronie było więcej lub mniej pustych odsłon. Jeśli usuniesz zdarzenie i wszystko wróci do normy to masz pewność, że to to. Jeśli masz zdarzenie zmień je na minutnik. Jeśli minutnik możesz je zmienić na zdarzenie GA, ale weź pod uwagę to co napisał Tomasz C.