Obecnie 219 forumowiczów jest online
Obecnie 219 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem z gubieniem źródła transakcji

Student ✭

Witam,

Wysyłam otagowane mailingi do dużych baz użytkowników np. Wirtualnej Polski. Następnie w Google Analytics otrzymuje mniej więcej połowę transakcji z mailingu a połowę ze źródła poczta.wp.pl / referral gdzie mam kilkukrotnie (nienaturalnie) wyższą konwersję. W związku z tym, że aby dokonać zakupów w sklepie trzeba się zarejestrować, podejrzewam, że osoby, które dostały mailing i chcą dokonać zakupu a nie są klientami, rejestrują się i po przejściu ponownie do oferty poprzez link aktywacyjny gubią źródło mailingu a zostają przypisani do Referrala. Spotkał się może ktoś z takim problemem i jest w stanie coś doradzić, żeby wszystkie transakcje były przypisane do konkretnego mailingu?

Odpowiedź eksperta 4verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Robert K
października 2015

Dot.: Problem z gubieniem źródła transakcji

Wschodząca Gwiazda
Jakieś śladowe ilości mogą się zdarzyć. A konwersje z kampanii mailingowych są?
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Niektóre serwisy pocztowe mogą ucinać otagowanie dla bezpieczeństwa. Rozwiązanie padło na tym forum dzisiaj, niedługo przed twoim postem. Maciej Lewiński zalecił skracacze linków (np. goo.gl, itp.) z otagowanymi juz wcześniej linkami. Ja również coś takiego zalecam. Gwiazdka dla Maćka :-). Adaśko

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

@Adam Grabowski - ale tu może być inny problem. Chodzi o nadpisywanie źródła ruchu, gdy ktoś kliknie w link w mailu potwierdzającym rejestrację, a nie sam problem z otagowaniem linków.

@Robert K - w takiej sytuacji możesz dodać te witryny odsyłające do wykluczeń w konfiguracji usługi.
W GA musisz przejść do Administracja i na poziomie usługi kliknąć "Informacje o śledzeniu", a następnie "Lista wykluczeń stron odsyłających".

Szczegóły jak to działa znajdziesz w tym dokumencie pomocy:
https://support.google.com/analytics/answer/2795830?hl=pl

Po wprowadzeniu zmian należy odczekać 24-48h zanim Analytics zacznie prawidłowo przetwarzać nowe wykluczenia.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Tomasz wydaje mi się, że problemem jest nadpisywanie źródła przez ten ten link aktywacyjny, ale przypadek o którym pisze Adam jest dość podobny do mojego i może rzeczywiście skracanie linków mogło by pomóc. Jeśli dodam te referrale do wykluczeń to w ogóle Analytics nie policzy mi tych konwersji czy przypisze je do źródła przed Referralem?

Wschodząca Gwiazda
Tomek co mi wiadomo, ale jeżeli w nie standardowej kampanii masz podane żródło kampanii to ono nie może być nadpisywane. Pierwszeństwo ma tagowanie. Problem wynika z braku tagowania . Fajnie przedstawia to schemat blokowy przetwarzania danych w GA - https://support.google.com/analytics/answer/6205762?hl=pl&ref_topic=1032998&vid=1-635802682407175077... . Adaśko

Najlepszy Współtwórca
Adam,
Schemat potwierdza właśnie to co napisał Tomek. Warunkiem jest "documentReferrer is ignored referrer?" - czyli wykluczenie danego odesłania:
- "yes" - kontynuacja źródła poprzedniej sesji,
- "no" - referral hostname.

Drugim warunkiem aby to zadziałało jest zmieszczenie się w limicie czasowym kampanii (ustawianym na poziomie usługi GA). Limit sam w sobie nie zabezpiecza nadpisywania lecz umożliwia kontynuację. I z tym nie powinno być problemu, bo zazwyczaj klik z mailingu, rejestracja i klik w link aktywacyjny mieści się w dość krótkim czasie w stosunku do domyślnych ustawień czasu kampanii w GA.

Wschodząca Gwiazda
Sytuacja, którą zasugerował Robert to taka:
1. do użytkownika trafia otagowany email
2. użytkownik klika otagowany link = mamy wejście z określonego w utm'ach źródła/medim
3. użytkownik się rejestruje i dostaje maila z linkiem do potwierdzenia, który jest już nieotagowany
4. użytkownik klika nieotagowany link w nowym mailu = mamy jako źródło /medium poczta.wp.pl / referral i oryginalne źródło/medium są nadpisywane
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Problem w takich przypadkach bywa zlozony, bo jesli ktos wykluczy ruch z odeslan np. poczta.wp.pl to konwersja przypisze sie do zrodla poprzedzajacego wizyte np. google / cpc. Czyli nie rozwiaze to do konca tematu, bo konwersje przeplyna gdzies indziej, o ile zrodlem poprzedzajacym nie byla sesja z kampanii e-mailowej. Wykluczenia trzeba starannie przemyslec.

W duzej mierze hint ze skracaczem linkow sprawdzi sie minimalizujac zjawisko lamania URL, oczyszczajac w ten sposob dane z referrali. To bym zastosowal od reki, a dopiero pozniej myslal o wykluczaniu stron. Zwlaszcza po solidnej analizie zachowan uzytkownikow, bo moga sie zachowac na kilka roznych sposob. Jeden ze scenariuszy juz padl w tym watku.

Wschodząca Gwiazda
Robert - w scenariuszu, który opisałem, jeśli dodasz te referrale do listy wykluczeń stron odsyłających wówczas konwersja będzie przypisana do poprzedniego źródła, czyli do tego które było oryginalnie w prawidłowo otagowanym linku.

Maciej - oczywiście scenariusze mogą być różne. W przedstawionym przeze mnie zakładam, że linki w mailingu z kampanii są prawidłowo otagowane.
Jeśli faktycznie może dochodzić do "wypaczania" linków to zastosowanie ich skracania może być bardzo dobrym pomysłem Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
W pierwszej kolejności spróbuję ze skraczaczem linków. Głównym moim problemem jest rzetelna ocena efektywności konkretnych kampanii, gdyż są dni gdzie wysyłam mailingi do kilku dużych baz jednocześnie i źródła z referalli wpadają do 1 wora. Z drugiej strony jednak problem nie dotyczy tylko mailingów, bo widzę w raporcie najważniejszych ścieżek konwersji, że sporo źródeł google /cpc / organic czy direct też przechodzi mi w referrala- pewnie przy okazji kliknięcia w link aktywacyjny. Może warto by było wykluczyć jednak te odesłania? Dam znać jakie efekty dało skracanie.

Student ✭
Tomasz, dodałem wszystkie referrale z poczty do wykluczeń w konfiguracji usługi. Od tego momentu nie miałem żadnej konwersji z tych referrali ale pojedyńcze sesje nadal są generowane, tylko pewnie wynika to z tego, że nie minęły jeszcze nawet 24h od zmiany.
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Robert K
października 2015

Wschodząca Gwiazda
Jakieś śladowe ilości mogą się zdarzyć. A konwersje z kampanii mailingowych są?
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Są, tylko odbicia z mailingów sprzed kilku dni. Jutro będziemy coś puszczać to będą świeże dane.