Obecnie 265 forumowiczów jest online
Obecnie 265 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Niestandardowe grupowanie własnych kanałów w GA

Student ✭

Mam w GA raporty niestandardowe do wszystkich grup kampanii gdzie poprzez wyrażenia regularne po wymiarach źródło / medium zaciągają i sumują mi się wszystkie kampanie np: display onet, display interia, display wp. Jak stworzyć Raport, który byłby "kanałem" Display a w wymiarze dodatkowym miałbym już zagregowane w.w grupy a nie rozrzucone np po źródło medium:

Kanał     grupa

Display   display wp

Display   display onet

Display   display interia

Myślałem, żeby stworzyć kanał niestandardowy Display tylko nie wiem jak dodać go później do analizy wymiarów oraz dodać do niego wymiar dodatkowy, który też jest niestandardowy (grupy displayów)?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Niestandardowe grupowanie własnych kanałów w GA

Wschodząca Gwiazda

Jeśli nie ma wymiarów, które potrzebujesz to możesz je po prostu stworzyć.
Najpierw w administracji na poziomie usługi wchodzisz do Niestandardowe wymiary i dodajesz nowe wymiary - tyle ile potrzebujesz z zakresem na np. Sesję.

Teraz na poziomie widoku wchodzisz do filtrów i dodajesz niestandardowe filtry zaawansowane, które w zależności od źródła kampanii będą ustawiać Twoje niestandardowe wymiary.

To co musisz zrobić na początku, to stworzyć filtry, które zainicjują Twoje niestandardowe wymiary, czyli przypiszą im jakąś domyślną wartość. Filtry te muszą być w kolejności przed kolejnymi filtrami.

Przykładowo, jeśli jeden ze swoich wymiarów nazwiesz "kategoria", konfiguracja filtru inicjującego wartość wymiaru będzie wyglądać tak:

google-analytics-fitltry-zaawansowane-inicjalizacja-wymiaru.png

Ta inicjalizacja jest po to, by każdy hit miał zawsze ustawioną wartość dla wymiaru, bez względu na to z jakiego źródła nie pochodzi.

W kolejnych filtrach zaawansowanych możesz ustawiać wartości dla Twoich wymiarów w zależności od źródeł. Poniżej przykład ustawienia wymiaru, jeśli w źródle występują wyrazy onet lub interia lub wp:

google-analytics-fitltry-zaawansowane-ustawienie-wymiaru.png

Musisz dobrze się zastanowić w jaki sposób pisać wyrażenia regularne dopasowujące poszczególne źródła, by filtr uwzględniał tylko to co chcesz.

Przykładowo używając dopasowania onet|interia|wp filtr złapie ruch zarówno z Twojej otagowanej kampanii np. onet / display jak i z poczta.onet.pl / referral i onet / organic

Dlatego lepiej dodatkowo w niektórych filtrach będziesz musiał użyć też Pola B to szukania po Medium kampanii. 

Dodatkowo możesz użyć w dopasowaniu zamiast onet|wp|interia czegoś takiego ^(onet|wp|interia)$ dzięki czemu złapią się tylko źródła onet, wp i interia ale już nie onet.pl, wp.pl, itd.

I na koniec dwie ważne rzeczy - po wprowadzeniu filtrów musisz odczekać około 24 godziny dla pewności zanim filtry zaczną działać i oczywiście filtry nie działają wstecz. Czyli nowe wymiary będą ustawiane dla nowych danych.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Ogólnie własnego grupowania kanałów raczej nie da się użyć w raportach niestandardowych.
Pozostaje Ci tylko modyfikacja domyślnego grupowania kanałów - ale tu jest pewien problem, gdyż w domyślnym grupowaniu kanałów dane są agregowane, a to oznacza, że po zmianie dopiero nowe dane będą trafiać do zmodyfikowanych kanałów.

Natomiast możesz jeszcze raz dokładniej opisać jaki typ raportu niestandardowego tworzysz (eksplorator/tabela kartotekowa) i jakie wymiary i metryki chcesz w nim uwzględnić? Może da się to zrobić inaczej.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Rozwiązaniem dla Ciebie będzie stworzenie widoku danych i zastosowanie filtrow Znajdz i Zastap.

Student ✭
Mam otagowane wszystkie kampanie. Cały ruch chciałbym zagregować w raporcie w ustalonych przeze mnie 12 kategoriach (grupach). Będą to display, mailingi własne, zewnętrzne, cpc, organic itd. Dodatkowo, żeby mieć możliwość dodania dodatkowego wymiaru, który rozbijałby te kategorie na podkategorie np. display na: onet, wp, interia. Tabele kartotekową bym tworzył jeśli chciałbym dodać więcej wymiarów np kategoria, podkategoria i kampania. Domyślnie nie ma w analizie wymiarów kategorii ani podkategorii, które chciałbym zastosować
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda

Jeśli nie ma wymiarów, które potrzebujesz to możesz je po prostu stworzyć.
Najpierw w administracji na poziomie usługi wchodzisz do Niestandardowe wymiary i dodajesz nowe wymiary - tyle ile potrzebujesz z zakresem na np. Sesję.

