AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 259 forumowiczów jest online
Obecnie 259 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz
Highlighted

Problem z wykluczeniem strony odsyłającej koszyka zewnętrznego (tpay)

Student ✭

Cześć

Mam problem z wykluczeniem domeny koszyka zewnętrznego jako strony odsyłającej. Dokładniej chodzi o tpay. Domena została dodana do listy wykluczeń stron odsyłających wiele miesięcy temu, a mimo to nadal pojawia się w raporcie stron odsyłających jako najlepsze źródło doprowadzające do konwersji.

Czy ktoś tutaj orientuje się w czym może tkwić problem?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Najlepszy Współtwórca

Jak dochodzi do płatności? Jaką ścieżkę przechodzi użytkownik od koszyka poprzez płatność? Wraca na stronę sklepu, czy zostaje na tpay?

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭ ✭

Cześć.

@Kamil P domyślnie w GA czas kampanii trwa 6 miesięcy. Dodatkowo jeśli użytkownik przychodzi z Direct (wg GA), to przypisuje go do ostatniego znanego źródła, czyli w Twoim przypadku tpay. I jeszcze czas 6 miesięcy rozpoczyna się od nowa, po kolejnym wejściu użytkownika z tej kampanii.

Czyli u Ciebie sytuacja może wyglądać tak, że użytkownik jest przypisany do źródła tpay, a później cały czas wchodzi z Direct i pomimo tego, że masz taką domenę w wykluczonych, to ona się odświeża danemu użytkownikowi. Stąd takie źródło może Ci się jeszcze długo pojawiać.

Czas trwania kampanii możesz zmienić w Administracja-> Usługa-> Informacja o śledzeniu-> Ustawienia sesji.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Student ✭

To na pewno nie jest kwestia czasu trwania kampanii, ponieważ jest za duża skala tego zjawiska, a domena tpay została wykluczona zbyt dawno.

Próbowałem nawet wykluczyć tę domenę w GTM sposobem Simo Ahavy, a nawet wykluczyć w GTM wszystkie refferale na stronie potwierdzenia, ale to też nic nie dało. 

Wydaje mi się, że to kwestia niestandardowej implementacji kodu śledzącego na stronie potwierdzenia, gdzie na twardo jest przesyłane to źródło. Niestety w tym przypadku kontakt z developerem mam utrudniony, więc wydaje mi się, że nic w tym temacie nie zdziałam.

Gdyby jednak coś kiedyś w tej kwestii ruszyło to zrobię tutaj update i przedstawię rozwiązanie.

Wschodząca Gwiazda

Kamil pamiętaj, że domyślnie włączona jest atrybucja "ostanie kliknięcie niebezpośrednie", czyli jak ktoś wszedł na stronę i zrobił zakupy (przeszedł przez stronę płatności), to GA w raportach konwersja zostanie przypisana do płatności, bo praktycznie nie ma czemu innemu przypisać :-) . Więc choć masz to wykluczone, to przy wersji direct -> system płatności, to kanałowi płatności będzie przypisana ta konwersja.

Wszechwiedzący ✭

Pozwolę sobię tylko dodać, że domyślnie i na stałe włączona jest atrybucja last non direct.

Niestety nie ma możliwości zmiany tej konfiguracji.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Student ✭

Adam, Krzysztof - dziękuję za przypomnienie, jednak to nie kwestia ruchu bezpośredniego w tym przypadku, ponieważ większość ruchu jest sprowadzana przez google / cpc.

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Hej Kamil, 

A co Google mówi w tej sprawie? 

Może warto tam z kimś porozmawiać?

Daj znać jeśli uda się coś ruszyć.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”