Obecnie 310 forumowiczów jest online
Obecnie 310 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Lista wykluczeń wyszukiwanych haseł

Nowicjusz ✭ ✭
Witam, Bardzo zastanawia mnie jak obecni tu eksperci korzystają z funkcji "Lista wykluczeń wyszukiwanych haseł"? Czy w ogóle korzystacie? Dużo osób w Internetach pisze, że używa jej do filtrowania zapytań brandowych, jak nazwa domeny czy marki, ale czy nie są to wartościowe informacje? Będę bardzo wdzięczny za Waszą pomoc Emotikon: Szczęśliwy
Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Radosław C
październik

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jeżeli mówimy o "Liście wykluczeń wyszukiwanych haseł", która znajduje się w Google Analytics w konfiguracji usługi (Informacje o śledzeniu) to warto najpierw zajrzeć do raportu by sprawdzić, czy jakiekolwiek wyszukiwane hasła się w nim znajdują.

U mnie niemalże 100% ruchu organicznego z wyszukiwarek pochodzi z Google, a co za tym idzie po wejściu do raportu Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały i kliknięciu na "Organic Search" dominuje słowo "not provided".

W związku z tym dodawanie jakichkolwiek wykluczeń jest kompletnie bez sensu w moim przypadku.

Jeżeli w Twoim przypadku masz ruch z innych wyszukiwarek, gdzie wyszukiwane hasło jest przekazywane i rejestrowane przez GA, to możesz skonfigurować taką listę dodając do niej właśnie słowa związane z marką.

W wyniku umieszczenia tych słów  na liście wykluczeń wyszukiwanych haseł wejście przez te słowa (o ile zostaną rozpoznane prawidłowo w GA) zostanie przypisanie do źródła direct. 

Zdarza się też, że ludzie wpisują w wyszukiwarkę adres strony, zamiast wpisać ten adres bezpośrednio w pasek adresu. Dodanie adresu strony do tej listy jest takim oczywistym przykładem zastosowania.

Sensowność tworzenia takiej listy ze słowami brandowymi może być taka, że nie chcemy by miały one wpływ na zawyżenie statystyk dla kanału organic, bo bardzo często to właśnie w wyniku zapytań brandowych dochodzi do konwersji.

Ale oczywiście, jak zaznaczyłem na wstępie, musimy mieć te słowa na liście, a nie w większości tylko (not provided).

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wszechwiedzący ✭

Cześć Radosław Emotikon: Szczęśliwy

Zapytania brandowe nie powinny być filltrowane jeśli ktoś inny wykorzystuje je jako słowa kluczowe i pokazuje się w reklamach - wtedy niefiltrowanie stosuje się w celu tzw. "obrony marki". Jeśli taka sytuacja nie występuje a nasza strona po wyszukiwaniach brandowych jest zawsze nr 1 to wtedy można rozważyć filtrowanie zapytań brandowych. Często jednak nawet w takiej sytuacji gdy jesteśmy samotnym nr 1 na wyszukiwania brandowe, a dodamy reklamę na górze - to zwiększa się sumaryczna ilość wejść na takie zapytania, przy czym nierzadko większość wzrostu kliknięć przypada na wynik organiczny. Zatem obecność reklamy podnosi skłonność do klikania w wynik bezpłatny, co jest radosnym elementem całej układanki.

________
Booguś

Wschodząca Gwiazda

@Radosław C trzeba korzystać z wykluczeń. Np. reklamujesz "biuro rachunkowe" i szukasz firm, które potrzebują usług rachunkowych. Ale jeżeli twoja fraz w dopasowaniu do wyrażenie łapie frazę "biuro rachunkowe praca", to wiadomo, że to jest osoba szukająca pracy w biurze rachunkowym, a ty nie jesteś zainteresowany zatrudnieniem, to frazę "praca" dodaje do wykluczeń. Logiczne? :-) 

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Radosław C
październik

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jeżeli mówimy o "Liście wykluczeń wyszukiwanych haseł", która znajduje się w Google Analytics w konfiguracji usługi (Informacje o śledzeniu) to warto najpierw zajrzeć do raportu by sprawdzić, czy jakiekolwiek wyszukiwane hasła się w nim znajdują.

U mnie niemalże 100% ruchu organicznego z wyszukiwarek pochodzi z Google, a co za tym idzie po wejściu do raportu Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały i kliknięciu na "Organic Search" dominuje słowo "not provided".

W związku z tym dodawanie jakichkolwiek wykluczeń jest kompletnie bez sensu w moim przypadku.

Jeżeli w Twoim przypadku masz ruch z innych wyszukiwarek, gdzie wyszukiwane hasło jest przekazywane i rejestrowane przez GA, to możesz skonfigurować taką listę dodając do niej właśnie słowa związane z marką.

W wyniku umieszczenia tych słów  na liście wykluczeń wyszukiwanych haseł wejście przez te słowa (o ile zostaną rozpoznane prawidłowo w GA) zostanie przypisanie do źródła direct. 

Zdarza się też, że ludzie wpisują w wyszukiwarkę adres strony, zamiast wpisać ten adres bezpośrednio w pasek adresu. Dodanie adresu strony do tej listy jest takim oczywistym przykładem zastosowania.

Sensowność tworzenia takiej listy ze słowami brandowymi może być taka, że nie chcemy by miały one wpływ na zawyżenie statystyk dla kanału organic, bo bardzo często to właśnie w wyniku zapytań brandowych dochodzi do konwersji.

Ale oczywiście, jak zaznaczyłem na wstępie, musimy mieć te słowa na liście, a nie w większości tylko (not provided).

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

@Adam Grabowski jeśli chodzi o reklamę i AdWords to jak najbardziej jest to dla mnie logiczne Emotikon: Szczęśliwy Mówię tutaj o liście z Analytics.

@Tomasz_C dzięki za wyjaśnienie. Gdzieś po głowie chodziła mi ta odpowiedź, ale chciałem się upewnić Emotikon: Szczęśliwy Zastanawiają mnie tylko brandowe zapytania (oprócz nazwy domeny - literówka raczej nie zmienia faktu, że miało to być wejście bezpośrednie), ale to chyba bardziej kwestia własnej interpretacji. Ja np. chciałbym wiedzieć ile osób szuka moich produktów w Internecie i jak te zapytania przekładają się na konwersje.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

Wschodząca Gwiazda

W przypadku sklepu internetowego jeżeli użytkownicy szukają produktów, a nie marki, to zazwyczaj wchodzą przez stronę produktu lub kategorii, bo dla zapytań brandowych strona docelową jest najczęściej strona główna.

W związku z tym możesz sprawdzić w GA raport Zachowanie > Zawartość witryny > Strony docelowe.

On da Ci odpowiedź na pytanie, czy użytkownicy szukają produktów, które oferujesz.

Możesz też się posiłkować danymi z Search Console na temat zapytań i stron docelowych.

Tomasz Ciepłucha

Wszechwiedzący ✭

Tomka nie dosięgnął jeszcze weekendowy kac i jako jedyny trafnie odczytał intencję pytającego - szacun Emotikon: Mrugający

________
Booguś

Wschodząca Gwiazda

Sorki, z rozpędu mój mózg poszedł w kierunku wykluczenia z AdWords :-). Jak zawsze Tomek doczytał i wyłapał niuanse zapytania :-).