Teraz na poziomie widoku wchodzisz do filtrów i dodajesz niestandardowe filtry zaawansowane, które w zależności od źródła kampanii będą ustawiać Twoje niestandardowe wymiary.

To co musisz zrobić na początku, to stworzyć filtry, które zainicjują Twoje niestandardowe wymiary, czyli przypiszą im jakąś domyślną wartość. Filtry te muszą być w kolejności przed kolejnymi filtrami.

Przykładowo, jeśli jeden ze swoich wymiarów nazwiesz "kategoria", konfiguracja filtru inicjującego wartość wymiaru będzie wyglądać tak:

google-analytics-fitltry-zaawansowane-inicjalizacja-wymiaru.png

Ta inicjalizacja jest po to, by każdy hit miał zawsze ustawioną wartość dla wymiaru, bez względu na to z jakiego źródła nie pochodzi.

W kolejnych filtrach zaawansowanych możesz ustawiać wartości dla Twoich wymiarów w zależności od źródeł. Poniżej przykład ustawienia wymiaru, jeśli w źródle występują wyrazy onet lub interia lub wp:

google-analytics-fitltry-zaawansowane-ustawienie-wymiaru.png

Musisz dobrze się zastanowić w jaki sposób pisać wyrażenia regularne dopasowujące poszczególne źródła, by filtr uwzględniał tylko to co chcesz.

Przykładowo używając dopasowania onet|interia|wp filtr złapie ruch zarówno z Twojej otagowanej kampanii np. onet / display jak i z poczta.onet.pl / referral i onet / organic

Dlatego lepiej dodatkowo w niektórych filtrach będziesz musiał użyć też Pola B to szukania po Medium kampanii. 

Dodatkowo możesz użyć w dopasowaniu zamiast onet|wp|interia czegoś takiego ^(onet|wp|interia)$ dzięki czemu złapią się tylko źródła onet, wp i interia ale już nie onet.pl, wp.pl, itd.

I na koniec dwie ważne rzeczy - po wprowadzeniu filtrów musisz odczekać około 24 godziny dla pewności zanim filtry zaczną działać i oczywiście filtry nie działają wstecz. Czyli nowe wymiary będą ustawiane dla nowych danych.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Udało mi się stworzyć 12 prywatnych kanałów (administrator-widok-prywatne grupowanie kanałów), które agregują cały ruch. Teraz z pozycji pozyskanie-cały ruch-kanały mogę zmienić wymiar podstawowy na grupę 12 kanałów. Dodatkowo GA grupuje dane wstecz. Teraz tylko muszę dodać podkategorię do wymiaru dodatkowego (kanałów nie da się). To postaram się zrobić wymiar niestandardowy i dodać filtry tak jak opisał Tomasz. Mam nadzieję tylko, że zadziała to tak, że w wymiarze podstawowym mam prywatne kanały a w wymiarze dodatkowym uzyskam rozbicie tych kanałów na podkategorie? Dzięki Tomasz za opis.

Wschodząca Gwiazda
Tak, zadziała to tak jak chcesz, pod warunkiem, że zastosujesz odpowiednie filtry.
Natomiast weź pod uwagę, że tych prywatnych kanałów, jakie stworzyłeś, nie użyjesz w raportach niestandardowych. Ale jeśli nie potrzebujesz wyświetlać większej ilości wymiarów w raporcie to powinno Ci to w zupełności wystarczyć.
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

Nie do końca tylko wiem jak uzupełnić:
Dane wyjściowe -> Konstruktor
Rozumiem, że jeśli w 1 okienku wezmę mój wymiar niestandardowy a w 2 (.*) to weźmie pod uwagę Pola A i B?

Wtedy obydwa pola muszą być prawdziwe czy wystarczy tylko 1? bo widzę, żę nie mogę określić zależności między polami A i B np. oraz lub i

Wschodząca Gwiazda
Jak dasz .* to wówczas to zawsze będzie prawdziwe, bo zostanie dopasowane do dowolnego ciągu znaków.
Nie musisz wypełniać obydwu pól - tzn. Pole A i Pole B.

Możesz użyć tylko Pola A, a pole B zostawić puste i nie określać dla niego danych.

