Obecnie 211 forumowiczów jest online
Obecnie 211 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak odfiltrować żródło z Analyticsa

Student ✭

Mam jeszcze jeden palący temat. Chce wykluczyć z kampanii "paypal.com / referral"

Klient robi tak:

/koszyk/płatności > paypal.com / referral > podziękowanie za zakup

I jak widać przypisuje mi konwersję do paypala a chciałbym żeby to zrobił do źródła poprzedzającego je np cpc.

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Odpowiedź eksperta 3verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Jak odfiltrować żródło z Analyticsa

Najlepszy Współtwórca
Palaca odpowiedz Emotikon: Szczęśliwy

W przypadku kodu Google Universal Analytics wyklucz odeslanie z tego zrodla lub na powrocie z paypala daj utm_nooveride=1 Emotikon: Szczęśliwy

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Najlepszy Współtwórca
Palaca odpowiedz Emotikon: Szczęśliwy

W przypadku kodu Google Universal Analytics wyklucz odeslanie z tego zrodla lub na powrocie z paypala daj utm_nooveride=1 Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Maciek - utm_nooverride=1 chyba nie działa. Po powrocie jako medium jest referral, a jako źródło adres strony z której wszedłem, tak jakbym po prostu wszedł poprzez kliknięcie w zwykły link. Poza tym nigdzie ten parametr nie jest udokumentowany.
Więc lepiej po prostu wykluczyć odesłanie, chyba że ktoś się reklamuje na paypalu Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Jak dokładniej założyć filtr na takie wykluczenie? Pewnie proste to jest ale próbowałem i coś chyba nie zaskakuje. No i czy filtr działa wstecz czy od momentu założenia go?

Najlepszy Współtwórca
chyba nie dziala - mozesz wskazac zrodlo tego newsa? Emotikon: Szczęśliwy

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Na poziomie uslugi w Google Universal Analytics wystarczy w Informacje o kodzie śledzącym wybrac Lista wykluczeń stron odsyłających i tam dalej podążać ze wskazówkami:

https://support.google.com/analytics/answer/2795830?hl=pl

Wschodząca Gwiazda
Po prostu to przetestowałem.
1. wyczyściłem ciasteczka
2. wszedłem na jedną stronę testową przez link otagowany jako ?utm_medium=email&utm_source=newsletter1 - w raporcie na żywo w Źródłach wizyt pojawiło mi się medium: email, źródło: newsletter1
3. Teraz przeszedłem klikając w zwykły link na drugą stronę na której następnie kliknąłem w odpowiednio spreparowany link powrotny zawierający ?utm_nooverride=1
4. W raporcie na żywo pojawiło mi się medium: odesłanie i źródło: adres strony z której przyszedłem
Więc albo coś zrobiłem źle, albo metoda utm_nooverride nie działa, przynajmniej w Universal Analytics.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Tomasz, sprawdź za kilka godzin lub jutro w raportach. Czas rzeczywisty pokazuje to co wpada. Filtrowanie i obróbka danych zajmują nieco czasu (coraz więcej).
Podobnie jesz filtrami. W raporcie na żywo zobaczysz coś czego później nie ma w klasycznych raportach po przetworzeniu danych.
Daj znać jak to będzie wyglądało po czasie.

Wschodząca Gwiazda
W sumie to testy robiłem w piątek, tylko teraz ciężko mi będzie zidentyfikować co jest czym.
Ale powtórzę jeszcze raz generując jakąś konwersję i dam znać co wyszło.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
#lechkrupamaracje
...oby utmy dzialaly po staremu w Universalu Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Znalazłem taki oto wpis na linkedin:
https://www.linkedin.com/today/post/article/20140619171914-1811079-ga-universal-analytics-paypal-con...
Wygląda na to, że jednak w Universal Analytics utm_nooverride po prostu już nie jest wspierane.
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Konwersja w moim wczorajszym teście została przypisana do referrala, z którego nastąpiło kliknięcie w link z utm_nooverride.
W związku z tym potwierdza to tezę, że utm_nooverride w Universal Analytics niestety już nie działa.
Ale można z powodzeniem stosować drugą z metod, którą podał Maciej - czyli dodanie domeny do listy wykluczeń stron odsyłających.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
ale czy to spowoduje przeniesienie konwersji na poprzedzające źródło czy w ogóle nie będzie konwersji?

Najlepszy Współtwórca
Konwersja zostanie przypisana do zrodla powodujacej sesje (wizyte). Wyczyscisz w ten sposob temat.

Wschodząca Gwiazda
Zgodnie z dokumentem pomocy, do którego link podał wcześniej Maciek
https://support.google.com/analytics/answer/2795830?hl=pl

w części "Jak wykluczanie ruchu z witryn odsyłających wpływa na dane" możesz przeczytać: "Po wykluczeniu źródła odesłania odwiedziny w witrynie, które generuje wykluczona domena, nie uruchamiają nowej sesji."

Czyli wejścia z domeny odsyłającej, która jest na liście wykluczeń nie powodują utworzenia nowej sesji, a zatem konwersja będzie przypisana do pierwotnego źródła, z którego użytkownik trafił na stronę.
Tomasz Ciepłucha