Obecnie 286 forumowiczów jest online
Obecnie 286 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Google Adwords - widoki display + tekst

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

Chciałbym stworzyć 2 widoki w moim Analyticsie - jeden widok byłby tylko widokiem z AdWords paid search, drugi zaś z Google display (zarówno remarketing jak i "normalny display"). Zrobiłem to tak:

Adwords tekst: 
Ustawienia kanałów / grupowanie kanałów - tutaj zostawiłem tylko paid search, resztę usunąłem.
Filtr - dodałem niestandardowy, źródło kampanii - wzorzec filtra to "google".

Coś takiego:

2016-04-19 13_39_59-Google Analytics.png

Adwords display: 

Ustawienia kanałów / grupowanie kanałów - tutaj zostawiłem tylko display, reszte usunąłem.
Filtr - dodałem niestandardowy, źródło kampanii - wzorzec filtra to "google".

Czy takie coś jest poprawne?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr S
kwietnia 2016

Dot.: Google Adwords - widoki display + tekst

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli chcesz mieć w jednym widoku tylko ruch z AdWords z wyszukiwarki, a w drugim tylko ruch z AdWords z kampanii w sieci reklamowej, to takie coś nie do końca zadziała.
Nie zadziała, bo filtr "źródło kampanii" dopasowanie do "google" zadziała dla wszystkich wejść, dla których w źródle kampanii wystąpi "google", a będą to zarówno wejścia płatne, jak i bezpłatne.
Usunięcie wszystkich pozostałych elementów w grupowaniu kanałów spowoduje, że wszystko inne będzie widoczne jako (Other), ale wciąż będzie widoczne i brane pod uwagę we wszystkich raportach w widoku.

Ponieważ rozróżnienie na Paid Search i Display następuje w GA na podstawie sieci dystrybucyjnej reklam, a takiego parametru nie można wykorzystać w filtrach, to obawiam się że nie uda Ci się rozbić tego ruchu na dwa oddzielne widoki.

Możesz zrobić widok w którym będziesz mieć tylko ruch płatny z google modyfikując swój filtr dla źródła i podając wartość ^google^, oraz dodając filtr po medium ^cpc$.
Ale nie wiem, czy istnieje sposób by rozbić to na Search i Display za pomocą filtrów.

Natomiast z powodzeniem możesz to zrobić za pomocą segmentów.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Piotr S
kwietnia 2016

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli chcesz mieć w jednym widoku tylko ruch z AdWords z wyszukiwarki, a w drugim tylko ruch z AdWords z kampanii w sieci reklamowej, to takie coś nie do końca zadziała.
Nie zadziała, bo filtr "źródło kampanii" dopasowanie do "google" zadziała dla wszystkich wejść, dla których w źródle kampanii wystąpi "google", a będą to zarówno wejścia płatne, jak i bezpłatne.
Usunięcie wszystkich pozostałych elementów w grupowaniu kanałów spowoduje, że wszystko inne będzie widoczne jako (Other), ale wciąż będzie widoczne i brane pod uwagę we wszystkich raportach w widoku.

Ponieważ rozróżnienie na Paid Search i Display następuje w GA na podstawie sieci dystrybucyjnej reklam, a takiego parametru nie można wykorzystać w filtrach, to obawiam się że nie uda Ci się rozbić tego ruchu na dwa oddzielne widoki.

Możesz zrobić widok w którym będziesz mieć tylko ruch płatny z google modyfikując swój filtr dla źródła i podając wartość ^google^, oraz dodając filtr po medium ^cpc$.
Ale nie wiem, czy istnieje sposób by rozbić to na Search i Display za pomocą filtrów.

Natomiast z powodzeniem możesz to zrobić za pomocą segmentów.
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda

Jest tak możliwość po nazwie kampanii. Adaśko Zrzut ekranu 2016-04-19 o 15.43.06.png