Biorąc pod uwagę przykład jaki wstawiłem na drugim obrazku, jeśli w pole A dasz:
źródło kampanii onet|wp|interia
a Pole B zostawisz niewypełnione, wówczas filtr zadziała dla wszystkich hitów, dla których jako źródło kampanii będzie występować dowolny ciąg znaków zawierający wyrażenie onet lub wp lub interia

Ciąg musi być dopasowany, jeśli zaznaczone jest pod spodem Wymagane pole A

Analogicznie dla Pola B. Jeśli je wypełnisz i zaznaczysz na dole Wymagane pole B to ciąg, który wpiszesz musi być dopasowany, by filtr zadziałał.

Przy wypełnionych obydwu polach, A i B i zaznaczeniu na dole, że oba mają być wymagane - oba warunki muszą być spełnione.

Jeśli wypełnisz pole B, ale nie zaznaczysz, że ma być wymagane, wówczas filtr zadziała nawet jeśli element w polu B nie będzie dopasowany.

Natomiast w danych wyjściowych wybieramy nasz wymiar niestandardowy (w moim przykładzie nazwałem to kategoria - oczywiście wymiar trzeba najpierw stworzyć), a jako wartość możesz wpisać stały ciąg znaków.

Napisz konkretnie jaki wymiar chcesz ustawić na jaką wartość i dla jakich danych to podpowiem Ci dokładnie jak to zrobić.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

No więc w 1 kolejności chciałem stworzyć wymiar Kategoria:

Wymiar niestandardowy.jpg

Następnie filtr inicjacyjny:

Filtr inicjacyjny.jpg

Teraz rozumiem, że mogę dodawać kolejne filtry, które będą moimi "Kanałami" w wymiarze niestandardowym, więc np. dodałem cały ruch z google / cpc:

Filtr google CPC.jpg

Po takim skonfigurowaniu, gdy w wrzucam w raporcie niestandardowym wymiar: kategoria nic się nie pojawia

Wschodząca Gwiazda
To dlatego, że źle ustawiasz dane wyjściowe.
W przypadku pierwszego filtra (tego inicjującego) ustaw konkretną wartość dla wymiaru kategoria, jaka ma się wyświetlić, jeśli nie zostanie dopasowany żaden z kolejnych filtrów - czyli np. wpisz słowo "Pozostałe".

Dokładnie to samo zrób w przypadku kolejnych filtrów, które mają wyłapywać konkretne źródła ruchu - w pole Kategoria nie wpisuj (.*) ani .* tylko konkretną wartość.
Chyba, że chcesz w pole wyjściowe wstawić coś, co zostało wyodrębnione przez pole A lub pole B - wtedy możesz posłużyć się zwrotem:
$A1 lub $B1, ale wtedy w polach wyodrębnij A i wyodrębnij B musisz pogrupować elementy używając nawiasów okrągłych.

Tylko w Twoim przypadku nie będzie to miało zastosowania akurat bo chcesz ustawić wartość wymiaru na konkretny tekst w zależności od tego jakie będzie źródło.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Po takim filtrze inicjującym w raporcie niestandardowym pojawia się cały ruch w Others:

inicjacyjny.jpg

Jak chce dodać kolejny filtr np. WP, to dalej w raporcie niestandardowym mam tylko Others:

wp.jpg

Gdzie mogę robić błąd?

Wschodząca Gwiazda
Dlaczego jako kryterium wybierasz medium kampanii i wpisujesz tam wp?
Czy Twoim medium jest "wp"? Nie powinieneś wybrać źródła, a nie medium?
Kolejna rzecz to czemu w tym drugim filtrze jako kategorię wstawiasz ponownie słowo Others?
Skoro to Others jest jako inicjująca wartość dla wymiaru kategoria w pierwszym filtrze to w kolejnych filtrach musisz wpisywać już coś innego, bo tak nie ważne jaki filtr zrobisz dla wymiaru kategoria zawsze będzie słowo "Others".
Pamiętaj o kolejności filtrów. Filtr inicjujący musi być na początku, bo inaczej będzie nadpisywał wcześniejsze filtry.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Tak jest tagowane, chociaż czasem też ktoś się pomyli i zamienia źródło z medium więc przy wyodrębnianiu źródeł i tak muszę uwzględnić pole a i pole b. Z tym filtrem dane wyjściowe -> konstruktor to chyba, źle zrozumiałem początkowo, czyli wpisuje tam za każdym filtrem co innego np jeśli chce złapać ruch z WP to wpisuje WP, jeśli z organica to Google Organic itd.? A tylko w filtrze inicjującym Others i będzie tam cały ruch nie uwzględniony w kolejno dodanych filtrach?

Wschodząca Gwiazda
Dokładnie tak!
Tomasz Ciepłucha