Obecnie 258 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Poczta - Źródło

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Cześć, mój Analytics wykazuje transakcje ze źródłem poczta.wp.pl. Po zagłębieniu się w temat w często strona wejścia to strona ze służąca do zmiany hasła. Czy można sobie jakoś z tym poradzić, tak aby ruch nie był przypisywany do poczty tylko do właściwego źródła?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Olive O
kwiecień

Poczta - Źródło

Najlepszy Współtwórca

W bitly uważaj na dane o statystykach linku, które mogą zostać ujawnione przez modyfikację linku a może nie koniecznie chcesz się dzielić tymi danymi z osobami postronnymi. Ale generalnie tego typu serwisy rozwiązują problem. Google tez ma swój skracacz. Możesz też mieć swój we własnej domenie.

W kwestii wykluczeń scenariusz zadziała dokładnie tak. Przypisywanie konwersji następuje do ostatniego ni bezpośredniego źródła ruchu (w domyślnym modelu LCA)

fb >> direct >>  adwordsy >> poczta.wp.pl 

zostanie zmienione na:

fb >> direct >>  adwordsy >> direct

a konwersja przypisana do AdWords

Generalnie poczta zniknie jako źródło całkowicie (zmieni się w direct)

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Poczta - Źródło

Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Cześć Olive Emotikon: Szczęśliwy

Można sobie z tym radzić stosując tagowanie lub filtrowanie. Tu masz podobny wątek: https://www.pl.advertisercommunity.com/t5/Raporty/Referral-zrodlo-np-poczta-wp-pl/m-p/30253/highligh...

________
Booguś

Poczta - Źródło

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki Emotikon: Mrugający Tylko teraz zastanawiam się jak zrobić to dobrze.
- Tagowanie - nie pomoże ponieważ ruch będzie przypisywany w tym przypadku do tagu "odzyskiwanie hasła", a nie do  właściwego źródła.
- Wykluczenie - jeśli dobrze rozumiem usuwa usunięty element w tym wypadku pocztę i skleja ścieżkę. Poczty jednak nie chcemy wykluczać ze względu na to, że wysyłamy newslettery.

Poczta - Źródło

Wschodząca Gwiazda

1. dodajesz poczta.wp.pl (i innych webowych klientów poczty) do listy wykluczeń stron odsyłających.

2. w newsletterach stosujesz tagowanie parametrami utm

i masz wszystko, czego Ci trzeba.

Tomasz Ciepłucha

Poczta - Źródło

Najlepszy Współtwórca

3. tagując używaj skracacza linków, bo np poczta.wp obcina tagowanie i w efekcie ruch z prawidłowo otagowanego newslettera, za sprawą wykluczenia odesłania wyląduje w direct / none, a nie o to chodziEmotikon: Szczęśliwy

Poczta - Źródło

Wschodząca Gwiazda

Lechu - zgadzam się, że linki warto skracać, ale z tym obcinaniem tagowania przez poczta.wp.pl to chyba nie do końca. Spotkałeś się z tym osobiście?

Sprawdzałem to kilka razy przy okazji kilku wątków na forum i nigdy nie udało mi się stworzyć linku, który byłby pozbawiony parametrów utm lub popsuty przez samego klienta poczty webowej.

Wydaje mi się, że jeśli już link ulega "zniekształceniu" to w wyniku nieprawidłowo działającego oprogramowania do tworzenia/wysyłki newslettera, a "znikanie" parametrów utm z adresów najczęściej odbywa się już po stronie serwera, bo np. jest przekierowanie, które nie przenosi parametrów utm . W efekcie czego użytkownikowi wydaje się, że klient poczty usunął parametry utm.

Natomiast nie spotkałem się z sytuacją w której poprawnie utworzony link z parametrami utm byłby popsuty/skrócony przez klienta webowego poczty.

Tomasz Ciepłucha

Poczta - Źródło

Najlepszy Współtwórca

Nie wnikam w mechanizmy, bo są rożne dla różnych webmaili. Kiedyś testowałem. Uogólniłem. Jest problem z utm'ami w wp (i nie tylko) i ja omijam go skracaczem z sukcesem. 

Poczta - Źródło

Nowicjusz ✭ ✭

Newslettery mamy na pewno dobrze tagowane, więc w sumie sugestia odnośnie skracania linków to może być dobry pomysł. Nawet nie wiedziałam, że może mieć miejsce sytuacja gdzie link zostanie zmieniony. Dziękuję. Czyli tutaj bitly i tego typu strony są jak najbardziej w porządku?

W kwestii wykluczeń na przykładzie:
Użytkownik przechodzi przez fb >> direct >>  adwordsy >> zmienia hasło >> przechodzi na stronę z maila ze zmianą hasła (poczta.wp.pl.) >> Kupuje
Wykluczając w tym momencie stronę odsyłającą poczta.wp.pl. źródłem będzie google, a nie poczta i to jedyna konsekwencja wykluczenia w moich danych?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Olive O
kwiecień

Poczta - Źródło

Najlepszy Współtwórca

W bitly uważaj na dane o statystykach linku, które mogą zostać ujawnione przez modyfikację linku a może nie koniecznie chcesz się dzielić tymi danymi z osobami postronnymi. Ale generalnie tego typu serwisy rozwiązują problem. Google tez ma swój skracacz. Możesz też mieć swój we własnej domenie.

W kwestii wykluczeń scenariusz zadziała dokładnie tak. Przypisywanie konwersji następuje do ostatniego ni bezpośredniego źródła ruchu (w domyślnym modelu LCA)

zostanie zmienione na:

fb >> direct >>  adwordsy >> direct

a konwersja przypisana do AdWords

Generalnie poczta zniknie jako źródło całkowicie (zmieni się w direct)

Poczta - Źródło

Nowicjusz ✭ ✭

Super - bardzo dziękuję Wam za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Poczta - Źródło

Wschodząca Gwiazda

W przypadku powrotu na stronę z wykluczonego źródła (np. z poczta.wp.pl) w ciągu 30 minut (domyślny czas trwania sesji) od ostatniej odsłony będzie kontynuowana poprzednia sesja.

Czyli coś co bez wykluczenia wygląda tak:

po wykluczeniu będzie wyglądać tak:

fb >> direct >>  adwordsy

W przypadku składania zamówienia i np. resetowania/przypominania hasła taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny.

Tomasz Ciepłucha