Wschodząca Gwiazda
Adam - mi chodziło raczej o jakieś uogólnienie, a nie specyficzną sytuację.
Jeśli mamy kilka kampanii, które się nie zmieniają, to oczywiście można filtrować po nazwach kampanii.
Ale na dużym koncie, gdzie ciągle coś przybywa i się zmienia to może być problem z pamiętaniem o aktualizacji filtrów, chyba że na koncie stosujemy jakąś konwencję w nazewnictwie kampanii, która pozwala odróżnić w filtrze kampanie search od display.
Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda
Tomasz to jest najprostsze rozwiązanie dla problemu Piotra :-). Życie takie jest, że rozwiązanie problemu nie zawsze jest do końca praktyczne, funkcjonalne ... ale w tym przypadku skuteczne. Pozdrawiam Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Myślę, że mógłbyś tak stwierdzić, gdyby Piotr napisał w swoim poście, iż ma np. 3 kampanie na koncie i chce utworzyć widoki uwzględniające ruch z tych kampanii.
Ale Piotr sformułował swój problem w taki sposób, że chce przedstawić w osobnych widokach danych ruch paid i display, a nie ruch z konkretnych kampanii.
Nie kwestionuję Twojego rozwiązania do filtrowania ruchu z konkretnych kampanii, a jedynie zaznaczam, że nie rozwiązuje to problemu jak filtrować ruch według sieci dystrybucyjnej reklam.
Chyba że, tak jak zaznaczyłem w swoim poprzednim poście, stosujemy na koncie rygorystyczną konwencję, co do nazw kampanii, co pozwala nam stosując jeden filtr filtrować wszystkie kampanie danego typu po nazwie.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Panowie - dzięki za obie sugestie. Adam - rozumiem, że jak teraz zrobię wszystkie kampanie tekstowe z początkiem [txt] a display z [display] to będzie mi wyłapywał filtr wszystkie kampanie z tym ciągiem znaków? Nie muszę wtedy za każdym razem jak nowa kampania się pojawi zmieniać filtra? Dobrze rozumiem Emotikon: Szczęśliwy?

Najlepszy Współtwórca
Adam chyba jeszcze spi wiec go ubiegne w odpowiedzi Emotikon: Mrugający
Tak! Tylko pamietaj, zeby uzyc wyrazenia regularnego w filtrze niestandardowym przy nazwach kampanii. Zastosowalbym zatem trzy filtry:
1. Uwzgledniajacy ruch z zrodla google
2. Uwgledniajacy ruch z medium cpc
3. Uwzgledniajacy ruch z podanych poczatkow nazw kampanii - i tu RegEx

Metoda alternatywna jest posiadanie konta tylko dla GDN i laczenie go tylko z wybranymi widokami danych, ale to wiekszy galimatias Emotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭
Maćku, wtedy filtr dla display wyglądałby tak:

1. Uwzgledniajacy ruch z zrodla google
2. Uwgledniajacy ruch z medium display
3. Uwzgledniajacy ruch z podanych poczatkow nazw kampanii - i tu RegEx

Dobrze myślę? Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Piotr - pamiętaj, że nawiasy kwadratowe są znakami specjalnymi w wyrażeniach regularnych, więc jak będziesz tworzyć filtry to użyj znaku \ przed nawiasami w taki sposób:
\[txt\] oraz \[display\]
Jeżeli ciągi znaków [txt] i [display] w nazwach kampanii będą wykorzystywane przez Ciebie tylko w kampaniach AdWords to wystarczy że stworzysz tylko filtr po nazwie kampanii. Filtr po źródle i medium nie będą potrzebne.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Tomek,

A jak zrobię widok w którym będę miał oba filtry (czyli po [txt] i [display[) to pokaże mi wszystkie kampanie z sieci Google w jednym widoku?

Czyli coś takiego:

2016-04-21 18_50_46-Google Analytics.png

Wschodząca Gwiazda
Jak zrobisz widok z takimi dwoma filtrami to Ci nic nie uwzględni, bo po uwzględnieniu pierwszego filtru zostaną przepuszczone tylko kampanie tekstowe, a jak zastosujesz na nich drugi filtr to już nic nie zostanie.
Ale jak chcesz wszystkie kampanie AdWOrds to zrób po prostu dwa filtry - filtr uwzględniający źródło google i drugi, który uwzględni źródło cpc.
A jak byś chciał koniecznie po nazwie kampanii to robisz jeden filtr w taki sposób:
\[txt\]|\[display\]
lub tak:
\[(txt|display)\]
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

W tej dyskusji zostało pokazane źródło kampanii jako ^google^ - proszę o podpowiedź jakie zastosowanie mają 2 daszki - otwierający daszek rozumiem ale ten zamykający w jakim celu został użyty?

Co do medium ^cpc$ jest wszystko dla mnie jasne - takie dopasowanie ścisłe

Wschodząca Gwiazda

Oczywiście to jest błąd i powinno być tak jak przy medium, czyli ^google$

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭

No i wszystko jasne thx Emotikon: Szczęśliwy